Dienas ziņas

Vai Mundigu upurozols ir nokaltis?

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienestu sāk pirmais VAD iesaukums

Pirmais valsts aizsardzības dienesta iesaukums dienestu sāk ar satraukumu un cerībām

Tuvinieku un draugu pavadīti, sestdien pie Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centra pulcējās pirmie Valsts aizsardzības dienestā iesauktie. Tie ir jaunieši, kas dienestam pieteicās brīvprātīgi. Viņu motivācija ir solījums, ka turpmākie 11 mēneši būs tas dzīves posms, kas palīdzēs visu mūžu.

Tas ir īpašs brīdis Latvijai (pagājuši jau gandrīz 20 gadi, kopš Latvija bija atteikusies no obligātā militārā dienesta), bet arī nozīmīgs notikums katra jaunieša dzīvē. Lielākā daļa no viņiem ir 18 vai 19 gadus veci.

Sakārtot domas un aizstāvēt valsti

Iemesli pieteikties dienestā bijuši dažādi. Kāds nezināja, ko iesākt pēc skolas absolvēšanas, citu jau nogurdinājusi līdz šim uzkrātā darba pieredze. Vēl gaidot rindā pie Rekrutēšanas un atlases centra, valda neliels satraukums, mulsums. Līdzi jauniešiem ir vien neliela soma ar pāris personīgajām mantām.

Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums
Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums

"Tas tāds pašdisciplinēšanās pasākums. Izdomāju, ka vajag aizstāvēt savu valsti. Un sakārtot savas domas galvā," stāsta jauniesauktais Orests.

"Vienkārši bija tā, ka dzīvē vajadzētu kaut ko jaunu pamēģināt. Cik var servisā strādāt? Jāpamēģina. Sev disciplīna. Sagatavoties fiziski, lai ir forma," spriež Emīls.

Dienests stiprinās motivāciju

Dienestā pieteicies arī līdz šim Vācijā dzīvojušais Maksis, kuram ir gan Latvijas, gan Vācijas pilsonība.

"Gribu pārvākties uz Latviju un sapratu, ka šis ir labs veids, kā padzīvot Latvijā. Uzzināt, kā te Latvijā dzīvo, un pastrādāt armijā."

Daudzus atbalstīt ieradušies tuvinieki, kam pēcāk nobirst arī pa kādai asarai. Jaunos karavīrus, kad visi uzskaitīti, gan aicina smaidīt.

"Dienests jums iemācīs motivāciju, radīs priekšstatu, ko jūs varat sasniegt savā dzīvē," sola NBS Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks Rihards Rozenbaums.

Vēl var paspēt pieteikties

Sestdien pie Rekrutēšanas un atlases centra bija jāpulcējas 254 no 488 jauniešiem, kas pieteicās dienestam. Daudziem par šķērsli kļuva neatbilstošs veselības stāvoklis, atteikumu saņēma arī tie, pret kuriem, piemēram, iesākta krimināllieta. Pāris gaidītie jaunieši gan šodien neieradās, bet par to viņi brīdinājuši un ir arī pamatojums.

Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums
Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums

"Pirmās divas nedēļas jauniešiem būs tāds adaptīvais periods. Pēc šim divām nedēļām viņi uzsāks kareivja apmācību kursu, kas ilgs apmēram divus mēnešus. Pēc šiem diviem mēnešiem viņi apgūs apmācību specialitātēs," stāsta Rozenbaums.

Visi jauniesauktie darbu sāks Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē. Savukārt tiem, kas piesakās tagad un paspēs to līdz 15. jūlijam, jau būs trīs iespējas: štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku atbalsta bāzē Lielvārdē vai Zemessardzes kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums ir brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam.

Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, no kuriem 11 ir sievietes, seši – ārvalstīs dzīvojošie.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Vienlaikus augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti