Dienas ziņas

"Ragāres" – gada bioloģiskā lauku saimniecība

Dienas ziņas

Ekoskola aktualizē apvedceļa nepieciešamību

Mediķi nepiekrīt valdības piedāvātajam kompromisam

Premjers mediķiem piedāvā pusi no solītās naudas; viņi nav gatavi kompromisiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Risinājums nav panākts, un ārstniecības personas vēl aizvien gatavojas protesta akcijām. Tā pēc tikšanās ar premjerministru, veselības un finanšu ministriem paziņoja Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis. Atbildi nedeva arī tikšanās ar prezidentu. Tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") pēc tikšanās norādīja, ka ir jādomā par veselības aprūpes finansēšanas likuma grozījumiem, jo solītos 20% pie algas ārstniecības personām pielikt nav iespējams.

Veselības aprūpes darbinieku tikšanās ar valdības pārstāvjiem un prezidentu rezultātus nedod
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Medicīnas darbinieki tikās ar atbildīgajiem ministriem, premjerministru un prezidentu, bet risinājumu algu palielinājumam nepanāca.
  • Premjerministrs piedāvāja mediķiem pusi solītās naudas.
  • Mediķi kompromisiem nav gatavi. Viņi grib visu solīto naudu.
  • Kā iepriekš solīts, mediķi 7. novembrī nestrādās un dosies protestēt pie Saeimas.
  • Viņķele aicina labot likumu, kuru nav iespējams izpildīt, nepiešķirot mediķiem 20% algu palielinājumu.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Rācenis skaidroja, ka valdības pārstāvji piedāvājuši kompromisu, tomēr viņš atkārtoti uzsvēra, ka neapmierinātās organizācijas nav gatavas kompromisam, bet vēlas, lai tiek pildītas likumā noteiktās prasības un medicīnas personu algas piedzīvotu 20% kāpumu.

"Šodien uzklausījām Ministru kabineta priekšlikumus par iespējamu finansējuma palielinājumu veselības nozarē. Bet mēs jau esam diskutējuši, ka šobrīd nav jautājuma par kompromisu. Mēs esam stingri runājuši par 20%, un pie tā mēs pieturēsimies. Mēs uzklausījām ministrus, mēs sniedzām savus argumentus, kāpēc mēs vēlamies tam pieturēties. Šobrīd vienošanos neesam panākuši. 7. novembrī šī protesta akcija būs, un tiksimies tur, pie Saeimas," stāstīja Rācenis.

Mediķi uzsver – problēmas medicīnas nozarē seko cita citai, bet visa pamatā vissāpīgākais punkts ir atalgojums. Mediķi strādā vairākās darba vietās, izdeg, liela daļa jauno speciālistu atalgojuma un attieksmes dēļ nepaliek strādāt Latvijā. Tāpēc valdības piedāvājumam mediķi nepiekrīt. Viņi norāda, ka bez algu paaugstinājuma nebūs ārstu pēctecības, tādējādi nav nekādu cerību nākotnē uz veselības aprūpi Latvijā. 

Pēc tikšanās ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") skaidroja, ka tikšanās mērķis bija atrast iespējami labu risinājumu. Kariņš norādīja, ka maksimālais, ko var izdoties panākt, nepalielinot nodokļus, bet pārdalot naudu,

iespējams veselības aprūpes sektorā algu palielinājumam atvēlēt līdz 60 miljoniem eiro.

Veselības ministre piebilda, ka tas ļautu atalgojumu vidēji palielināt par 10% gaidīto 20% vietā.

Kariņš tikmēr minēja piemēru, ka Ārlietu ministrija ir piekritusi uz vēlāku laiku pārcelt savus plānus atvērt Latvijas vēstniecību Austrālijā, lai gūtu naudu.

Veselības ministre Viņķele šo nespēju pildīt likumā noteiktās prasības sauca par mācību politiķiem, ka, pieņemot šāda veida likumus, ir jābūt skaidram avotam, kur gūt finansējumu tā izpildei.

"Solījumiem, kurus ietver likumā konkrētu skaitļu formā, ir jābūt izpildāmiem, un tiem jāparedz pretī avots. Diemžēl likumā avots papildu finansējumam nav paredzēts. Šī kļūda ir jālabo, likums ir jālabo, lai šis kairinājums un neiespējamie solījumi neturpinātos, un ar nozari kopā ir jārunā par nākamā gada budžetu. Pēc 2020. gada budžeta apstiprināšanas," sacīja ministre.

Pusdienlaikā ar valsts prezidentu Egilu Levitu tikās Latvijas Māsu asociācijas un Latvijas Jauno ārstu asociācijas pārstāvji. Latvijas Māsu asociācijas priekšsēdētāja Dita Raiska pēc tikšanās medijiem atgādināja par nepieciešamību, runājot par veselības aprūpes darbinieku algu kāpināšanu, pieturēties pie likuma.

"Mēs, māsas, iezīmējām kritisko situāciju, kāda ir ilgusi 10 gadus un kāda ir šobrīd, un mūsu kopā ar jaunajiem ārstiem iezīmētais ceļš ir veselības aprūpes finansēšanas likums, un tas, kā nosaka likums, tā arī virzīties," sacīja Raiska.

Rācenis arī norādīja, ka politiķiem šī ir iespēja parādīt, cik liela prioritāte ir medicīna, atgādinot, ka aviokompāniju vai autopārvadātāju budžeta lāpīšanai prasītie līdzekļi parasti tiek atrasti. 

KONTEKSTS:

Pašlaik Saeimas deputātu rokās ir valdības akceptētais 2020. gada valsts budžeta projekts. Galīgajā lasījumā budžetu cer pieņemt 13.-14. novembrī. Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā vajadzēja 120 miljonus eiro. Taču tā vietā Veselības ministrijas prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 42 miljoni mediķu algām

Tāpēc mediķi solījuši protesta akcijas, tostarp 7. novembrī piketēs un dosies vienas dienas atvaļinājumā. Ja cerēto neizdosies panākt, pieļauj arī parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti