Krustpunktā

Krustpunktā: Saeima balso par valdību: vecās un jaunās sejas ministru portretu galerijā

Krustpunktā

Krustpunktā: Apstiprināta jaunā valdība: vai gaidāmas arī pārmaiņas līdzšinējā politikā

Krustpunktā Lielā intervija: politiķis Gunārs Kūtris

Kūtris par Saeimas spīkera amata piedāvājumu: Nedaudz paspurojos, bet partija pierunāja

Saeimas spīkera amats Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) piedāvāts, lai jaunajā koalīcijā būtu augstāko amatu līdzsvars, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" uzsvēra Saeimas deputāts Gunārs Kūtris. ZZS frakcija par labāko kandidātu šim amatam uzskatījusi Kūtri, kurš atzina – sākotnēji tam nedaudz pretojies, taču kolēģi pierunājuši. 

Uz jautājumu, kādēļ vēlas kļūt par Saeimas spīkeru, Kūtris atzina, ka vēlējies būt "vienkāršs deputāts ar normālu slodzi". "Nedaudz paspurojos, bet beigās kolēģi pierunāja. Es piekritu, apzinoties, kas šajā darbā ir jādara. Ja ej politikā, jābūt gatavam pildīt amatus," viņš teica.

Kūtrim jau ir bijusi pieredze Saeimas prezidijā 12. Saeimas laikā, tāpat viņš savulaik vadīja Satversmes tiesu.

"Šis bija amats, kuru, lai būtu līdzsvars, piedāvāja ZZS. Savukārt frakcijā, runājot par kandidātiem uz ministru un Saeimas spīkera amatu, izsprieda, ka man šis amats labāk būtu, jo man ir pieredze prezidija darbā un iestādes vadīšanas darbā," paskaidroja Kūtris. "Ja partija liek… Šajā gadījumā pēc lielām pārdomām sapratu – ok, esmu gatavs."

Uz jautājumu, vai būs labāks par pašreizējo Saeimas priekšsēdētāju Edvardu Smiltēnu, kura pārstāvētais "Apvienotais saraksts" ir palicis opozīcijā, Kūtris atbildēja: 

"To dzīve rādīs, vai man izdosies novadīt sēdes tā, lai novērstu rupjības un kašķus, vai izdosies organizēt prezidija darbu tā, lai būtu ritmisks darbs, lai neiesēstos kāds likumprojekts, lai nebūtu tā, ka jāstrādā naktīs vai pirms sesijas ir kaudze neizdarītu darbu. Līdz šim esmu ticis galā."

Kūtris gan uzskata, ka iedzīvotājiem būtībā ir "vienalga, vai Smiltēns, vai Kūtris sēž krēslā. Viņus interesē, vai ar likumu kārtību situācija valstī tiek sakārtota, vai cilvēkiem ir vieglāk dzīvot. [..] Latvijas cilvēku diez vai interesē, kura seja vada Saeimas sēdi."

Runājot par viņa kandidatūru kultūras ministra amatam, kas izsauca vētrainu reakciju nozarē, Kūtris uzsvēra, ka par to, ka ir "ieplānots šim darbam", uzzinājis no Latvijas Televīzijas raidījuma "Panorāma". Vienlaikus viņš piekrita – ja partija būtu uzstājusi, "ļoti negribīgi būtu piekritis", bet nepatiktu, ja viņu nepieņem nozare.

Savukārt uz jautājumu, vai viņu kā ilggadēju tieslietu sistēmas pārstāvi nemulsina tas, ka ZZS premjera amata kandidāts ir ASV sankciju sarakstā iekļautais, pirmajā tiesu instancē notiesātais Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"), Kūtris uzsvēra, ka premjera amata kandidātu izvēlas apvienību veidojošie trīs politiskie spēki. Turklāt viņš neesot apvienības valdē. 

"Es uzskatu, ka Lembergs ir labs saimnieks. (..) Viņš ir no retajiem Latvijas politiķiem, kas saimniecību prastu sakārtot. Savukārt kā jurists es varu norādīt uz to pašu nevainīguma prezumpciju –

kamēr nav stājies spēkā tiesas spriedums, tikmēr nevar cilvēku saukt par vainīgu un līdz ar to nedrīkst radīt sliktāku attieksmi no valsts puses tāpēc, ka viņš vēl nav vainīgs," teica Kūtris.

Tiem politiskajiem spēkiem, kas Lembergu "visu laiku piesauc" kā "mantru", Kūtris teiktu: "Cik ilgi var sildīt vienu un to pašu zupu, ja citu argumentu nav? Cik spēcīgi ir šie līderi, ja viņi baidās, ka Lembergs varētu viņus pārtrumpot?" 

Kūtris gan atzina, ka Lembergam izvirzīto apsūdzību un pirmās instances tiesas spriedumu pat neesot lasījis. Vienlaikus viņš piekrita, ka reputācijas jautājums ir svarīgs, bet visam dzirdētajam viņš "īsti nepiekrīt".

Atbildot uz jautājumu par ZZS nostāju, ja pret Lembergu stāsies spēkā notiesājošs spriedums, Kūtris sacīja: "Nezinu, apvienība tad lems. Es neesmu apvienības valdē, esmu vienas no trim partijām ierindas biedrs. Paskatīsimies, kad notiesās, ja notiesās." 

KONTEKSTS:

Līdz ar jaunās valdības izveidi aktuāls jautājums ir arī par Saeimas priekšsēdētāja posteni. Plānots, ka to ieņems Gunārs Kūtris (ZZS). Jauno koalīciju veidojošie politiķi jau iesnieguši parlamentā lēmuma projektu par Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna ("Apvienotais saraksts") atsaukšanu no amata. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti