Latvijā pakāpeniski sāks Covid-19 revakcināciju; pirmie – cilvēki ar vāju imunitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc spraigām diskusijām Ministru kabinets otrdien, 7. septembrī, vienojās pakāpeniski uzsākt Covid-19 revakcināciju Latvijā. Vispirms vakcīnas pret Covid-19 trešā deva būs pieejama personām ar būtiski novājinātu imūnsistēmu. Vienlaikus valdība uzdeva Veselības ministrijai (VM) divu nedēļu laikā izstrādāt plānu, kā trešo vakcīnas devu piešķirt pārējām iedzīvotāju grupām.

ĪSUMĀ:

  • Koalīcija sliecas ļaut trešo poti pret Covid-19 saņemt ikvienam.
  • Veselības ministrija rosina trešo devu vien personām ar vāju imunitāti.
  • To iesaka arī Valsts imunizācijas padome.
  • EZA: nav pamata nekavējoties uzsākt papildu devu vakcinēšanu. 
  • Valdība atbalsta, ka trešo devu saņem personas ar vāju imunitāti.
  • Pēc divām nedēļām valdībā jāiesniedz plašākas revakcinācijas plāns. 
  • Tāpat VM jāvērtē citu valstu prakse par trešo devu pieejamību.

Sadarbības padome sēdē pirmdien, 6. septembrī, nolēma virzīties uz trešās potes piedāvāšanu lielākam cilvēku lokam – ne tikai iedzīvotājiem ar būtiski novājinātu imūnās sistēmas darbību. VM valdības sēdē gan rosināja trešo poti vispirms piedāvāt tikai tiem cilvēkiem, kam ir būtiski novājināta imunitāte jeb imūnsupresijas pacientiem. Tie, piemēram, ir HIV, AIDS, vēža slimnieki vai cilvēki, kuriem ir transplantēti orgāni.

VM norādījusi, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) nākusi klajā ar paziņojumu, ka šobrīd nav pamata nekavējoties uzsākt papildu devu vakcinēšanu pilnībā vakcinētām personām.

Kā liecina pieejamie dati, visas Eiropas Savienībā (ES) reģistrētās vakcīnas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret smagiem saslimšanas gadījumiem ar Covid-19 un nāves gadījumiem. Tajā pašā laikā apmēram trešdaļa ES iedzīvotāju līdz 18 gadu vecumam vēl nav pabeigusi vakcināciju atbilstoši standarta vakcinācijas shēmai, tādēļ šobrīd visas pūles un resursi ir jāvelta tam, lai nodrošinātu šo iedzīvotāju vakcināciju.

Papildus Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar paziņojumu, ka, ieviešot papildu devu pēc pabeigtas standarta vakcinācijas, kas neatbilst EZA rekomendācijām, valstīm var būt juridiska rakstura problēmas gadījumos, ja pēc papildu vakcīnas devas ievades tiks radīti neparedzēti riski veselībai, norādīja VM.

VM atgādināja, ka Latvijas Imunizācijas valsts padome (IVP), ņemot vērā pašreiz pieejamos zinātniskos faktus un pierādījumus, kā arī balstoties uz iepriekš labi zināmo par imunizācijas pamatprincipiem, rekomendē vienu papildu balstvakcinācijas devu tām personām, kuras ir pielīdzināmas slimības vai terapijas izraisītas augstas imūnsupresijas pacientiem.  

Tāpat IVP  norādījusi, ka tās rīcībā pašreiz nav zinātniski pamatotas informācijas, datu un pierādījumu par papildu jeb balstvakcinācijas nepieciešamību pārējām sabiedrības grupām neatkarīgi no vecuma vai veselības stāvokļa.

IVP seko līdzi jaunākajai pieejamajai zinātniskajai informācijai un rekomendācijām no starptautiskajām veselības organizācijām un zāļu regulatoriem, un, tiklīdz būs zinātniski pamatoti argumenti, IVP sniegs viedokli par nepieciešamību vakcinēt ar papildu devu kādu no sabiedrības grupām, norādīja VM.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pēc VM informācijas uzklausīšanas secināja, ka lēmumos par Covid-19 vakcīnām Latvija seko tikai vienai autoritātei – EZA. Tikmēr citas valstis pieņem citādākus lēmumus, vairākas valstis jau ir sākušas vakcinēt Covid-19 potes trešās devas.

"Beļģija ir paziņojusi, ka līdz gada beigām sāks plašu revakcināciju, tāpat Dānija, arī Lietuva jau no septembra vidus. Arī Francija, Vācija, Malta, Norvēģija, Zviedrija, Apvienotā Karaliste, Grieķija, Polija jau dažādām grupām sniedz trešo vakcīnu. Balstoties uz ko šīs valstis pieņem šādu lēmumu? Medijos daudzkārt bijis lasāms, ka Izraēlā plaši potē trešo devu, jo pētījumos pierādīts, ka ik pēc vairākiem mēnešiem vakcīnas efektivitāte sāk samazināties. Tātad mēs zinām, ka trešā pote kaut kad būs vajadzīga. Grūtība ir tā, ka acīmredzot ārsti un eksperti dažādās valstīs nonāk pie dažādiem slēdzieniem," sacīja Kariņš.

Ārlietu ministrs  Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") atzīmēja, ka, piemēram, Lietuva šodien paziņojusi par Covid-19 revakcinācijas sākumu, ņemot vērā, ka antivielas pēc pusgada sāk samazināties. Rinkēvičs pieļāva, ka daļā valstu lēmums par revakcināciju ir politisks, taču tas ir balstīts  veselības ekspertu ieteikumos.

"Nenorakstītu šos lēmumus kā politiskus," sacīja Rinkēvičs, rosinot analizēt citu valstu praksi un pēc tam atkal lemt par Covid-19 vakcīnas trešās devas pieejamību. "Negribu pārmetumus, ka atkal kaut ko nogulējām," atzina ministrs.

Tikmēr IVP vadītāja Dace Zavadska aicināja ieklausīties EZA un citu ekspertu ieteikumos: "Neviena no valstīm nav pieņēmusi lēmumu par trešo devu tagad un visiem."

Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Zavadska uzskaitīja gadījumus, kad tas būtu akceptējams: "Vakcīnas ir medikaments, un tos mēs parasti lietojam pēc noteiktām indikācijām. Balsta vakcinācijas viens no iemesliem ir, ka sākotnējais vakcinācijas kurss nav radījis pietiekami optimālu aizsardzību. Nākamais gadījums, kad būtu vajadzīga papildu deva, ir, kad jūtam, ka sākotnēji labā aizsardzība sāk samazināties. Trešais gadījums būtu, kad vakcīnas radītā aizsardzība ir nepietiekama Covid-19 saslimšanas jaunajiem variantiem. Par laimi mēs neesam tādā situācijā. Tātad, ja kāda no valstīm pateiktu "mēs piedāvājam trešo devu vienkārši tāpat", tā būtu neapstiprināta indikācija. Arī šis ir fakts, ko Eiropas Komisija aizrādījusi dalībvalstīm, kuras paziņojušas par trešās devas piedāvāšanu ikvienam."

Arī mediķu organizāciju pārstāvji, ārsti Artūrs Šilovs un Ainis Dzalbs intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” uzsvēra, ka plašākas sabiedrības revakcinācijai ir vajadzīga zinātnisko pierādījumu bāze, kuras pašlaik nav. Valstis, kuras sākušas revakcināciju pret Covid-19, to neesot balstījušas zinātniskajos pierādījumos. Turklāt pašlaik, kad Latvijā vakcinācijas aptvere ir tālu no pietiekošas, daudz svarīgāk ir strādāt ar tiem, kas nav saņēmuši nevienu devu, īpaši senioriem.

Valdība vienojās ļaut trešo poti pret Covid-19 saņemt cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti. Par plašāku revakcināciju valdība vēl nevienojās.

Veselības ministrijai uzdots pēc divām nedēļām Ministru kabinetā iesniegt plašākas revakcinācijas plānu. Ministrijai uzdots arī izvērtēt citu valstu pieredzi Covid-19 vakcīnas trešās devas pieejamības nodrošināšanā.

Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") gan pauda neizpratni, kāpēc trešā deva tiek liegta cilvēkiem, kas jau tagad vēlas revakcinēties. Viņš uzskata, ka, ļaujot to darīt tikai vienai grupai, citi var mēģināt tikt pie vakcīnas trešās devas nelikumīgā ceļā. 

Vakcināciju pret Covid-19 Latvijā līdz šim noslēguši 777 000 jeb 41% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti