13.Saeima pārņem darbu pie likuma par piespiedu dalīto īpašumu daudzdzīvokļu mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

13. Saeima lēma pārņemt darbu pie Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojekta, kas noteiktu kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process, ja uz citai personai piederošas zemes atrodas dzīvojamā māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.

Šogad 12. Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumu, paredzot, ka dzīvokļu īpašnieki piespiedu kārtā nomāto zemi no 2021. gada varēs iegādāties par kadastrālo vērtību. Līdz ar likumu iecerēts noteikt kārtību, kā izbeigt situāciju, kurā dzīvokļu īpašniekiem piespiedu kārtā jāmaksā noma par zemi, uz kuras atrodas daudzdzīvokļu māja.

Saskaņā ar trīs gadus veciem Valsts zemes dienesta datiem uz svešas zemes atrodas vairāk nekā 3600 namu. Zemes kopējā tirgus vērtība pirms trim gadiem bija līdz 240 miljoniem eiro.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa aprīlī atzina par neatbilstošiem Satversmei grozījumus likumos, kas no šā gada sākuma samazināja piespiedu nomas maksu dalītajos īpašumos. Tiesa noteikusi, ka grozījumi zaudēs spēku 2019. gada 1. maijā, tādā veidā dodot Saeimai laiku likumu labot. Līdzīgu strīdu Satversmes tiesa jau vētīja pirms teju desmit gadiem.

Pašlaik aptuveni simttūkstoš dzīvokļu īpašnieku ik mēnesi spiesti maksāt zemes nomas maksu par citām personām piederošu zemi zem daudzdzīvokļu mājas. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem aptuveni 10% zemes pieder to vēsturiskajiem īpašniekiem, bet vairākums zemes pašreizējo īpašnieku to ieguvuši darījumu ceļā.

Jautājums par zemes piespiedu nomu jau vairākkārt nonācis parlamentāriešu darba kārtībā. Saeima 2017. gada jūnijā atbalstīja likuma grozījumus Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas likumā par pakāpenisku piespiedu zemes nomas maksas samazināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti