Dienas ziņas

Preiļos Eiropas dienu svin pils parkā un kapelā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atjauno selekcionāra Pētera Upīša muzeju

Atjauno izcilā selekcionāra Pētera Upīša piemiņas muzeju

Sākoties ceriņu ziedēšanas laikam, atjaunots izcilā selekcionāra Pētera Upīša piemiņas muzejs. Pēteris Upītis bija 20.gadsimta jauno šķirņu selekcionārs, kurš vēlējās Dobelē izveidot lielāko ceriņu dārzu visā Baltijā. Pēc rekonstrukcijas muzejs ieguvis plašākas telpas un tajā atvērta arī ceriņu istaba, bet nākamajā gadā tikšot izveidota arī dārzkopības vēstures ekspozīcija.

Dārzkopība bija ievērojamā selekcionāra Pētera Upīša mūža darbs un mīlestība. Lai tas nepazustu, ar testamentu viņš novēlēja savu īpašumu tiem, kuri iesākto turpinās. Arī muzeja izveide viņa mājā bija viņa paša ideja.

"Kādreiz labāk muzejam ir gājis, kādreiz sliktāk, bet tāds nopietns muzeja darbs ir sācies Pētera Upīša 100.dzimšanas dienā. Pirms 22 gadiem," stāsta muzeja vadītāja Inese Šinta.

Viens no šā gada lielajiem Dārzkopības institūta notikumiem ir izcilā selekcionāra P.Upīša piemiņas muzeja atjaunošana.

Pārbūvējot telpas, muzejs ir kļuvis plašāks un radusies iespēja izveidot arī selekcionāram tik mīļo ceriņu istabu.

"Pēteris Upītis pats fotografēja ļoti daudz ceriņus. Ceriņu ziedēšanas laikā viņš aicināja pie sevis draugus māksliniekus. Viņiem veltīja ceriņu šķirnes. Mēs šajā telpā līdztekus Upīša piemiņas ekspozīcijai esam iecerējuši eksponēt un parādīt apmeklētājiem ceriņus," norāda Šinta.

Veicot rekonstrukciju, Upīša muzejs ieguvis vēl vienu papildus telpu, kas ļaus projekta otrajā kārtā izpildīt izcilā selekcionāra vēlmi par dārzkopības muzeja izveidi.

"Šajā telpā ir iecerēts izveidot dārzkopības vēstures ekspozīciju, kas stāstītu par dārza nozīmi cilvēka dzīvē no ļoti seniem laikiem līdz pat mūsdienām," atzīmē Dārzkopības institūta direktore Inese Ēbele.

Dārzkopības ekspozīcijai pašlaik tiekot meklēts labākais veids, kā to atspoguļot, bet visu vasaru atjaunotajā muzejā būs apskatāma ceriņu izstāde, kas izveidota no  ''Jūgendstila centra'' eksponātiem.

Lai izveidotu savu ekspozīciju, P. Upīša muzejs aicina atsaukties cilvēkus, kuri varētu topošajai ceriņu istabai uzdāvināt priekšmetus ar ceriņu attēliem.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti