Cēsīs apkures tarifs no jūlija pieaugs par 19%, bet Jelgavā – par 6,7%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar šā gada 1. jūliju siltumenerģijas tarifs Cēsīs būs par 19% augstāks – 80,15 eiro/MWh, bet Jelgavā par 6,7% augstāks – 67,63 eiro/MWh, salīdzinot ar šobrīd piemēroto, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK), kas izvērtējusi un apstiprinājusi SIA "Adven Latvia" un SIA "Gren Jelgava" jaunos siltumenerģijas tarifus.

Cēsīs gan dabasgāze, gan šķelda

SPRK norādīja, ka kopš šā gada 5. marta Cēsīs tiek piemērots siltumenerģijas tarifs 67,15 eiro/MWh, kura pieaugumu ietekmēja kurināmā, proti, dabasgāzes cenas palielinājums. Savukārt jaunā tarifa kāpums no šā gada 1. jūlija saistīts ar kurināmā, proti, šķeldas cenas pieaugumu. Salīdzinot ar spēkā esošo tarifu, jaunajā tarifā iekļautās kurināmā izmaksas pieaugušas par 42%.

"Adven Latvia" siltumenerģiju ražo, izmantojot gan dabasgāzi, gan biomasu – šķeldu un kokskaidu granulas.

Aizvadītajos mēnešos dabasgāzes cenas uzrāda augstu līmeni saistībā ar karu Ukrainā. Arī biomasas kurināmā – īpaši šķeldas un granulu – cenas turpina pieaugt, taču joprojām izmaiņas ir mazākas, salīdzinot ar novēroto dabasgāzes tirgū, atzīmēja SPRK.

Noteikto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu SIA "Adven Latvia" iesniedza SPRK šā gada 30. maijā. Izvērtējot komersanta iesniegto pamatojumu, SPRK secināja, ka noteiktie tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

Jelgavā dārgākas šķeldas dēļ

SPRK skaidroja, ka Jelgavā siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu pieaugums saistīts ar iepirktās siltumenerģijas cenas pieaugumu no SIA "Gren Latvija" koģenerācijas stacijas, kas ražošanā izmanto šķeldu. Tā rezultātā iepirktās siltumenerģijas izmaksas SIA "Gren Jelgava" pieaugušas par 737 100 eiro jeb 10,2%.

Siltumapgādes nodrošināšanai nepieciešamo siltumenerģiju komersants iepērk no SIA "Gren Latvija" divām koģenerācijas stacijām, kurās siltumenerģija tiek ražota ar šķeldu un dabasgāzi. Attiecīgi iepirktās siltumenerģijas cena no dabasgāzes koģenerācijas stacijas paliek nemainīga.

"Siltumenerģijas tarifu kāpums Latvijā ir vērojams ne vien apdzīvotās teritorijās, kur siltumenerģijas ražošanā izmanto dabasgāzi, bet arī tajās, kur kā kurināmo izmanto biomasu – šķeldu vai granulas.

SIA "Gren Jelgava" gadījumā lielākoties lietotājiem nodotā siltumenerģija tiek iepirkta no šķeldas koģenerācijas stacijas, līdz ar to tarifa kāpums, salīdzinot ar citviet spēkā esošiem tarifiem, ir samērīgs. Jāatzīmē, ka, lai gan šķeldas tirgus, salīdzinot ar dabasgāzes piegādēm, nav pakļauts infrastruktūras pieejamības riskiem, tomēr koksnes importa ierobežojumi, īpaši no Baltkrievijas, šķeldas piedāvājumu tirgū ir ietekmējuši būtiski," atzina SPRK Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska.

SPRK atgādināja, ka pakāpenisks šķeldas cenas kāpums tirgū bija vērojams jau kopš 2021. gada rudens, kas skaidrojums ar pieaugošām energoresursu izmaksām, kas sadārdzina šķeldas un granulu ražošanas procesus, gan arī ar lielu šķeldas pieprasījumu Latvijā un Baltijas reģionā, kas šobrīd ģeopolitisko iemeslu dēļ pieaug.

SIA "Gren Jelgava" piedāvāto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu SPRK saņēma šā gada 30. maijā. SPRK, izvērtējot komersanta iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

SPRK atgādināja, ka nepieciešamības gadījumā finansiālu atbalstu siltumapgādes pakalpojuma izmaksu segšanai maznodrošinātās un trūcīgās personas var saņemt, vēršoties pašvaldības sociālajā dienestā. Iedzīvotāji var vērsties arī pie pakalpojuma sniedzēja (privātmāju un daudzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri izmanto tiešos norēķinus) vai apsaimniekotāja (daudzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri neizmanto tiešos norēķinus), lūdzot iespēju izmantot izlīdzinātos maksājumus. Piedāvāt izlīdzinātu/speciālu atmaksas grafiku nav komersantu pienākums, taču daļa šādu iespēju saviem lietotājiem piedāvā.

Kopumā SPRK līdz jūnija vidum izskatīšanā ir 20 pilnie siltumapgādes tarifu projekti Latvijā. Ar aktuālajām spēkā esošajām tarifu vērtībām iespējams iepazīties SPRK siltumenerģijas tarifu kartē.

 

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN, atgādināja SPRK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti