Pasaules panorāma

Kaimiņi igauņi vērtē personības un darbus

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Eirovīzijas dziesmu konkurss šogad protestu un draudu ēnā

Eirovīzija šogad protestu un draudu ēnā – brīdina par terorisma riskiem

Gadskārtējais Eirovīzijas dziesmu konkurss jau sācies – vakar aizvadīts pirmais pusfināls, bet jau ceturtdienas vakarā uz skatuves kāps Latvijas pārstāvis mūziķis Dons. Šogad dziedātājus uzņem Zviedrijas pilsēta Malme, un pēc nu jau septiņām uzvarām zviedri pieraduši rīkot Eirovīziju. Taču konkursa gaisotne vēl nekad nav bijusi tik saspringta kā tagad – Izraēlas dalība raisījusi sīvus protestus un pat aicinājumus konkursu boikotēt.

Eirovīzijai šogad ir arī politiska šķautne, turklāt tā ir gana asa. Tam par iemeslu ir Izraēlas dalība konkursā laikā, kad tā turpina militāro ofensīvu Gazas joslā. Izskanējuši pat aicinājumi Eirovīziju tādēļ šogad boikotēt vai liegt Izraēlas pārstāvei piedalīties. Ēdenai Golanai arī nācās mainīt dziesmu – sākotnēji iesniegto skaņdarbu "Oktobra lietus" organizatori atzina par pārāk politisku.

Ar citu dziesmu, bet Golana ir ieradusies Malmē. 20 gadus vecajai dziedātājai teikts, ka drošības apsvērumu dēļ viņa nedrīkst atstāt savu viesnīcas numuriņu. Izņemot, lai uzstātos vai apmeklētu Eirovīzijas oficiālos pasākumus.

"Nekad nebūtu domājusi, ka kļūsim par tik politisku notikumu pasaules mērogā. Nezinu, vai es vairs gaidu 100 tūkstošus cilvēku," sacīja Eirovīzijas dziesmu konkursa Malmē rīkotājdirektore Karina Karlsone.

"Valdība izplata brīdinājumus, lai nekas nenotiktu. Vienlaikus ir vairāk policistu, pēdējos mēnešos mēs esam redzējuši daudz vairāk likumsargu. Uz ielām ir pat apsargi. Jūtos diezgan droši, nedomāju, ka kaut kas notiks," tikmēr pauda vietējā restorāna īpašnieks Tomijs Mohtari.

"Man ir dalītas jūtas par Eirovīziju, bet es ceru, ka viss būs kārtībā," cerīga bija Malmes iedzīvotāja Emma.

Eirovīzijas rīkotāji paziņojuši, ka pasākuma vietā būs liegts ienest Palestīnas karogus. Biļešu īpašnieki drīkst ienest un demonstrēt tikai tādu valstu karogus, kuras pārstāvētas uz skatuves. Atļauti arī varavīksnes krāsu karogi. Kamēr arēnā notiek uzstāšanās un mēģinājumi, ārpus tās ir daudz kameru, nožogojumu un bruņotu policistu.

"Drošības situācija ir nopietna. Ir augsti terorisma draudi. Zviedrija ir nosaukta par islamofobisku valsti. Mēs ņemam vērā, ka vardarbību atbalstošā islāmistu vide Zviedriju identificē ne tikai kā leģitīmu, bet arī prioritāru mērķi," ziņoja Zviedrijas drošības dienesta operāciju vadītājs Fredriks Hallstrēms.

Zviedrijas policija paudusi, ka ir gatava nodrošināt kārtību un pat ir lūgusi papildspēkus. Pilsēta šajās dienās kļuvusi teju par cietoksni, plānotas arī vairākas protesta akcijas.

"Mēs rēķināmies ar divdesmit līdz četrdesmit tūkstošiem demonstrantu, kas ieradīsies Malmē. Šī demonstrācija būs ļoti liela. Protestētāji ierodas ne tikai no Zviedrijas, bet no visas Eiropas," teica vietējais aktīvists Nabils.

"Visā Malmē uz vietas ir daudz policijas. Ieradušies ne tikai papildspēki no visas Zviedrijas, bet arī no Dānijas un Norvēģijas. Izmantojam arī dronus, lai viss ir labāk pārskatāms," pauda Zviedrijas policijas pārstāvis Džimijs Modins.

"Mums ieteikts slēpt ebreju simbolus. Nenēsāt kaklarotu ar Dāvida zvaigzni vai jarmulki. Un šeit mums ir jāveic daudzi drošības pasākumi. Ebreju iestādes šeit, Malmē, ir ļoti stingri apsargātas," tikmēr skaidroja vietējās ebreju kopienas pārstāvis.

Izraēlas varasiestādes saviem pilsoņiem pagājušajā nedēļā izdeva brīdinājumu par ceļošanu uz Malmi. Pastāv bažas, ka teroristi vērsīsies pret izraēliešiem, kas apmeklēs Eirovīziju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti