Dienas ziņas

Slimnīcas bažīgas par jauno budžetu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bērnu aizsardzības centrs meklē papildspēkus

Pilnveidotais Bērnu aizsardzības centrs – kas mainījies tā darbībā

Pamatojoties uz grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, no šī gada Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI) mainīts nosaukums, tas ir Bērnu aizsardzības centrs. Tāpat paplašināts iestādes funkciju loks, nosakot, ka centrs īstenos atbalsta un uzraudzības funkcijas, tostarp pievēršot lielāku uzmanību vardarbībai skolās un vecāku izglītošanai.

Pilnveidotais Bērnu aizsardzības centrs – kas mainījies tā darbībā
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Kā Latvijas Radio skaidroja Bērnu aizsardzības centra vadītāja Gunita Kovaļevska, Bērnu aizsardzības centram ir nācis klāt atbalsta bloks. Ja līdz šim tas bija tikai pusaudžu uzticības tālrunis, ņemot vērā sabiedrības, bērnu un speciālistu vajadzības, atbalsta sniegšanas funkcijas paplašinātas, piemēram, pievēršoties vardarbības apkarošanai.

"Mēs plānojam izveidot vardarbības intervences komandu, kas dosies uz izglītības iestādēm smagos vardarbības gadījumos, kā arī veidos profesionāļu komandu," norādīja Kovaļevska. Ja līdz šim VBTAI bija vairāk palīdzējis bāriņtiesām, tad tagad Bērnu aizsardzības centrs sniegs gan metodisko, gan praktisko palīdzību speciālistiem darbā ar bērniem.

Tāpat centrs plāno daudz plašāk pievērsties sabiedrības un vecāku izglītošanai par bērnu aizsardzību un bērnu vajadzībām.

"Vēl šogad turpināsies no valsts budžeta finansētā programma "Bērna māja", kas ir starpdisciplināra programma bērniem, kuri ir cietuši no smagas fiziskas vai arī seksuālas vardarbības," pastāstīja Kovaļevska.

Šīs funkcijas nav noņemtas kādai citai nozarei, taču ir veidots plašāks funkciju loks, jo esot saskatīta vajadzība pēc lielākas speciālistu palīdzības gan vecākiem, gan bērniem.

"Mēs joprojām turpinām bāriņtiesu uzraudzību, bāriņtiesu funkcionālo pārraudzību, un, skatoties uz bērnu tiesību aizsardzības lauku, mums tāpat paliek gan pārbaudes bērnu ārpus ģimenes aprūpes iestādēs, gan arī reaģēšana uz signāliem par kādiem bērnu tiesību pārkāpumiem. Mēs neejam tikai kā ar pātagu. Ir jāmaina arī šis fokuss, un to mēs arī darīsim," pauda Kovaļevska.

Kā norāda labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un zemnieku savienība), ar Bērnu aizsardzības centra pārmaiņām tiks uzlabota bērnu aizsardzības joma, tādējādi arī vairāk palīdzot bērniem, vecākiem, un citiem iesaistītajiem bērnu audzināšanā:

"Manuprāt, ļoti labs virziens – strādāt ne tikai ar gadījumiem vai faktiem, bet jau laikus veikt prevencijas darbu, strādāt gan ar bērniem, gan ar jauniešiem, gan vecākiem, tāpat izglītot, dot jaunas zināšanas, prasmes arī speciālistiem, bāriņtiesu speciālistiem, pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, kuriem tāpat ir jāiesaistās visos šajos jautājumos."

Meklēs arī jaunus darbiniekus

Lai jaunās funkcijas nodrošinātu, ar valsts atbalstu Bērnu aizsardzības centram ir sniegts papildu finansējums pakalpojumu un cilvēkresursu nodrošināšanai.

Daļu jauno darbu veic jau ar esošajiem resursiem, taču tiks meklēti arī jauni 32 speciālisti,

atklāja Bērnu aizsardzības centra vadītājas vietniece attīstības un starptautiskās sadarbības jautājumos Liene Kauliņa-Bandere:

"Bērni mums rāda to, ka mēs nevaram pa vecam, un mums ir jāmācās, daudzas jaunas lietas jāmācās, un tāpēc tiek veidotas speciālistu mācību programmas, kas tiek pilnveidotas atbilstoši mūsdienu vajadzībām, ANO konvenciju principiem, iesaistot bērnu, dodot bērnam balsi, uzklausot bērnu, uzklausot šo ģimeni, skatoties ne tikai uz bērna ģimeni, skolu, bet uz visām vidēm, kur bērns varētu atrasties, skatoties uz bērna resursiem, meklējot tos."

Bērnu aizsardzības centrs iestādes iekšienē ir strukturāli izveidojis arī Bērnu tiesību uzraudzības dienestu, kas vairāk nodarbosies tieši ar bērnu tiesību pārkāpumu izskatīšanu, nodalot uzraudzības un kontroles funkciju.

Iepriekš bažas par uzraudzības atstāšanu novārtā pauda Tiesībsarga birojs, kas tagad saka – Bērnu atbalsta centra nolikumā – kontrole ir iekļauta. Un to, kā valsts iestādei ar to veiksies, tiesībsargs uzraudzīs, apstiprināja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere: "Labklājības ministrija nodeva to ziņu nepārprotami, ka jāiet prom no sodošās, uzraugošās funkcijas. Es teiktu, ka tās bažas ir kliedētas. Bet, protams, laiks rādīs. Nu, protams, te ir svarīgi, vai būs kapacitāte. Tas ir pats galvenais. Vai būs darbinieki pietiekami daudz. Jo šādai, ļoti plašai funkcijai, būs vajadzīgi arī ļoti daudzi darbinieki."

KONTEKSTS:

Saeima grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas paredz reorganizēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI), izveidojot Bērnu aizsardzības centru, pieņēma 2023. gada decembrī.

Likumprojekta autori skaidroja, ka VBTAI darbības akcents līdz šim vairāk bija vērsts uz normatīvo aktu uzraudzību un kontroli bērnu tiesību aizsardzības jomā, sekundāru lomu piešķirot atbalsta un pakalpojumu nodrošināšanai bērniem, ģimenēm un dažādiem jomas speciālistiem.

Pārveides rezultātā plānots inspekciju veidot par atbalstošu un koordinējošu iestādi bērnu aizsardzības jautājumos, kura pārredzēs iesaistīto institūciju lomas un atbildības bērnu dzīvības un veselības apdraudējuma un to risku situācijās, kā arī veicinās institūciju sadarbību bērnu attīstības risku mazināšanā un bērnu tiesību un interešu nodrošināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti