4. studija

Kur pēc mājas renovācijas un siltināšanas pazuduši pagrabi?

4. studija

Kāpēc uz pērn saremontētā Deglava tilta - atkal ierobežojumi un remonts?

Kāpēc, veicot Covid paštestu, četras reizes uzrādās kļūdains rezultāts?

Četri Covid-19 paštesti uzrāda pozitīvu rezultātu, laboratorijas tests – negatīvu. Kāpēc tā?

Kopš Covid-19 paveidu saimei piebiedrojies vīrusa omikrona variants, speciālisti vērš uzmanību uz to, ka paštesti, kas patlaban tiek izmantoti ļoti daudz un bieži, var būt viltus negatīvi. Proti, ja ir Covid-19 simptomi, bet paštests rāda negatīvu rezultātu, noteikti nedrīkst paļauties uz redzamo vienu svītriņu, bet jāpiesakās uz laboratorijas testu. Lai gan reti, taču mēdz būt arī pretēji gadījumi – paštesti pozitīvi, bet laboratoriskais tests – nē.

Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" vēstīja par kādu sievieti, kurai darbā visiem izdalīti ik pa 72 stundām veicami Covid-19 paštesti. Sieviete pastāstīja: "Uztaisīju pirmo testu. Kamēr gaidīju rezultātu, aizgāju iztīrīt zobus, sagatavoties darbam. Nāku atpakaļ – divas svītriņas. Pozitīvs. Uzreiz zvanīju vadītājai. Vadītāja saka – veic otru. Uztaisīju otru – sanāk pēc zobu tīrīšanas. Arī rāda pozitīvu."

Laboratorijas testam izdevies pieteikties tās pašas dienas pievakarē. Līdz gājienam uz testēšanas punktu sieviete veikusi vēl divus paštestus.

Rezultātā četri testēšanas paneļi uzrādījuši pozitīvu rezultātu.

Sievietes un viņas ģimenes satraukumu un pārliecību par to, ka mājās ir ienācis Covid-19, kliedēja laboratorijas testa atbilde. "Vakarā man veica testu. Un deviņos bija atpakaļ atbilde, ka tests ir negatīvs. Tas slimums, protams, arī bija, jo es jutos slikti, bija neliela temperatūra. Beigās aizgāju pie ģimenes ārsta – vienkārši bronhīts ir," viņa atklāja.

Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins skaidroja, ka sievietes stāstītais piemērs ir praksē sastopams, taču daudz retāk.

"Ja mēs redzam, ka paštests ir pozitīvs, bet laboratorijas tests – negatīvs, tas varētu būt saistīts ar testa specifiskumu. Jo, ja pat antigēna testiem ir augsts specifiskums, kas ir līdz 99%, antigēna testiem varētu būt arī "krosreakcija". Tās ir reakcijas uz citu mikroorganismu," viņš norādīja, paskaidrojot, ka tests var reaģēt uz kādu citu vīrusu, kas var uzrādīt viltus pozitīvu Covid-19 paštesta rezultātu.

Lai iegūtu maksimāli precīzu rezultātu, veicot paštestu, laboratorijas vadītājs atgādināja, ka

stingri jāievēro testa ražotāju instrukcija.

"Mēs bieži novērojam, ka cilvēki veic paštestu, tad rezultāts ir ļoti vāji pozitīvs. Strīpiņai – testa rezultātam, kas ir šeit, piemēram, ko es varu parādīt, tam "T" burtam ir jābūt labi un smuki redzamam, gandrīz kā kontroles līmenī. Kontrole vienmēr ir spilgta. Īstam pozitīvam testam jābūt spilgtam un labi redzamam," viņš sacīja.

Tā kā pēdējā laikā uz laboratorisko testu veikšanu ir jāgaida vairākas dienas, reti – taču iespējams, ka, nonākot līdz testam, nejaukais Covid-19 "vilciens jau ir aizbraucis".

Ņikišins teica: "Kā jau medicīnā, ir dažādi gadījumi, kad paštests ir paņemts akūtā stadijā, bet, ejot uz laboratorisko testu dažas dienas pēc tam, īpaši vakcinētiem, šis vīruss jau ir pazudis. Vairs nav pozitīvs."

References laboratorijas vadītājs arī uzsver, ka visiem – gan paštestiem, gan arī laboratorijas testiem – vienmēr var būt kāds procents aplamu rezultātu. Atšķirība tā, ka laboratorijas testu ir iespējams pārbaudīt un saprast, vai bijusi testēšanas kļūda.

Lai pārliecinoši varētu paļauties uz Covid-19 paštestu, iespējams, tiks mainīta paraugu noņemšanas stratēģija.

"Jāskatās, kā viņus izmantot vislabākajā veidā. Varbūt var izmantot ar to visdziļāko paraugu. Jo testi ir labi. Viņi ķer omikronu tikpat labi kā deltu. Bet atšķirība ir paraugu noņemšanas taktikā," piebilda Ņikišins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt