No nākamā gada VBTAI pārdēvēs par Bērnu aizsardzības centru un mainīs kompetences

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI) no 2024. gada būs jauns nosaukums – Bērnu aizsardzības centrs un līdztekus tam arī jaunas kompetences. To paredz Saeimas ceturtdien, 7. decembrī, galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā.

Likumprojektu atbalstīja 87 deputāti.

Likumprojekta autori skaidroja, ka VBTAI darbības akcents līdz šim vairāk bija vērsts uz normatīvo aktu uzraudzību un kontroli bērnu tiesību aizsardzības jomā, sekundāru lomu piešķirot atbalsta un pakalpojumu nodrošināšanai bērniem, ģimenēm un dažādiem jomas speciālistiem.

Pārveides rezultātā plānots inspekciju veidot par atbalstošu un koordinējošu iestādi bērnu aizsardzības jautājumos, kura pārredzēs iesaistīto institūciju lomas un atbildības bērnu dzīvības un veselības apdraudējuma un to risku situācijās, kā arī veicinās institūciju sadarbību bērnu attīstības risku mazināšanā un bērnu tiesību un interešu nodrošināšanā.

Vienlaikus plānots pilnveidot un attīstīt kvalitatīvu un jēgpilnu metodisko palīdzību bērnu aizsardzības jomā iesaistītajām institūcijām un speciālistiem, tādējādi nostiprinot un sistēmiski definējot vienotu izpratni par Latvijas bērnu aizsardzības sistēmu un nodrošinot tās efektīvu darbību.

Iestādes darbība tiks vērsta uz rīcību koordinēšanu krīzes un īpaši sarežģītās situācijās, ar laiku nostiprinoties kā zināšanu un atbalstam centram šajos jautājumos.

Metodiskos nolūkos tiks veikta arī detalizēta un neitrāla traģisko un īpaši sarežģīto gadījumu analīze, tās rezultātus izmantojot procesu pilnveidei un mācīšanās procesam, lai iesaistītās puses izvairītos no kritisku kļūdu atkārtošanās riskiem.

Mainot inspekcijas akcentus no kontrolējošas iestādes uz bērniem, pusaudžiem, jauniešiem, ģimenēm un speciālistiem atbalstu sniedzošu, izglītojošu, konsultējošu, koordinējošu starpinstitūciju un profesionāļu sadarbības centru, primāri iestādes darbība tiks vērsta uz atbalsta nodrošināšanu:

  • atbalsts un pakalpojumi ģimenēm ar bērniem;
  • atbalsts, izglītošana, koordinēšana un metodiskā vadība institūcijām un speciālistiem;
  • vadošā loma krīzes un īpaši sarežģītu situāciju un gadījumu risināšanā;
  • padziļināta traģisko un īpaši sarežģīto gadījumu analīze, tās rezultātu apkopošana un izmantošana procesu pilnveidei un mācīšanās nodrošināšanai.

Iestādes ietvaros plānots nodrošināt un attīstīt daudzveidīgus pakalpojums ģimenēm ar bērniem.

Inspekcijas pārveides rezultātā iestādei tiek saglabāta bērnu tiesību un interešu ievērošanas uzraudzības funkcija, tostarp bāriņtiesu darbības uzraudzība,

kā arī esošā kompetence administratīvā pārkāpuma procesā – lietās par fizisku un emocionālu vardarbību pret bērnu, ko veikuši valsts vai pašvaldību institūciju darbinieki vai amatpersonas, kā arī lietās par bērna iesaistīšanu pasākumos, kas saistīti ar ārējā izskata demonstrēšanu.

Iestādes pārveides ietvaros tiks pilnveidoti esošie uzraudzības un kontroles modeļi, transformējot darba metodes, principus un izpildījumu uz metodiskā atbalstā bāzētiem uzraudzības instrumentiem, pašai kontrolei piešķirot sekundāru lomu, teikts likumprojekta anotācijā.

Likuma izmaiņas stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti