Kopumā pērn medicīniskās apaugļošanas programmai novirzīti vairāk nekā 2,6 miljoni eiro, sniedzot iespēju veikt 1293 medicīniskās apaugļošanas procedūras. NVD uzsvēra, ka pērn dzimušo mazuļu skaits varētu būt vēl lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām un maksas dzemdībām, kā arī to, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma tiek nodrošināta iespēja veikt divu embriju transfēru jeb pārnešanu dzemdes dobumā.
Šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti gandrīz 2,9 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras.
NVD norādīja, ka šobrīd pakalpojumu var saņemt bez ilgas gaidīšanas rindā. Ja pāris vai sieviete ir pieteikušies apaugļošanas klīnikā, medicīniskās apaugļošanas procedūru var uzsākt aptuveni viena mēneša laikā.
60% aptaujāto procedūru veica pirmo reizi
NVD pērn veiktajā aptaujā par medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņēmēju pieredzi pakalpojuma kvalitāte novērtēta ar vidēji 8 ballēm no 10. Pirmo reizi valsts apmaksātu apaugļošanas procedūru veica 60% aptaujāto sieviešu, savukārt otro reizi – 36%. Vienlaikus 33% sieviešu norādīja, ka medicīnisko apaugļošanu iepriekš veikušas arī par maksu.
Sniedzot informāciju par pakalpojuma uzsākšanu, 88% aptaujāto sieviešu atzina, ka pieteikušās medicīniskās apaugļošanas veikšanai uzreiz pēc NVD uzaicinājuma saņemšanas. Šāds uzaicinājums tiek nosūtīts, tiklīdz pienāk sievietes kārta gaidīšanas rindā. Tas nozīmē, ka apaugļošanas process tika uzsākts uzreiz, bez nogaidīšanas.
NVD skaidroja, ka no valsts līdzekļiem tiek apmaksātas ārstu speciālistu konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. Šo pakalpojumu Latvijā sniedz vairākas ārstniecības iestādes.
Kopumā kopš 2012. gada, kad Latvijā tika ieviesta valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programma, līdz 2024. gada martam ir veiktas vairāk nekā 8000 apaugļošanas procedūras.
Atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai, pozitīvs procedūras rezultāts ir novērojams aptuveni pusē gadījumu.