Panorāma

Rosina apsūdzēt par iespējamu cilvēku tirdzniecību

Panorāma

Panorāma

Uzbrūk Stūra mājai un Latvijas Okupācijas muzejam

Arvien biežāk konstatē uzbrukumus Okupācijas muzeja ēkām un «Stūra mājai»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Nu jau katru mēnesi notiek fiziski uzbrukumi ēkām un ekspozīcijai, tā stāstīja Latvijas Okupācijas muzeja vadība. Lai gan arī iepriekš muzeja 30 gadu pastāvēšanas laikā saņemti draudi, pašlaik uzbrukumi, tajā skaitā komentāri par muzeja darbību, kļuvuši intensīvāki. Tomēr muzeja darbinieki norādīja – tas nebiedē, bet tikai vairo spēku, drosmi un vēlmi stāstīt vēsturi. 

Latvijas Okupācijas muzejs pēdējā pusgada laikā cietis vairākkārt. Septembra sākumā Tetera namam jeb Stūra mājai, kur atrodas viena no muzeja ekspozīcijām, izsists stikls un izņemts Ukrainas karogs. Oktobrī pie muzeja mājas Latviešu strēlnieku laukumā no masta norauts Ukrainas karogs un nupat Stūra mājai uzbrukts atkal, kārtējo reizi izsitot stiklu. Stūra mājas durvju stikls tika izsists pirms divām dienām un jau nākamajā dienā nomainīts. Taču šis bija autentisks stikls, kuram nav viegli piemeklēt analogu. 

Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība norādīja: "Šī ēka [Stūra māja] ir aizsargājama, un katra detaļa diemžēl vairs autentiskā veidā nav aizvietojama."

Ņemot vērā uzbrukumu atkārtošanos, laiku un kontekstu, kādā dzīvojam, Okupācijas muzeja vadītāja nepieļauj nejaušības vai nejaušu garāmgājēju vandālisma izpausmes.

Vība sacīja: "Šis stikls, teiksim tā, ir pietiekoši grūti izsitams, tas ir viens. Otrkārt, stikls ir tādā vietā, kur cilvēks krītot, ejot pa ielu, paslīdot nevar iekrist, tā ka skaidrs, ka tas ir apzināti, par to vispār nav šaubu. Un, tā kā tie gadījumi ir faktiski mēnesī reizi – tādi fiziski uzbrukumi mūsu ekspozīcijai, mūsu telpām, nemaz nerunājot par komentāriem, par izteikumiem, – es domāju, jā, mēs esam tas objekts, ar kuru cīnās."

Valsts policija saistībā ar uzbrukumiem Stūra mājai pusgada laikā saņēmusi otro iesniegumu. Pēdējais iesniegums saņemts piektdien, un policija to vērtē. Tuvākajās dienās tiks pieņemts lēmums, kādu statusu piešķirt lietai. 

Tikmēr muzejs kopā ar ēkas apsaimniekotāju – ''Valsts nekustamajiem īpašumiem'' – tagad spiests domāt par stingrāku ēkas apsargāšanu. 

Vība norādīja: "Mēs kopīgi domāsim par to, ka arī Stūra mājas fasādēs gan Stabu ielā, gan Brīvības ielā mēs iekārtosim specializētas novērošanas sistēmas."

Atbildīgais par uzbrukumu septembrī nav noskaidrots, taču arī kriminālprocess nav izbeigts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti