4. studija

Kāds mūsdienās ir pacientu vidējais vecums un sūdzības?

4. studija

No cik gadiem bērni drīkst iepirkties aptiekā?

Listerioze - viltīga un ļoti bīstama...

Bīstamo baktēriju saturoša pārtika no Igaunijas Latvijas veikalos nav nonākusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zivju pārstrādes uzņēmuma produkcija, kas saturēja bīstamu pārtikas infekciju, kura pērn Igaunijā izraisīja divu cilvēku nāvi, Latvijā nav nonākusi, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.

Ik gadu arī Latvijā vairākiem cilvēkiem tiek konstatēta šī saslimšana - listerioze. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve, epidemioloģe Rita Korotinska skaidroja, ka “tā ir infekcija, ar ko slimo gan dzīvnieki, gan arī cilvēki, un listeriozei ir raksturīgi nervu sistēmas bojājumi, limfmezglu bojājumi un arī citu orgānu bojājumi, un listerioze sākas pēkšņi, ar augstu temperatūru, galvassāpēm, nespēku”.

Bīstamā baktērija listērija iecienījusi to pašu pārtiku, ko arī cilvēks, un ir visai grūti iznīdējama, turklāt - listērijas var pārnēsāt grauzēji, kā arī mājdzīvnieki, kuriem var nebūt pamanāmu simptomu.

Listērija “var būt vairāk vai mazāk visos iespējamos pārtikas produktu veidos, izņemot tos, kas ir pasterizēti un sterilizēti,” skaidroja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vecākais eksperts Andris Vaiders.

“Protams, ja mēs mājās gatavojam, tad mēs varam sevi pasargāt, kārtīgi veicot termisko apstrādi,” atgādināja PVD pārstāvis.

Korotinska stāstīja, ka pārtikas produkti, kuros visbiežāk ir konstatētas listērijas, ir jēla gaļa, nepasterizēts piens un produkcija, kas ir no nepasterizēta piena, tas ir mīkstais siers – “Camamber”, “Brie”, “Feta’, arī jūras produkti – zivis, un salāti.

Šogad Latvijā ir reģistrēti jau seši saslimšanas gadījumi. Šī inficēšanās visbīstamākā ir grūtniecēm, jaundzimušajiem un gados vecākiem cilvēkiem.

Listērijām ir diezgan garš inkubācijas periods, no 3 līdz 345 dienām, vidēji 10-20 dienas, tad cilvēkiem grūti konkrēti atcerēties un norādīt, kādus pārtikas produktus viņi lietojuši, norādīja SPKC pārstāve.

Viņa ieteica ilgstoši neuzglabāt ledusskapja apstākļos vakuuma iepakojumos gaļu, zivis u.tt., un arī ievērot higiēnas prasības.

SPKC pārstāve stāstīja, ka pašlaik fiksētais ir “starptautiski diezgan ilgstošs uzliesmojums, pirmais gadījums bija reģistrēts 2014. gadā, un pēdējais gadījums šogad februārī, kopumā bija 22 saslimšanas gadījumi Dānijā, Igaunijā, Somijā, Francijā, Zviedrijā, un pieci gadījumi letāli”.

Pārtikas un veterinārā dienesta pienākums ir pārbaudīt ražošanas procesu no izejvielu piegādes līdz gatavai produkcijai, kā arī - pārtikas produktiem ņemt paraugus, lai noskaidrotu, vai tajos nav listēriju.  

PVD pārstāvis Vaiders stāstīja, ka dienests veicis pārbaudes - veikalos noskaidroja, vai šī Igaunijas ražotāja produkcija ir  pieejama Latvijā, un secināja, ka produkcija, kas bija inficēta, Latvijā nav nonākusi. “Pēc šīs informācijas saņemšanas mēs arī esam papildus atlasījuši paraugus no šī ražotāja atvēsinātajiem lašiem,” pastāstīja Vaiders.

Kā norāda Slimību profilakses un kontroles centrā, šajā uzliesmojumā bija vainīgas divas firmas - no Somijas un Igaunijas.

Šādos gadījumos uzreiz sākot darboties starptautiska ātrās reaģēšanas sistēma, proti, ja ir aizdomas par kāda pārtikas produkta kaitīgumu, to uzzina visu valstu Pārtikas un veterinārie dienesti, kas uzreiz veic pārbaudes un izņem šos produktus no veikalu plauktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti