Maijā iznāks kinozinātnieces Valentīnas Freimanes atmiņu grāmata «Antigones likums»

Maija vidū pie lasītājiem nonāks kinozinātnieces Valentīnas Freimanes otrā grāmata "Antigones likums"; izcilās personības atmiņas pierakstījusi un sakārtojusi Jolanta Treile, informēja grāmatas teksta redaktore Kristīne Matīsa.

Grāmata veidojusies kā turpinājums pirmajai biogrāfiskajai grāmatai "Ardievu, Atlantīda!", kuras stāsts noslēdzās Otrā pasaules kara beigās; jaunā grāmata aptver padomju periodu, Atmodas laiku, 90. gadu pārmaiņas un Valentīnas Freimanes mūža nogali Rīgā un Berlīnē. 

Izcilā kinozinātniece, Latvijas kinokritikas granddāma Valentīna Freimane (1922–2018) ir īpaša persona Latvijas kultūras vēsturē – viņas zināšanas par pasaules teātra un kino procesiem, padomju laikā vadītais leģendārais kinolektorijs un ilgu gadu garumā mērāmais pedagoģiskais un publicistiskais darbs ietekmējuši un iedvesmojuši vairākas Latvijas kultūras personību paaudzes. Svarīgi arī, ka visa šī ieguldījuma pamatā ir spēcīga personība ar neparastu biogrāfiju – laimīgu un intelektuāli piepildītu bērnību starptautiski atvērtā vidē, kam sekoja ciešanu gadi Otrā pasaules kara un holokausta laikā, kad tikko studijas uzsākusī Valentīna pēkšņi un traģiski zaudēja visus tuvos cilvēkus, palika viena un bija spiesta slēpties svešu cilvēku mājās.

Šīs it kā "divas dzīves" Valentīna Freimane aprakstīja grāmatā "Ardievu, Atlantīda!" (2010), kas izpelnījās ārkārtīgu popularitāti un papildtirāžas Latvijā, tika arī tulkota un izdota vācu, krievu un lietuviešu valodā. Pirmās grāmatas stāsts noslēdzās 1944. gada oktobrī līdz ar vācu okupācijas perioda beigām Rīgā, un pēc grāmatas iznākšanas daudzās sarunās ar lasītājiem Valentīna Freimane dzirdējusi mudinājumu turpināt atmiņu rakstīšanu, apcerēt arī padomju perioda un turpmāko gadu notikumus un procesus.

Otrās grāmatas manuskriptu Valentīna Freimane sāka veidot kopā ar redaktori Jolantu Treili, kura pie manuskripta strādājusi astoņus gadus – vispirms, ilgstoši un regulāri tiekoties, uzklausīja un ierakstīja diktofonā atmiņu stāstus, bet pēc Valentīnas aiziešanas mūžībā no šiem daudzu stundu ierakstiem ilgi un rūpīgi būvēja grāmatu.

Pirmās grāmatas ievadā Valentīna Freimane iezīmēja: "Paveroties atpakaļ, savā mūžā varu saskatīt tikpat kā septiņas dažādas dzīves, citu no citas tik atšķirīgas, ka šķiet kompilēti dažādu scenāriju fragmenti, kurus vieno tikai centrālais protagonists."

Sekojot šai idejai un pieņemot, ka pirmās divas dzīves aprakstītas grāmatā "Ardievu, Atlantīda!", otrā grāmata "Antigones likums" sākas ar "trešo dzīvi" – pirmajiem pēckara gadiem Rīgā –, seko arī visas pārējās "dzīves", kurās ietilpst nozīmīgi dzīves posmi, laikabiedri un kultūras personības Liepājā, Maskavā, atkal Rīgā un Berlīnē.

Grāmatai noslēgumā pievienota īpaši veidota "laika līnija", kas Valentīnas Freimanes dzīves notikumus saliek kontekstā ar sabiedriski politiskām un kultūras norisēm Latvijā, Eiropā un pasaulē.

Grāmatu izdošanai sagatavojusi biedrība "Ekrāns" ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, projekta vadītāja un grāmatas fotoredaktore ir Agnese Zeltiņa, teksta redaktore – Kristīne Matīsa, grāmatas māksliniece – Ilze Kalnbērziņa-Prā, zinātniskās redaktores – Jolanta Treile un Zane Balčus.

Grāmata iznāk sērijā "Kino Rakstu bibliotēka", biedrība "Ekrāns" jau ilgāku laiku pievēršas dažādu kultūrvēsturiski svarīgu grāmatu veidošanai un izdošanai – līdzšinējo darbu sarakstā ir Dairas Āboliņas grāmata "Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas" (2016, izdevniecība "Dienas Grāmata"), autoru kolektīva darbs "Rolanda Kalniņa telpa" (2018, apgāds "Neputns"), Viktora Freiberga kinoesejas "Viktora otrā grāmata" (2021).

Grāmatas "Antigones likums" izdošanu un izplatīšanu sadarbībā ar biedrību "Ekrāns" organizē Valentīnas Freimanes mazdēls, uzņēmējs Aleksandrs Gurvičs un biedrība "theroom", grāmatas iespiešanu atbalsta Latvijas Ebreju kopienas restitūcijas fonds".

Grāmata "Antigones likums" būs pieejama grāmatnīcās no 22. maija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti