Pēcpusdiena

Noplūduši latviešu valodas centralizētā eksāmena domraksta temati

Pēcpusdiena

Sākas peldsezona: Rīgas Pašvaldības policija informē par drošību uz ūdens

Saeima lems par iespēju samazināt maksimālo nomas maksu par zemi zem dzīvojamajām ēkām

Komisija atbalsta piespiedu zemes nomas «griestu» samazināšanu uz pusi

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 17.maijā, vienojās pakāpeniski samazināt maksimālās piespiedu nomas maksas griestus par zemi zem daudzdzīvokļu mājām no pašreizējiem 6% līdz 3% no zemes kadastrālās vērtības gadā.

Komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”) Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja, ka komisija atbalstīja ieceri samazināt piespiedu nomas maksas “griestus” trīs gadu laikā.

Viņš atzina, ka problēma ar nomas maksu par zemi zem daudzdzīvokļu mājām nav jauna, bet pēdējo gadu laikā notika daudz darījumu ar šādiem zemesgabaliem, un  trešdien komisijas vienbalsīgais lēmums liecinot, ka deputāti izjūt kontaktā ar iedzīvotājiem, vēlētājiem, ka šī problēma ir samilzusi.

Dolgopolovs noliedza, ka šī deputātu nostāja būtu saistīta ar pašvaldību vēlēšanu tuvumu.

Viņš skaidroja, ka pēdējā laikā, pieaugot kadastrālajai vērtībai, liela nomas maksa apgrūtina daudz dzīvokļu īpašnieku un īrnieku dzīvi, un tā nav tikai Rīgas problēma, lai gan galvaspilsētā tā ir izteiktāka.  

Komisijas vadītājs arī nedomā, ka šāds lēmums ļoti ietekmētu daudzus zemes īpašniekus, jo, piemēram, “Rīgas namu pārvaldnieka” apkopotie dati liecina, ka vidējais nomas maksas lielums ir aptuveni 4,6% no kadastrālās vērtības gadā, bet dažos gadījumos tie ir pat 1% vai 2%.  

Savukārt, ja Saeima atbalstīs šo priekšlikumu un pēc tam zemes īpašnieki to apstrīdēs Satversmes tiesā, tas pat būtu pozitīvi, jo tad Satversmes tiesa izvērtētu situāciju un maksājumu samērīgumu, sacīja Dolgopolovs.

Atbalstītais priekšlikums paredz, ka gadījumos, kad privatizēta dzīvokļa vai mākslinieka darbnīcas īpašnieks ar zemes īpašnieku nevar vienoties par zemes gabala nomas maksu, 2018.gadā to varēs noteikt līdz pieciem procentiem, 2019.gadā – līdz četriem, bet 2020.gadā – līdz trim procentiem no zemes kadastrālās vērtības, informēja Saeimas Preses dienests.

Patlaban noteikts, ka zemes gabala nomas maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties, bet strīdus gadījumā dzīvokļa īpašniekam tā nosakāma sešu procentu apmērā no zemes kadastrālās vērtības.

Galīgo lēmumu par likumprojekta tālāko virzību izskatīšanai Saeimas sēdē trešajā lasījumā Valsts pārvaldes komisija plāno pieņemt nākamnedēļ.

Jau ziņots, ka iepriekšējais Saeimas mēģinājums ierobežot zemes īpašnieku tiesības uz nomas maksas saņemšanu aptuveni pirms 10 gadiem gan beidzās ar valstij nelabvēlīgu Satversmes tiesas lēmumu, kas noteica, ka piespiedu zemes nomas maksa ir 6% no kadastrālās vērtības.

11 komentāri
Kristaps Andersons
Likuma mērķis bija kompensēt īpašuma vērtību denacionalizēto zemju mantiniekiem, kuriem netika ierādīti līdzvērtīgi zemes gabali, nevis radīt pārpērkamu spekulāciju objektu ar garantētu atdevi! Līdz ar to, regulējumam bija jābūt vēl skarbākam. Ja zeme mainījusi īpašnieku, nedodot īrniekiem iespēju to izpirkt, tad visi maksājumi, kas kopš tā brīža izdarīti, ir jāuzskata nevis par nomas, bet izpirkuma maksājumiem! (par darījuma, nevis tagadējo vērtību) Dalītais īpašums ir jāizbeidz, nevis jānosaka mazāka nomas maksa.
Piespiedu Noma
Garantēta atdeve- skan labi, bet realitātē ir pavisam cita!!! Daudziem zemes īpašniekiem netiek maksāts vairāk kā 12 gadi...!!! Daudzi parādnieki jau miruši, citi atrodas UK utt. Kā arī maza apmēra parādu līdz 200 eur praktiski neviens advokāts neuzņemas atgūt!
Piespiedu Noma
Pamatā šāds kontingents dzīvo tajos dzīvokļos, kuru intereses lobē Dolgopolovs un Co ...!!! NO COMMENTS ...!: СТАВОР 20:07 27:04:2017 МАЛО СТАЛИН ЭТУ ЛАТЫШСКУЮ ПЕТУШНЮ ЕБАЛ!!!!! vesti.lv/news/na-uli..text&page=2#comments
Piespiedu Noma
Pilnībā pievienojamies LIKUMAM un TAISNĪBAI! Papildus varam tikai piebilst, ka jābūt ļoti aprobežotam cilvēkam, lai pateiktu ka tagadējā zemes nomas maksa ir pārāk augsta, ja pašreiz jau tā ir tikai 1/4 daļa no taisnīgas samaksas, kuru pašlaik saņem brīvo zemju īpašnieki Rīgā!!! Un samazinot šo likmi no 6% uz 3%, tātad uz pusi, tas nozīmē, ka piespiedu zemes nomas īpašnieks varētu saņemt tikai 1/8 daļu no taisnīgas atlīdzības cenas!!! Un pastāvot likumam, ka samaksa jāprasa katram dzīvokļu īpašniekam atsevišķi izveidosies situācija, ka prasīšanas izdevumi būs lielāki nekā iespējamā nomas maksa, kas novedīs vēl vairāk zemes īpašniekus pie maksātnespējas un tādā veidā zaudēs arī valsts nodokļus utt.!!!
Taisnība Likums
Tāpat visi NĪ jomas speciālisti labi zina, ka zemes noma pēdējo 5 gadu laikā tādos Rīgas rajonos piemēram kā Teika, Purvciems, Pļavnieki ir 1 eur/m2 mēnesī. Savukārt piespiedu nomas attiecībās šī cena ir tikai 0,28 eur/m2 mēnesī. Un tos pašus santīmus, lai iegūtu zemes īpašniekam jācīnās gadiem tiesā. Savukārt dzīvokļa īpašnieki mierīgi un netraucēti dzīvo savos dzīvoļaos, tas pērk un pārdod, iznomā un veic tur komercdarbību pelnot simtiem eiro mēnesī!!! Kāpēc neviens nerunā par šo medaļas pusi???!!! Par ko mēs vispār runājam!!!???
Taisnība Likums
Turklāt galvenā problēma jau nemaz nav %, bet gan to iegūšanas iespēja vispār!!! Liela daļa zemes īpašnieku nesaņem nomas maksu vispār, jo pastāv likums, kas nosaka, ka parādnieks ir katrs dzīvokļa īpašnieks atsevišķi un parāda gadījumā 1 zemes īpašniekam jāstājas pretī 300 dzīvokļu īpašnieku nemaksātāju armijai, kas praktiski nav iespējams, kā rezultātā zemes īpašnieks nevar iegūt nekādu atlīdzību par savu īpašumu!!! Un šo skaudro patiesību nez kāpēc neviens no politiķiem negrib pieminēt!!!???
Taisnība Likums
Šī Dolgopolova populisma "zosu dzīšana" tāpat nonāks SATVERSMES TIESĀ kur vadīsies tāpat pēc ļoti vienkārša un pareiza principa- TAISNĪBAS ( taisnīga cena, taisnīga atlīdzība, taisnīgi termiņi utt. Satversmes 105. pants). Līdz ar to Dolgopolovs tikai nevajadzīgi tracina tautu un konfrontē vienus pret otriem ar vienu vienīgu mērķi iegūt SASKAŅAI vairāk 110 000 vēlētāju balsis!
Taisnība Likums
Tā ir vistiešākā priekšvēlēšanu populisma kampaņa! Daži politiķi ir gatavi diskriminēt aptuveni 7000 zemes īpašniekus, lai iegūtu iespējamās balsis no 110 000 dzīvokļu īpašnieku!!! Bet viņi visi labi zina, ka TAISNĪBAS pamatprincips tāpat būs jāievēro un šodienas noteiktā likme 6% ir tikai kā trausla kompromisa likme ceļā uz TAISNĪGU atlīdzību kurai būtu jābūt lielākai, jo līdzvērtīgu zemes gabalu noma Rīgā ir krietni augstāka!!!
Taisnība Likums
Dolgopolovs ir kā pretīgs populisma tārps kurš pārtiek no taisnības asinīm! Pretīgi klausīties šo viltīgo necilvēku...!
Taisnība Likums
Tā ir vistiešākā mazākuma (zemes īpašnieki) diskriminācija attiecībā pret vairākumu (dzīvokļu īpašnieki)!!! Tātad kā vieni tā otri ir īpašnieki!
Ivars Galanders
Kādēļ manu komentāru nepivieno?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti