Panorāma

Solīto paliatīvās aprūpes gultu vēl nav

Panorāma

Top Eiropas Savienības daudzgadu budžets

Kā nepieļaut vēl vienu Misānes gadījumu?

Atbildīgās iestādes meklē ceļus vēl viena Misānes gadījuma nepieļaušanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Arvien plašākam cilvēku lokam iesaistoties cīņā par Kristīnes Misānes neizdošanu Dienvidāfrikai, aktuāls kļuvis arī jautājums – kā panākt, ka otrreiz līdzīga situācija vairs neatkārtojas? Atbildīgās iestādes atzīst, ka līdz šim ir par maz sarunājušās savā starpā, un sola turpmāk to labot.

Aiz likuma neieraudzīja cilvēku. Šādi pārmetumi saistībā ar Kristīnes Misānes lietu atkārtoti veltīti Latvijas Ģenerālprokuratūrai. Tā atteicās pārņemt viņas lietu, kad Dānija to vēl piedāvāja, jo formāli likums to neļāva. Un, arī dažādām valsts amatpersonām un sabiedrībai iesaistoties cīņā par Misānes neizdošanu Dienvidāfrikai, prokuratūra saglabājusi nostāju, ka rīkojusies pareizi. "Jautājums, kas ir pārkāpts? Ko prokuratūra ir pārkāpusi?" tā vaicā ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Tiesa, to, ka Ģenerālprokuratūra būtu pārkāpusi likumu, šajā situācijā patiešām neviens arī neapgalvo, un tieši tādēļ šobrīd tiek domāts, kas ir jāmaina esošajā regulējumā, lai turpmāk, noteikto kārtību ievērojot, tādas situācijas kā ar Kristīni Misāni vairs nevarētu atkārtoties. Par šo jautājumu notikušas jau aptuveni 10 sanāksmes, un plānots, ka turpmāk līdzīgos gadījumos iestādei, kura pirmā saņems informāciju, būs uzreiz jāapziņo arī citiem. Piemēram, šajā gadījumā tas būtu nozīmējis, ka prokuratūra, vēl pirms atteikuma pārņemt Misānes lietu, par to informētu arī Tieslietu un Ārlietu ministrijas.

"Būs izstrādātas vadlīnijas – kā rīkoties ātri, ko dara katra iestāde savas kompetences ietvaros. Vismaz tagad būs pieredze, kā ātrāk to visu darīt un kā nonākt pie rezultāta, lai nepaiet tas gads, kad cilvēks kā Misānes kundze nosēž gadu cietumā," teica Tieslietu ministrijas (TM) Starptautiskās sadarbības departamenta direktora vietnieks Ilvars Turkopuls.

Kad tiks sperti konkrēti soļi, lai šādu sistēmu ieviestu, ministrijā pagaidām neprognozē. "Izcīnīsimies ar Misānes kundzes jautājumu un panāksim viņas nonākšanu šeit. Visi ir iesaistīti šajā darbā," pauda Turkopuls. Paralēli ministrija mēģina ar Dienvidāfriku noslēgt līgumu par tiesisko sadarbību krimināllietās. Lai tad, ja Misāni tomēr izdos, būtu vismaz kādas cerības viņu dabūt atpakaļ.

"Ir pat ierēdņi uzņēmuši kontaktus ar Dienvidāfrikas Republikas ierēdņiem. Mēs darām visu, lai tas būtu, Eiropas valstīm arī nav šādu līgumu, tas ir unikāls gadījums un sarežģīta situācija, bet nav nekas neiespējams," pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Piedāvājumu slēgt šādu līgumu valsts prezidents Egils Levits Dienvidāfrikas ārlietu ministrei nodeva Pasaules ekonomikas foruma laikā Davosā pirms nepilnām trīs nedēļām. Kopš tā brīža bumba ir Dienvidāfrikas pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti