«Pasažieru vilciens» aicina noteikt bargākus sodus par vilcienu bojāšanu, arī apķēpāšanu

Akciju sabiedrība "Pasažieru vilciens" nosūtījusi Satiksmes ministrijai un Tieslietu ministrijai priekšlikumus grozīt regulējumu, palielinot sodu apmēru par vilcienu bojāšanu, tajā skaitā vilcienu nelikumīgu apzīmēšanu, vai veikt šādu noziedzīgu nodarījumu pārkvalificēšanu par noziegumiem pret valsti. Uzņēmumu satrauc vilcienu apzinātas un ļaunprātīgas bojāšanas gaidījumu skaita pieaugums.

"Pasažieru vilciens" paziņojumā medijiem informēja, ka 2020. gadā tika fiksētas desmit vilcienu bojāšanas epizodes, bet 2023. gadā vandaļi vilcienus apskādēja 52 reizes. Kopumā pēdējos četros gados AS "Pasažieru vilciens" saskārusies ar vairāk nekā 150 pret vilcieniem vērstiem vandalisma aktiem.

Visizplatītākais vilcienu bojāšanas veids ir to nesankcionēta apzīmēšana. Šādu gadījumu pēdējos gados bijuši vairāk nekā 100.

Rezultātā uzņēmumam tiek radīts kaitējums – apzīmēšanas bojājumu seku novēršana un vilcienu stāvēšana dīkstāvē līdz zīmējumu notīrīšanai.

Taču visbūtiskāk tiekot aizskartas pasažieru intereses, jo vilcienu dīkstāve nozīmē, ka tiek apdraudēts mērķis nodrošināt iedzīvotājiem pieejamus sabiedriskā transporta pakalpojumus. Turklāt "Pasažieru vilciens" ir faktiski vienīgais sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējs pa dzelzceļu visā Latvijā.

Uzņēmums gan nodrošina vilcienu ārējo un iekšējo apsardzi, vilcienu stāvēšanas vietu videonovērošanu un apsardzi, un vilcieni ir apdrošināti. Taču vilcienu tīša bojāšana arvien notiek. Par to gan paredzēta kriminālatbildība (Krimināllikuma 185. panta pirmā daļa) ar sodu – brīvības atņemšana līdz diviem gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, probācijas uzraudzība, sabiedriskais darbs vai naudas sods.

Tomēr uzņēmuma ieskatā šie soda nav bijuši atturoši no šādiem noziedzīgiem nodarījumiem. Tāpēc AS "Pasažieru vilciens" nosūtījusi Satiksmes ministrijai un Tieslietu ministrijai priekšlikumus pārskatīt sodu apmēru, tos palielinot vai pārkvalificējot par noziegumiem pret valsti. Maksimālais sods par darbību, kas vērsta pret transporta nozares, kā arī iestāžu vai organizāciju darbības graušanu nolūkā kaitēt Latvijas Republikai, pamatojoties uz Krimināllikuma 89. pantu, ir brīvības atņemšana uz laiku no pieciem līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Papildus tam "Pasažieru vilciens" plāno kampaņu, lai skaidrotu sabiedrībai vandalisma ietekmi uz vilcienu satiksmi un normatīvajos aktos noteikto atbildību par šādu noziedzīgu nodarījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti