OIK atbalsts šogad atcelts 16 elektrostacijām; ietaupīti 24 miljoni eiro

Elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OIK) tiesības šā gada desmit mēnešos atceltas 16 elektrostacijām, kas ļāvis novērst iespējamo OIK kopējo izmaksu pieaugumu turpmākajos 10 gados par aptuveni 24 miljoniem eiro, informē Ekonomikas ministrijā (EM).

Tāpat dažādu pārbaužu rezultātā šā gada desmit mēnešos elektrostacijām kopumā izteikti 176 brīdinājumi; 22 elektrostacijām veikta pārkompensācijas izvērtēšana un pieņemti astoņi lēmumi saistībā ar pārkompensācijas novēršanu. Vēl pieņemti 58 lēmumi par elektrostacijām noteiktā OIK apjoma samazināšanu

Obligātā iepirkuma tiesības atceltas:

 • 4 elektrostacijām par gada pārskatu neiesniegšanu;
 • 4 – pēc paša komersanta iesnieguma par atteikšanos no obligātā iepirkuma tiesībām;
 • 2 –  par koģenerācijas stacijā uzstādīto mērlīdzekļu vai mēraparātu sistēmu neatbilstību noteiktajām prasībām;
 • 2 – par būvniecības un būvju ekspluatācijas prasību neievērošanu;
 • 2 elektrostacijām obligātā iepirkuma tiesības atceltas, jo tās nebija uzsākušas elektroenerģijas ražošanu noteiktajā termiņā;
 • 2 – par nodokļu parādu nenomaksāšanu pēc brīdinājuma noteiktajā termiņā.

Šogad elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesības atceltas šādām elektrostacijām: AS "Remars-Rīga", ZS "Jaundzelves", SIA "Energolux", SIA Tukums DH", SIA "Gaujas HES", ZS "Rukaišu HES", SIA "Vadakstes HES", SIA "Dobeles enerģija", SIA "Rojas siltums", SIA "Ilpeks", ZS "Kalna - Rusuļi" Kalna dzirnavu HES, ZS "Kalna - Rusuļi" Lejas dzirnavu HES, SIA "Geopower", SIA "Zaļās enerģijas aģentūra" un AS "International Investments".

Šā gada desmit mēnešos obligātā iepirkuma saņēmējiem pārbaudīta nodokļu nomaksa, tāpat veikta visu komersantu elektrostaciju plānoto un faktiski uzstādīto un līgumos ar publisko tirgotāju norādīto jaudu atšķirības pārbaude. Vēl pārbaudīta gada pārskatu iesniegšana. Klātienē publiskais tirgotājs pārbaudījis 96 elektrostacijas, bet EM kontroles grupa veikusi četras pārbaudes.

Pārbaužu rezultātā šā gada desmit mēnešos elektrostacijām kopumā izteikti 176 brīdinājumi, tostarp:

 • 29 – par pārkāpumiem darba drošības jomā;
 • 7 – par vides prasību neievērošanu;
 • 11 – par koģenerācijas stacijā uzstādīto mērlīdzekļu vai mēraparātu sistēmu neatbilstību noteiktajām prasībām;
 • 32 –  par būvniecības vai būvju ekspluatācijas prasību neievērošanu;
 • 31 – par nodokļu parādu nenomaksāšanu;
 • 12 – par elektroenerģijas pašpatēriņa nenodrošināšanu;
 • 26 – par gada pārskatu neiesniegšanu noteiktajā termiņā;
 • 2 – par līgumā ar publisko tirgotāju norādītās elektriskās jaudas neatbilstību elektriskajai jaudai, kas pieslēgta sistēmas operatora tīklam;
 • 26 – par neatbilstību normatīvajiem aktiem, kas nosaka prasības elektrostaciju darbībai enerģētikas jomā.

EM norāda, ka visiem izteiktajiem brīdinājumiem vēl nav iestājies izpildes termiņš, līdz ar to brīdinājumos izteikto norādījumu neizpildes gadījumā atcelto tiesību skaits varētu palielināties.

EM tāpat skaidro, ka nodokļu nomaksas pārbaužu rezultātā lielākā daļa no brīdinātajiem komersantiem minētos nodokļu parādus jau ir dzēsuši un valsts budžetā ir ieskaitījuši vairāk nekā 1,5 miljonus eiro. Ņemot vērā ieviesto nodokļu pārbaudes mehānismu, pārbaužu rezultātā secināts, ka komersanti vairs neuzkrāj lielus nodokļus parādus pret valsti.

Vēl šogad 22 elektrostacijām veikta pārkompensācijas izvērtēšana un pieņemti astoņi lēmumi saistībā ar cenas diferencēšanas koeficienta pārkompensācijas novēršanai piemērošanu saskaņā ar Ministru kabineta noteiktajām prasībām.

Tāpat pieņemti 58 lēmumi par elektrostacijām noteiktā OIK apjoma samazināšanu, salīdzinot plānotās un faktiski uzstādītās elektrostaciju jaudas, kas norādītas līgumā ar publisko tirgotāju,

tādējādi ar EM lēmumiem noteiktais elektroenerģijas obligātā iepirkuma apjoms kopumā samazināts par 79 328 MWh gadā.

Uz 2019. gada novembri noslēgts līgums ar publisko tirgotāju un spēkā esošas tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros ir 333 elektrostacijām (52 biogāzes, 42 biomasas, 51 dabasgāzes stacijai, 136 hidroelektrostacijām, 52 vēja elektrostacijām) un spēkā esošas tiesības saņemt garantētu maksu par elektrostacijā uzstādīto jaudu - 5 elektrostacijām (4 dabasgāzes + 1 biomasas koģenerācijas stacija).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti