Ārstu piketa laikā medicīniskā palīdzība Latvijā būs ierobežota. Kādas būs iespējas to saņemt?

7. novembrī, kad vismaz 2000 mediķu plāno doties bezalgas atvaļinājumā un piketēt pie Saeimas, atsevišķās ārstniecības iestādēs varētu netikt nodrošināti plānveida veselības aprūpes pakalpojumi, piemēram, ārstu speciālistu, ģimenes ārstu konsultācijas, procedūras dienas stacionāros, informēja Nacionālais veselības dienests (NVD), vienlaikus norādot uz medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.

Gatavojoties protesta akcijai, NVD apzina plānoto protesta akcijas dalībnieku skaitu, kā arī aicina ārstus, pārceļot plānveida medicīniskos pakalpojumus, sazināties ar pacientiem un norādīt precīzu pieņemšanas laiku.

Ja iedzīvotājiem ceturtdien, 7. novembrī, paredzēta plānveida pakalpojumu saņemšana, pirms došanās uz ārstniecības iestādi, NVD aicina sazināties ar iestādes reģistratūru un precizēt informāciju par to, vai paredzētais plānveida pakalpojums tiks nodrošināts.

NVD uzsver, ka

protesta akcijas laikā netiks ietekmēta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Piemēram, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā atceltas aptuveni 700 plānveida vizītes un 101 plānveida operācija. Šīs slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga Latvijas Radio norādīja, ka ceturtdien ir samazināts aprūpēto plānveida pacientu skaits, tomēr viņa uzsvēra, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība tiks sniegta ierastajā režīmā.

Stradiņa slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

7. novembrī visu diennakti padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos varēs saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pieredzējuši speciālisti sniegs konsultācijas tādos vienkāršu saslimšanu gadījumos kā saaukstēšanās, augsta temperatūra, sāpes vēderā, ausīs vai kaklā, vemšana, caureja, muguras sāpes, hronisku slimību paasinājumi u.c.

Ar tālruņa speciālistiem iedzīvotāji ir aicināti konsultēties gadījumos, kad ir šaubas, vai palīdzība nepieciešama steidzamā kārtā vai arī to var saņemt, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē nākamajā dienā.

Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniegs slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās (ja tas ir iespējams), ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi.

NVD atgādina, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana.

Pirms gaidāmās akcijas NVD īpaši aicina pacientus ar hroniskām saslimšanām savlaicīgi nodrošināties ar ikdienas lietošanai nepieciešamajiem medikamentiem, lūdzot ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu savlaicīgi izrakstīt nepieciešamos recepšu medikamentus.

Ja protesta akcijas norises dienā pacientam slimības dēļ nepieciešams atvērt e-darbnespējas lapu, bet ārsts nestrādā, pacienti tiek aicināti sazināties ar ārstu nākamajā darba dienā.

KONTEKSTS:

Cerībā panākt lielāku finansējumu medicīnas nozarē strādājošajiem veselības aprūpes darbinieki 7. novembrī rīkos sapulci – piketu pie Saeimas. Tādējādi daudzviet pacientiem 7. novembrī būs pieejama vienīgi neatliekamā medicīniskā palīdzība. 

Savukārt, ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14. novembrim visā Latvijā rīkos akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!". Tāpat mediķi pieļauj parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Šāda situācija izveidojusies, jo 13.Saeima vēl pirms valdības izveides piesolīja un likumā noteica, ka budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020.gadā būs 120 miljoni eiro. Taču tā vietā nozares prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 42 miljoni mediķu algām. Vēlāk gan premjers pauda, ka šim mērķim iespējams atvēlēt līdz 60 miljoniem eiro, bet ne visu likumā solīto summu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt