Cīņai ar dezinformāciju radīta ziņošanas platforma «Melns uz balta»

Lai veicinātu sabiedrības noturību pret dezinformāciju, Valsts kanceleja Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļā sākusi ilgtermiņa komunikācijas projektu "Melns uz balta", atklājot vienotu platformu ziņošanai par dezinformācijas gadījumiem.

Valsts kancelejā informēja – lai arī Latvijas sabiedrības izpratne par dezinformāciju pēdējos gados ir augusi, joprojām netrūkst to, kuri tic klajai propagandai, patiesību meklē slēgtās sociālo mediju grupās, neuzticas medijiem un valsts institūcijām, toties viegli iekrīt krāpnieku slazdos.

Uzsākot projektu "Melns uz balta", tiek atklāta interneta platforma "www.melnsuzbalta.lv", kurā vienuviet tiks apkopota aktuālā informācija par dezinformācijas gadījumiem, tās atpazīšanu un rīcību, sastopoties ar manipulatīvām metodēm. Turklāt pirmo reizi Latvijā radīta vienota platforma, kurā, aizpildot īpašu anketu, var ziņot par dezinformācijas un citu manipulāciju gadījumiem, kopā veidojot drošāku un uzticamāku informatīvo telpu.

Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals norādīja, ka pēdējā laikā saasinās situācija ar dezinformācijas izplatību un manipulācijām – gan agresorvalstīm cenšoties ietekmēt informatīvo telpu, gan uzdarbojoties krāpniekiem, kuri izmanto nestabilo situāciju pasaulē. Ziņu virsraksti un aktīvi sociālo mediju lietotāji var izšķirt politiskus lēmumus un radīt krāšņas ilūzijas, ko bieži vien ir grūti atšķirt no patiesības. Šo pieeju aktīvi izmanto agresorvalstis, lai pārliecinātu apkārtējo pasauli, ka objektīvas patiesības nemaz nav, – ir tikai propaganda un manipulācijas. Šobrīd kritiskā domāšana un spēja orientēties plašajā informācijas spektrā ir svarīga sabiedrības pamatprasme gan personīgajai, gan valsts drošībai.

Projektā top podkāstu jeb raidierakstu sērija "Melns uz balta", kas sniegs skatītājiem un klausītājiem zināšanas par biežāk lietotajām manipulācijas metodēm, kā tās atpazīt, kā tām pretoties un kur vērsties pēc palīdzības, ziņojot par aizdomīgām darbībām sociālo mediju platformās. Podkāsta vadītājai Karmenai Stepanovai katrā epizodē pievienosies dažādi eksperti, lai aplūkotu informatīvās telpas aktualitātes. Epizodes iznāks reizi nedēļā, un tās varēs atrast projekta mājaslapā "www.melnsuzbalta.lv", kā arī "YouTube", "Spotify" un citās populārākajās straumēšanas vietnēs.

Bambals atzīmēja, ka medijpratības līmeņi sabiedrībā ir ārkārtīgi atšķirīgi. Tāpēc "melnsuzbalta.lv" vietnē un podkāsta epizodēs tiks aplūkotas zināšanas, kas būs noderīgas gan tiem, kas par dezinformāciju līdz šim nav aizdomājušies, gan lietpratējiem, kuri ir gatavi pilnveidot savas prasmes atpazīt un pretoties maldinošām metodēm un vēstījumiem.

Līdztekus raidierakstiem projekta vietnē būs pieejama rokasgrāmata cīņai pret dezinformāciju, raksti par aktualitātēm un pamācību video sērija "Melu mednieki" ar Montu Zaumani no populārā "Instagram" profila "@montatalkssecurity", kurā tiks apskatīti populārākie dezinformācijas veidi, kā ar tiem cīnīties un kā aizsargāt sevi, lai nekļūtu par krāpnieku upuriem. Vietnē "melnsuzbalta.lv" jebkurš var nākt valstij palīgā aizsargāt informatīvo telpu, nostiprinot savas prasmes manipulāciju atpazīšanā un ziņojot Valsts kancelejas stratēģiskās komunikācijas komandai par aizdomīgu informāciju.

Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa norisinās līdz 31. oktobrim, un tās laikā Latvijā pieejama virkne tematisku pasākumu, kurus rīko Valsts kanceleja, Baltijas Mediju izcilības centrs, Latvijas augstskolas, bibliotēkas u. c. partneri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti