Panorāma

Atteiksies no divpakāpju izglītības medmāsām

Panorāma

Saeima sāk skatīt nākamā gada budžetu

Nākamajā ceturtdienā simtiem ārstu nestrādās

Mediķi 7.novembrī piketēs un dosies vienas dienas atvaļinājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Cerībā panākt lielāku finansējumu medicīnas nozarē strādājošajiem veselības aprūpes darbinieki 7. novembrī rīkos sapulci – piketu pie Saeimas, žurnālistus informēja mediķu organizāciju pārstāvji. Tādējādi daudzviet pacientiem 7. novembrī būs pieejama vienīgi neatliekamā medicīniskā palīdzība.

ĪSUMĀ:

  • Mediķu organizācijas vienojās par kopīgām protesta akcijām.
  • Mērķis – panāktu solīto finansējumu veselības aprūpē strādājošajiem.
  • Organizācijas aicinājušas mediķus 7. novembrī ņemt bezalgas atvaļinājumu un pulcēties pie Saeimas.
  • Ja neizdosies panākt cerēto, organizācijas sāks parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu.

Mediķi 7.novembrī piketēs un dosies vienas dienas atvaļinājumā
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Par kopīgām protesta akcijām vienojušās Latvijas Ārstu biedrība, Jauno ārstu asociācija, Māsu asociācija, kā arī Farmaceitu biedrība, Rehabilitācijas profesionālo organizāciju asociācija un Latvijas veselības un sociālo darbinieku arodbiedrība.

Vidējais atalgojums veselības nozarē patlaban nesasniedzot vidējo atalgojumu valstī, kas ir gandrīz 1100 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Pikets un diena bez mediķiem

Pirmā kopīgā protesta akcija -  „Viena diena bez ārstniecības personas” - gaidāma 7. novembrī. Pagaidām gan nav zināms, cik ārstu un medmāsu ņems bezalgas atvaļinājumu. Šo skaitu mediķu organizācijas sola precizēt līdz nedēļas beigām, bet norāda, ka tie varētu būt vairāki simti un atsaucība pašlaik esot samērā liela.

“Šajā akcijā piedalīsies ne tikai ārsti, bet arī māsas, ārstu palīgi, ir aicināti piedalīties arī māsu palīgi, jebkurš slimnīcā strādājošais. Un tieši tāpat arī ambulatorajās iestādēs un ģimenes ārstu praksēs. Kā tas praktiski izpaudīsies – mēs aicinām ņemt bezalgas atvaļinājumu medicīnas personālam šajā dienā un doties pie Saeimas uz kopīgu sapulci, lai pievērstu uzmanību šiem jautājumiem. Jau šobrīd ir zināms, ka

tiks atcelti plānveida izmeklējumi, tiks atceltas plānveida pieņemšanas poliklīnikās, tās tiks pārcelts.

Tiks pārcelti plānveida pakalpojumi. Slimnīcas un citas ārstniecības iestādes turpinās sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību,” pastāstīja Latvijas jauno ārstu asociācijas priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Viņš skaidroja, ka Latvijā jaunajiem speciālistiem daudz biežāk konstatē depresijas pazīmes. Viņi strauji izdeg un saīsina savu dzīvildzi. Tādēļ nepieciešams palielināt atalgojumu, lai ārstiem nebūtu jāstrādā divās, trijās vai pat vairāk darba vietās.

Atbalstu mediķiem esot paudušas Rīgas un reģionu lielākās slimnīcas, savlaicīgi šajā dienā plānojot ierobežotu pieeju speciālistu pakalpojumiem, bet garantējot neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Gatavi turpināt protestus

Savukārt, ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14.novembrim visā Latvijā rīkos akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!". Akcijā Latvijas lielākās slimnīcas, ģimenes ārstu prakses un sabiedrībā zināmi cilvēki aizdegs reālas un digitālas sveces, kā arī pusmastā nolaidīs Latvijas karogu.

“Pirmo reizi visa veselības nozare ir vienota! Ārsti, ārstu palīgi, māsas, sanitāri, vecmātes, farmaceiti ir gatavi stāvēt un krist viens par otru, jo mēs esam viens vesels, un ikdienu savā darbā sastopamies ar postošajām sekām, ko rada ilgstošais finansējuma trūkums veselības aprūpes nozarē,” paziņojumā medijiem norādīja Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute.

Ja nozares centieni negūs panākumus, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība ir gatava rosināt Saeimas pirmstermiņa atlaišanu.

"Vai veselības aprūpe politiķiem patiešām ir prioritāte? Ja atbilde būs negatīva, tad ir jautājums vai mēs turpmāk varam uzticēties Saeimai, kura neņem vērā valsts iedzīvotāju vairākuma viedokli par budžeta prioritātēm, kura ignorē mūsu starptautisko sadarbības partneru, proti, OECD, Eiropas Komisijas, PVO ieteikumus. Vai mēs varam uzticēties Saeimai, kuras vairākums ir zvēresta lauzēji? Domāju, ka nē, bet būs jālemj tautai un, lai šo iespēju tautai dotu, mūsu arodbiedrība organizēs parakstu vākšanu, elektroniski, atbilstoši likumam, par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu," pastāstīja Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Latvijas māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina tikmēr atgādināja, ka veselības aprūpe strauji zaudē darbiniekus un ir jārīkojas, kamēr nav par vēlu. “Aicinājums no Latvijas māsām ir sabiedrībai. Mēs šobrīd cīnāmies par jums! Un jums ir jānāk kopā ar mums, jo, ja mēs nebūsim, jūs paliksiet vieni un tad jums pašiem būs jāiemācās ārstēt sevi, aprūpēt un iztikt, kā nu jūs spējat. Mēs neesam ienaidnieki, mēs esam sabiedrotie!” sacīja Ortveina.

Vēl plāno sarunas

Ar veselības aprūpes jomas pārstāvjiem 5.novembrī paredzējis tikties valsts prezidents Egils Levits, un šādu vēlēšanos izteicis arī ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") atzīst, izmaiņas budžetā visticamāk nebūšot: "Kamēr mēs nerunāsim pilnos teikumos, proti, "nepietiekams finansējums, jo..." un pasakām arī to, kas ir aiz komata, tikmēr tie solījumi arī paliks tādi pusratā."

Savukārt Keris uzsvēra, ka protestētāji nav gatavi meklēt kompromisus, bet gan vēlas, lai pilnībā tiktu pildīts likumā noteiktais par veselības aprūpes jomas darbinieku algu celšanu.

"Tāpat kā mēs nevaram vienoties, piemēram, ar Valsts ieņēmumu dienestu, ka trešdaļu no nodokļiem mēs samaksāsim, un tad būs kompromiss, dzīvosim draudzīgi. Tāpat arī nevarēs valdība un Saeima vienoties ar mums par to, ka viņi nodrošinās tikai trešdaļu no likumā garantētā darba samaksas pieauguma nozares darbiniekiem. Likums ir jāizpilda tieši tā, kā tas ir uzrakstīts," sacīja Keris.

KONTEKSTS:

Pašlaik Saeimas deputātu rokās ir valdības akceptētais 2020. gada valsts budžeta projekts. Galīgajā lasījumā budžetu cer pieņemt 13.-14. novembrī, bet 30. oktobrī Saeima to skatīs pirmajā lasījumā.

Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā bija jābūt 120 miljonus eiro. Taču tā vietā Veselības ministrijas prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 43 miljoni paredzēti mediķu algām

Tāpēc mediķi solījuši protesta akcijas, tostarp pieļauj arī parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Protestēt varētu arī skolotāji, jo no nākamā gada janvāra ir paredzēta pedagogu algu celšana atbilstoši iepriekš valdības apstiprinātajam grafikam, bet to turpmākam pieaugumam no 1. septembra nauda nav paredzēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti