Aizlūdz par mirušiem bērniem

Ik gadu otrajā decembra svētdienā visā pasaulē ir Mirušo bērnu piemiņas diena. Pasaulē to atzīmē jau 16 gadus. Rīgas Lutera baznīcā Torņakalnā svētdien norit īpašs dievkalpojums ar vadmotīvu "Mūzika, klusums, cerība, ceļš. Tie, kas pārdzīvo, ir tie, kuri mīl" mirušo bērnu piemiņai.

Dievkalpojumā aicina piedalīties ikvienu, kas piedzīvojis bērna zaudējumu, neatkarīgi no tā, kad tas ir noticis un cik mazs vai liels bērns ir bijis. Domubiedru grupa nākamā gada laikā plāno iesniegt saeimā grozījumus, lai vecāki bērnu varētu apbedīt jebkurā vecumā, jo šobrīd miršanas apliecību izsniedz nedzīvi dzimušam bērnam no 22 nedēļu vecuma.

Ik gadu otrajā decembra svētdienā visā pasaulē ir Mirušo bērnu piemiņas diena. Paula Stradiņa slimnīcas kapelāne Lelde Titava stāsta, ka jau gadu darbojas mājaslapa „dvēseļudārzs.lv", kurā vecāki arvien vairāk meklē atbalstu un biežāk uzdotie jautājumi saistās tieši ar bērnu apbedīšanu.

„Protams, ka tāds iznākums nekad nav gaidīts un vecāki ir apjukuši un šoka stāvoklī. Bieži tas īpaši attiecas uz tiem gadījumiem, kad bērns zaudēts līdz tā 22 nedēļu vecumam un vecāki vēlas viņu apbedīt, bet slimnīca it kā nevis nav tiesīga izdot šī bērna mirstīgās atliekas, bet nav nekur likumiski norādīts, kā tas notiek. Mēs zinām, ka kapsētās drīkst apglabāt bērnus, kas ir vecāki par 22 nedēļām, ir saņēmuši miršanas apliecību un ir reģistrēti valstī kā miruši cilvēki. Bet šiem mazajiem bērniem nekā tāda nav. Tad ir tas apjukums un cilvēki meklē kādu palīdzību," stāsta Titava.

Šobrīd domubiedru grupa, kurā darbojas slimnīcu kapelāni, vecāki, kas zaudējuši bērnus, un juristi veido likumprojektu, kas ļautu vecākiem apbedīt bērnu neatkarīgi no tā vecuma. Titava norāda, ka Polijā, Īrijā, Vācijā un citās valstīs šāda iespēja vecākiem ir nodrošināta. Savukārt Bērnu slimnīcas vecāku mājas kapelāns Linards Rozentāls vairāk saskaras ar jau lielāku mirušo bērnu vecākiem un atzīst, ka atbalsta sistēmu arī ir jāuzlabo, turklāt viens no labākajiem palīdzības līdzekļiem ir šādu vecāku savstarpēja tikšanās.

„Bieži vecāki jautā par notikušā jēgu un nozīmi, protams, neviens nekādas apmierinošas atbildes sniegt nevar. Taču ir svarīgi, ka vecāki var visus šos jautājumus, kas viņos rodas un sākuši jau rasties pirms bērna aiziešanas, - jo bieži vien tas saistīts ar ilgstošām bērnu slimībām -, ka ir kaut kāds loks, kurā viņi var to izrunāt un izteikt. Bieži cilvēkiem šādā brīdī pat prātā neienāk, ka varētu kaut kur vērsties pēc palīdzības. Tāpēc mēs vēlētos šīs atbalsta iespējas kaut kā paplašināt un padziļināt," saka  Rozentāls.

Dievkalpojums Rīgas Lutera baznīcā veltīts vecākiem, kas zaudējuši kādu atvasi. Bērnu vecāki, iededzot svecītes un palaižot gaisā balonus, pieminēs jebkurā laikā un vecumā mirušos bērnus.

Savukārt, 8.decembra vakarā plkst. 19.00 ikviens visā pasaulē tiek aicināts aizdegt mājas logos sveces, lai caur dažādām laika joslām apkārt pasaulei ejošā gaisma atgādina mums par to gaismu, kuru mūsu dzīvēs ir ienesuši mūžībā aizsauktie bērni, un to, ko viņi mūsu dzīvēs ir paveikuši un mainījuši un to dara joprojām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti