VIDEO. Atlasīti 300 kandidāti aizsardzības dienesta trešajam iesaukumam

Otrdien, 23. janvārī, pirmo reizi notikusi 18 līdz 19 gadus vecu vīriešu – Latvijas pilsoņu – atlase trešajam iesaukumam valsts aizsardzības dienestam pēc nejaušības principa. Izlozēti 300 jaunieši, kuri pēc trim dienām sāks saņemt pavēstes, lai dotos uz veselības pārbaudi. Pēc veselības pārbaudes tiks atlasīti 150 jaunieši, kuriem būs jāuzsāk dienests.

ĪSUMĀ:

  • Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigādē šovasar jāsāk dienēt 480 jauniešiem.
  • Brīvprātīgi iesaukti 330 jaunieši; iesaukuma galīgai nokomplektēšanai pirmo reizi rīkoja atlasi par iesaukšanu obligātā kārtā. 
  • Atlasīti 300 jaunieši veselības pārbaudei, no tiem 150 iesauks dienestā.
  • Atlases rezultāti tika atspoguļoti anonimizēti – ar iesaucamo kārtas numuriem.
  • Pirmā atlase noritēja bez starpgadījumiem.
  • No 26. janvāra līdz 1. februārim atlasītajiem tiks nosūtītas pavēstes par ierašanos uz veselības pārbaudi.
  • Paredzams, ka lēmumus par dalību dienestā jaunieši saņems no 2. līdz 12. aprīlim.

Atlasīti 300 kandidāti aizsardzības dienesta trešajam iesaukumam
00:00 / 04:14
Lejuplādēt

Pirmā atlase – bez starpgadījumiem

Trešajā iesaukumā šovasar Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigādē jāsāk dienēt 480 jauniešiem. Tam bija jāpiesakās līdz pērnā gada 1. decembrim. Trešajam iesaukumam tika saņemti 515 brīvprātīgi pieteikumi, no kuriem par derīgiem atzīti 330 jaunieši. Ar to nepietiek, lai nokomplektētu iesaukumu, tāpēc pieņemts lēmums rīkot atlasi arī obligātā kārtā.

Atlasīti 300 jaunieši, kam nosūtīs pavēsti uz veselības pārbaudi. Dienestā obligātā kārtā no atlasītajiem jauniešiem iesauks 150, ņemot vērā prognozēto atbirumu veselības pārbaudē.

Kā skaidroja Aizsardzības ministrijas Valsts aizsardzības dienesta departamenta Iesaukšanas plānošanas nodaļas vadītājs Kristers Grauze, atlasei pēc nejaušības principa no 22 539 atlasāmajiem, kas iekļāva jauniešus no 18 līdz 19 gadiem, kas dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra, un izejot cauri Valsts aizsardzības valsts informācijas sistēmu reģistriem, tika iegūts 3581 potenciāli iesaucamais. Tāds skaits ir atbiruma dēļ, proti, sodāmība, mācās vai dzīvo ārvalstīs un citi aspekti.

Atlases kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Pirms procedūras Grauze sacīja: "No šiem 300 cilvēkiem, vēlos uzsvērt, ka ir uzlikta rezerve, jo realitātē uz vienību mums ir jāatlasa 150 cilvēki. Tas, ko vēlos uzsvērt no Aizsardzības ministrijas puses – process tehniskā ziņā ir nodrošināts, tas ir drošs, programmatūras dators ir apstiprināts, mūsu galvenā iestāde MilCERT ir sniegusi atzinumu, ka tas ir drošs, dators nebūs papildus pieslēgts nekādiem tīkliem, līdz ar to iespēja ietekmēt atlasi principā nebūs."

Iesaucamos atlasei pēc nejaušības principa reģistrē pa administratīvajām teritorijām, piešķirot katram pilsonim kārtas numuru. Minimālais atlasāmo skaits no katras teritorijas ir viens, izņemot gadījumu, ja attiecīgajā teritorijā atlasei nav reģistrēts neviens iesaucamais. Atlasei ir izveidots unikāls gadījumskaitļu ģenerēšanas rīks, kur programma atlasi veic pēc iepriekš sagatavota iesaukšanai derīgu pilsoņu augšupielādēta saraksta.

Atlases procesa uzraudzībai tika veidota Aizsardzības ministrijas iesaukšanas atlases pārraudzības komisija. Tās sastāvā iecelti ministrijas departamentu pārstāvji, izņemot Valsts aizsardzības dienesta un Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju departamentus, kuri vērtēs procesa gaitu un tā leģitimitāti.

Atlases rezultāti 23. janvārī tika atspoguļoti anonimizēti – ar iesaucamo kārtas numuriem.

Pirmā atlase noritēja bez starpgadījumiem, norādīja pārraudzības komisijas priekšsēdētāja: "Varu apstiprināt, ka atlases process ir noritējis veiksmīgi un korekti, ārēja iejaukšanās atlases procesā nav konstatēta."

Gala lēmumi par dalību dienestā gaidāmi aprīlī

No 26. janvāra līdz 1. februārim atlasītajiem jauniešiem uz e-adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi tiks nosūtītas pavēstes par ierašanos uz veselības pārbaudi, norādot tās datumu un laiku.

Saņemot pavēsti, atlasītajiem jauniešiem piecu darba dienu laikā tiešsaistē vai rokrakstā ir jāaizpilda un jāiesniedz anketa, par ko būs norādes pavēstē. 

Pēc veselības pārbaudes veikšanas ārstu komisija sniegs atzinumu par derīgumu dienestam un tiks pieņemts lēmums par iesaukšanu dienestā, kas tiks nosūtīts uz e-adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms faktiskā dienesta sākuma, proti, 19. jūlija.

Paredzams, ka lēmumus par dalību dienestā jaunieši saņems no 2. līdz 12. aprīlim.

Tie atlasītie jaunieši, kuri dažādu iemeslu dēļ tomēr netiks iesaukti jūlija iesaukumā, saņems attiecīgus lēmumus vai nu par neiesaukšanu, vai dienesta atlikšanu.

Valsts aizsardzības dienestu var atlikt uz vēlāku laiku, bet ne ilgāk kā līdz 26 gadu vecumam, tikai svarīgu iemeslu dēļ piemēram, ja ir iegūta stipendija augstskolā, pilsonis ir valsts izlases dalībnieks kādā sporta veidā, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai citu svarīgu ģimenes apstākļu dēļ.

Pieņemto lēmumu var apstrīdēt Iesaukšanas kontroles komisijai un pārsūdzēt administratīvajā tiesā. Pilsonis var iesniegt pieteikumu alternatīvā dienesta pildīšanai. Pieteikumu izvērtēs un lēmumu par iesaukšanu alternatīvajā dienestā pieņems Iesaukšanas kontroles komisija.

Kas sagaida jauniešus VAD trešajā iesaukumā?

 Sākot ar jūliju, 11 mēnešus viņi pavadīs militārajā Ādažu bāzē, kur jau atrodas Valsts aizsardzības dienesta 1. iesaukuma karavīri.

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes galvenais virsseržants Lauris Krīgers, pirmās divas nedēļas Valsts aizsardzības dienesta karavīriem paredzēts adaptācijas periods, kurās būs iespēja pārslēgties no civilās dzīves uz militāro, iegūstot pirmās iemaņas un zināšanas.

Lauris Krīgers: Kas sagaida jauniešus VAD trešajā iesaukumā
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

"Pēc šīm divām nedēļām uzsāksies aktīvs militārās pamatapmācības kurss, aptuveni desmit nedēļu garumā, un pamatapmācības laikā, protams, karavīrs primāri apgūs militārās lauku kauju iemaņas, dažādus ieročus, fiziskās aktivitātes, pirmās palīdzības sniegšanas kursu izies, orientēšanās, mācīsies lasīt karti, un tā tālāk," stāstīja Krīgers.

"Pēc pirmajām piecām nedēļām Valsts aizsardzības dienesta karavīrs dos militāro karavīra zvērestu, pabeidzoties pamatapmācības kursam, tad tiek uzsākta speciālistu apmācība. Karavīram ir iespēja apgūt kaut kādu konkrētu virzienu, specialitāti. Parasti specialitāšu apguve notiek apmēram līdz trīs mēnešu ilgam periodam. Šajā laikā arī karavīrs tiek integrēts vienībā. Pēc specialitāšu apguves seko kolektīvā apmācība, kur karavīrs, jau integrējoties vienībā, kopā ar profesionālā dienesta karavīriem veic dažāda līmeņa militārās apmācības – vads, rota, kur, liekot lietā zināšanas jau specialitātē, sadarbojoties ar citām specialitātēm, karavīri veido un pilda kaujas uzdevumus dažādos līmeņus. Principā tie ir tie 11 mēneši," stāstīja Krīgers.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī izveidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam varēja pieteikties Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem.

No šī gada dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti