Dienas ziņas

Gaļas patēriņš un ražošana pieaugs

Dienas ziņas

Vācijā sociāldemokrāti apsteidz A. Merkeles partiju

Trešo Covid poti iesaka arī senioriem

Imunizācijas padome Covid-19 potes papilddevu iesaka senioriem un visiem aprūpes centru iemītniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Imunizācijas valsts padome (IVP) lēmusi rekomendēt vakcīnas pret Covid-19 trešo devu ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, kā arī sociālās aprūpes centru un pansionātu iemītniekiem neatkarīgi no vecuma, informēja IVP pārstāvji.

Vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk.

Līdz šim trešo vakcīnas devu Latvijā saņēmušas 68 personas – visi veselības stāvokļa dēļ. Cilvēki ar vāju imunitāti bija pirmā sabiedrības grupa, kurai Latvijā sāka baltsvakcināciju.

IVP norādīja:

  • ja pirmā un otrā deva saņemta ar "Pfizer/BioNTech" ražoto "Comirnaty" vakcīnu pret Covid-19, tad trešā deva rekomendējama ar "Comirnaty";
  • ja pirmā un otrā deva saņemta ar "AstraZeneca" ražoto "Vaxzevria", tad trešā deva rekomendējama ar "Comirnaty", bet nepieciešamības gadījumā trešo devu var veikt arī ar "Vaxzevria".

Šī rekomendācija pašlaik nav attiecināma uz cilvēkiem, kas saņēma "Moderna" ražoto vakcīnu "Spikevax", jo pagaidām trūkst zinātniska pamatojuma, pēc cik ilga laika būtu nepieciešama "Spikevax" trešā deva.

Patlaban pieejamie zinātniskie pierādījumi liecina, ka primārajā vakcinācijā ar šo vakcīnu aizsardzība saglabājas vismaz astoņus mēnešus.

Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska Latvijas Televīzijai atzina: "Es teiktu arī tiem, kam ir 65+, tas lēmums par balstvakcinācijas saņemšanu vai nesaņemšanu ir, visticamāk, jāizvērtē kopā ar savu ģimenes ārstu vai ārstējošo speciālistu. Un vēl liela izsaukuma zīme – antivielas nenosakām! Jo pēc antivielām mēs nevaram pieņemt lēmumu, ir nepieciešama balstvakcinācija vai nav nepieciešama."

Līdz šim vakcināciju pabeiguši vien 50% jeb tikai puse senioru vecuma grupā virs 65 gadiem. Tāpēc jo īpaši svarīgi ir panākt, lai riska grupas un visi pārējie iedzīvotāji saņemtu pirmo un otro vakcīnas devu.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Elita Poplavska pauda: "Mēs redzam, ka divas vakcīnas vai, ja tā ir viena vakcīna, labi pasargā no dominējošajiem vīrusa paveidiem. Tātad no smagas saslimšanas un no hospitalizācijas. Protams, ir svarīgi pirms uzsākt trešo devu, [gādāt] ka lielākā daļa sabiedrības ir vakcinēti ar pirmo un otro devu."

IVP arī lēma, ka balstvakcinācija ir rekomendēta sociālās aprūpes centru un pansionātu iemītniekiem neatkarīgi no pacienta vecuma. Vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk.

Vienlaikus IVP locekļi akcentē, ka prioritāte arī pansionātos ir primārā vakcinācija gan to iemītniekiem, gan darbiniekiem.

"Pansionātos mums dzīvo galvenokārt cilvēki ar trauslu veselību. Dažādu iemeslu dēļ. Kā arī viņi dzīvo cieši kopā, kas arī ir paaugstināts risks inficēties. Šie visi aspekti rada risku smagākai Covid-19 norisei, ja viņi pat inficējas kā pilnībā vakcinēti," sacīja Zavadska.

"Lēmuma pieņemšana par kādas grupas vakcināciju ar papildu devu ir tikai sākums. Svarīgi, ka tas arī realizētos praksē. Jāsaprot, ka tas nebūs tik vienkārši, jo senioru vakcinācija līdz šim ir noritējusi samērā lēni. Paralēli aktīvi jānodrošina primārā vakcinācija, kuras ietekme uz sabiedrības veselību ir daudz augstāka," uzskata profesors, IVP loceklis Uga Dumpis.

IVP arī nolēma, ka balstvakcinācija nav nepieciešama (izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu) tiem, kam:

  • pirms vakcinācijas uzsākšanas bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tad secīgi saņemtas 2 devas;
  • tiem, kam pēc 2 devu saņemšanas ir bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests;
  • tiem, kam starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests;
  • tiem, kam pirms vai pēc vakcinācijas ar "Janssen" vakcīnu pret Covid-19 bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

Trešo devu veselības aprūpes sistēmas dalībniekiem nerekomendē

IVP norādīja, ka veselības aprūpes sistēmas darbinieku vai citu profesionālo grupu balstvakcinācijai zinātnisku un epidemioloģisku pamatotu datu pašlaik nav un kopumā tā netiek rekomendēta, jo saslimstība kādās noteiktās profesionālajās grupās pilnībā vakcinētiem cilvēkiem neatšķiras no saslimstības pilnībā vakcinētiem cilvēkiem kopējā populācijā.

Tomēr veselības aprūpes sistēmā var tikt pieļauta balstvakcinācijas devas saņemšana tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan pacientiem, kas nav vakcinēti pret Covid-19, un līdz ar to ir augsts profesionālā un lokālā uzliesmojuma risks. Ņemot vērā, ka ārstniecības personas bija tā sabiedrības grupa, kurus vakcinēja kā pirmos, un ka noteiktas veselības aprūpes personas var tikt pakļautas ilgstošai saskarsmei ar SARS CoV-2 vīrusu, pastāv lielāka iespējamība inficēties, kā rezultātā vienlaikus liels skaits veselības aprūpes personu nespēs veikt savus profesionālos pienākumus.

Balstvakcinācija nedrīkst būt obligāta

IVP uzsvēra, ka balstvakcinācija nedrīkst būt obligāta, tostarp – lai saņemtu digitālo sertifikātu. Personas ar saņemtu divu devu shēmu vai vienas devas shēmu ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētām vakcīnām tāpat tiek uzskatītas kā pilnībā vakcinētas, un tām piešķirams vai saglabājams digitālais Covid-19 sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti