Panorāma

Notiesā bijušos "Pasažieru vilciena" valdes locekļus

Panorāma

NMPD darbs krīzes laikā – kļūdas ir iespējamas

Paplašinās iespējas saņemt Covid-19 balstvakcīnu

Covid-19 papildpoti var saņemt arī iedzīvotāji 50+ ar hroniskām saslimšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Imunizācijas valsts padome rekomendē vakcinācijas pret Covid-19 papildu devu arī iedzīvotājiem vecumā virs 50 gadiem ar hroniskām saslimšanām. Līdz ar to Nacionālais veselības dienests (NVD) no ceturtdienas, 4. novembra, paplašina revakcinācijas jeb papildu devu pieejamību.

ĪSUMĀ:

  • Paplašina loku, kam pieejama revakcinācija pret Covid-19.
  • Papildu devu līdz šim varēja saņemt: imunsupresēti pacienti, vecumā 65+ un pansionātos.
  • Tagad papilddevu var saņemt arī vismaz 50 gadus vecie ar hroniskām saslimšanām.
  • Revakcināciju iesaka arī grūtniecēm, un vēl vienu devu var saņemt visi ar "Janssen" potētie.
  • Mēneša laikā varētu vēl paplašināt loku: arī 50+ bez saslimšanām, tad 18+ ar hroniskām slimībām.
  • Zavadska: Revakcinācija nevar būt obligāta, un to neiesaka jauniem un veseliem.

Revakcinācijas galvenais mērķis ir novērst hospitalizāciju, smagu saslimšanu un nāvi tajās sabiedrības grupās, par kurām ir zinātniski balstīta informācija, ka primārā imunizācija varētu vairs nenodrošināt pietiekamu aizsardzību pret Covid-19 infekciju.

Covid-19 papildpoti var saņemt arī iedzīvotāji 50+ ar hroniskām saslimšanām
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

"Vairāki pētījumi parāda, ka varētu ar šo balstvakcināciju uz kādu brīdi vismaz samazināt arī saslimstību un vīrusa transmisiju, lai gan, protams, balsta vakcinācijas ietekme uz vieglas gaitas Covid-19 norisi un potenciālo transmisiju joprojām ir zinātniski un epidemioloģiski nepietiekami pamatota, bet Latvija patreiz atrodas īpašā situācijā. Tas viss  būtu jādara pakāpeniski, un absolūta prioritāte viennozīmīgi ir primārai vakcinācijai, un Latvija joprojām nav izpildījusi savu mājasdarbu," medijiem sacīja  Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Revakcinācija arī 50+

Līdz šim Imunizācijas valsts padome vakcīnas pret Covid-19 papilddevu ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas rekomendēja imunsupresētiem pacientiem, cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, kā arī sociālās aprūpes iestāžu iemītniekiem. Tagad šīm grupām pievienoti par 50 gadiem vecāki iedzīvotāji ar hroniskām saslimšanām, kas rada augstu risku Covid-19 saslimstībai. Īpaši tika akcentēts liekais svars un cukura diabēts.

No ceturtdienas trešo devu pret Covid-19 drīkst saņemt arī visi ārsti un seniori, aprūpes namu iemītnieki, kas vakcinēti ar "Modernu". Tās trešā deva būs uz pusi mazāka.

Aizvien papildu vakcīnas deva neatkarīgi no vecuma ir pieejama arī tiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši vienu "Janssen" devu. Pusgadu pēc vakcinācijas doties pēc papildu potes ir aicinātas arī grūtnieces, kurām gan būtu jāsazinās ar ginekologu vai ģimenes ārstu.

Atbilstoši Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām NVD no ceturtdienas paplašina balstvakcīnu pieejamību. Tās ir iespējams saņemt gan vakcinācijas punktos, kur nav nepieciešams iepriekš reģistrēties, gan izbraukuma vakcinācijas punktos un ārstniecības iestādēs, kā arī piesakoties portālā "Manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989. Svarīga detaļa – balstdevai pieteikties varēs tikai tad, kad būs apritējuši seši mēneši kopš otrā devas.

Revakcinācijai pamatā iesaka izmantot "Moderna" izstrādāto "Spikevax", bet kā otrā prioritāte ir "Pfizer-BioNTech" ražotā "Comirnaty". Tiesa, ar "Pfizer-BioNTech" vakcinētajiem arī kā papildpoti iesaka šī paša ražotāja vakcīnu. “Modernas” gadījumā trešā deva būs vien puse no parastās devas, jo šī vakcīna pasargā ilgi un labi.

"Ja vakcīnas ir bijusi "Comirnaty", "Vaxzevria" vai arī šie miksētie varianti, personām tiek rekomendēta kā pirmā izvēle mRNS vakcīna. Savukārt, ja tās ir "Moderna" vakcīnas, kuras cilvēki ir saņēmuši agrāk veicot Covid-19 vakcināciju, tad balstvakcinācijas vakcīna tiek rekomendēta "Spikevax" vakcīna, bet šajā gadījumā šīs vakcīnas deva būs samazināta,"  informēja NVD vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Visiem šiem cilvēkiem jābūt vismaz pirms pusgada pabeigtam vakcinācijas kursam ar jebkuru Latvijā pieejamo vakcīnu pret Covid-19. Tiem, kuri vakcinēti ar "Moderna", iesaka nogaidīt astoņus mēnešus. Bet "Janssen" balstdeva gan rekomendējama pilnīgi visiem un astoņas nedēļas pēc pirmās un vienīgās pamatdevas.

Kā nākamā grupa, kam tuvākajā laikā varētu rekomendēt revakcināciju, būs iedzīvotāji vecumā virs 50 gadiem bez hroniskām saslimšanām. Tāpat papildu pote pret Covid-19 varētu kļūt pieejama pilngadīgajiem ar hroniskām saslimšanām, īpaši lieko svaru un cukura diabētu. Tas varētu attiekties arī uz augsta riska profesijās, kam saskarsme ar Covid-19 pacientiem vai nevakcinētajiem, piemēram, sociālās aprūpes centru darbinieki un pedagogi, kam būs pagājis pusgads kopš vakcinācijas pabeigšanas. Šādu iespēju Nacionālais veselības dienests varētu sākt piedāvāt pakāpeniski novembrī.

Bet no decembra pie trešās devas varētu tikt arī citi iedzīvotāji vecumā virs 30 gadiem.

"Ja mēs paanalizējam Latvijas datus, tad tie, kas ir saslimuši vairāk un arī daļa no viņiem, kas ir nonākuši stacionārā, ir vecumā virs 50 gadiem. 65 gadi medicīnā ir zināms vecums, kad ir būtiska imūnsistēmas novecošanās. Tādēļ vien mēs pieņemam, ka šī būs tā grupa, kam ātrāk būs nepieciešams papildinājums, un tā tas arī dzīvē pierādās," teica Zavadska.

Līdz šim Latvijā 15 000 cilvēku saņēmuši Covid-19 vakcīnas papilddevu.

NVD aprēķini liecina, ka papildu deva decembrī pienāktos 288 000 cilvēku, no kuriem liela daļa ir vecuma grupā 50+. Ieskaitot cilvēkus decembrī, janvārī trešo poti iesaka saņemt 446 tūkstošiem, bet, piemēram, februārī nepilnam pusmiljonam cilvēku. Nacionālajā veselības dienestā sola, ka vakcīnu pietikšot visiem, tomēr priekšroku dos senioriem un cilvēkiem, kuri vēl nav saņēmuši pirmo vai otro devu.

Revakcinācija nevar būt obligāta

Tikmēr Zavadska uzsvēra, ka revakcināciju pret Covid-19 aizvien nerekomendē veseliem un jauniem cilvēkiem. Tāpat tiem, kas ir pierādīti izslimojuši koronavīrusu un saņēmuši vakcīnas divas devas, balstvakcīnu neiesaka.

Imunizācijas padomes vadītāja arī uzsvēra, ka revakcinācijas process nedrīkst ietekmēt un konkurēt ar primāro vakcināciju pret Covid-19, kas ir prioritāra.

Tāpat revakcinācija pret Covid-19 nevar būt obligāta, tostarp, lai cilvēks varētu saņemt Covid-19 sertifikātu, norādīja Zavadska.

Attiecībā uz Covid-19 sertifikātu Zavadska pastāstīja, ka no medicīniskā viedokļa aizsardzība pret Covid-19 veidojas uzreiz, kas ļauj noprast, ka nav pamata atcelt Covid-19 sertifikātu. "Principā aizsardzība veidojas jau uzreiz. Imūnā sistēma jau divreiz ir redzējusi šī vīrusa antigēnu. Un viņai tas ir vienkārši atgādinājums, kas pastiprina šo savu atmiņu," skaidroja Zavadska.

Taču tehniski pie šī jautājuma NVD aizvien strādā, solot tuvākajā laikā sertifikāta darbību atjaunot iespējami ātri arī pēc trešās potes saņemšanas. Paziņojumā medijiem NVD gan norādīja jau izsniegtie sertifikāti turpinās darboties. 

Zavadska arī pauda – lai gan vairākas valstis noteikušas Covid-19 sertifikāta derīguma termiņu, Imunizācijas valsts padome nesaskata pamatu spert šādu soli.

Taujāta par blakusparādībām pēc vakcīnas trešās devas, Zavadska pastāstīja, ka līdz šim pieejamie neliela mēroga pētījumi neko jaunu neizgaismo. Vienlaikus viņa norādīja: "Ir šīs sagaidāmās reakcijas pēc vakcinācijas. Tās mēs saucam par reaktogenitāti. Un reaktogenitāte atkarībā no vecuma ir nedaudz augstāka, saņemot trešo devu, kā arī miksējot šīs vakcīnas. Un kopumā jau lielākā daļa pasaules un arī Latvija, protams, tam pievienojas, zinātniski pamatoti, ka balstvakcinācija arī pēc vīrusa vektora vakcīnām ir veicama ar ziņneša vakcīnām."

KONTEKSTS:

Ministru kabinets šā gada 7. septembrī vienojās pakāpeniski uzsākt Covid-19 revakcināciju Latvijā. No septembra vakcinācijas kurss ar trešo devu papildināts cilvēkiem ar vāju imunitāti. Padome septembra beigās paziņoja, ka papilddevu iesaka senioriem un visiem aprūpes centru iemītniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti