Sadaļas Sadaļas

Uz Covid-19 jaunā uzliesmojuma fona Izraēlā sāk vakcinēt bērnus no 5 gadiem un gatavo trešo poti senioriem

Izraēlas Veselības ministrija atļāvusi vakcinēt pret Covid-19 piecus līdz vienpadsmit gadus vecus bērnus, ja tam ir specifiski medicīniski iemesli. Lēmums par riska grupu revakcināciju tiek gaidīts tuvākajās dienās. Abi soļi sperti saistībā ar strauju inficēšanās pieaugumu ar vīrusa celmu, kas spēj "pārraut" vakcīnas radīto aizsardzību.

Izraēlas Veselības ministrija uzsver, ka pagaidām nav runas par bērnu, kas jaunāki par 11 gadiem, masu vakcinācijas kampaņu.

Bērni saņems mazāku vakcīnas devu

Potes tiks piedāvātas pacientiem no maksimāla riska grupām, tostarp – ar onkoloģiskām saslimšanām, smagām hroniskām plaušu un sirds slimībām, aptaukošanos un citām diagnozēm, raksta avīzes “The Jerusalem Post” un “The Times of Israel”.

Bērni saņems mazāku vakcīnas devu nekā pusaudži un pieaugušie – 10 mikrogramus 30 mikrogramu vietā.

Izraēlā masveidā tiek izmantota "Pfizer"/"BioNTech" vakcīna un ierobežotā apmērā – "Moderna" vakcīna. Līdz šim abi preparāti tika lietoti, lai vakcinētu bērnus, kas nav jaunāki par 12 gadiem. Tādu pašu vecuma slieksni noteikuši Eiropas Savienības un ASV regulatori. (Latvijā lēmums par "Moderna" vakcīnas izmantošanu šai vecuma grupai pieņemts nupat, savukārt "Pfizer"/"BioNTech" vakcīna tiek izmantota jau no jūnija sākuma.)

Trešā pote apdraudētiem pieaugušajiem

Abi ražotāji pagaidām tikai veic savu vakcīnu klīniskos izmēģinājumus ar 5 līdz 11 gadus veciem bērniem, un tagad ASV regulators lūdzis viņiem palielināt izmēģinājumu dalībnieku skaitu, lai iegūtie dati par iespējamajām blaknēm būtu uzticamāki. "Pfizer" iepriekš paziņoja, ka cer pabeigt izmēģinājumus septembrī un tūlīt pat lūgt atļauju izmantot vakcīnu 5–11 gadus veciem bērniem. Vēl divas klīnisko izmēģinājumu sērijas vecuma grupās no 2 līdz 5 gadiem un no 6 mēnešiem līdz 2 gadiem arī plānots pabeigt septembrī–novembrī.

Izraēlas premjers Naftali Benets nupat paziņojis, ka tuvākajā nākotnē gaidāms lēmums par trešo poti apdraudētākajiem pieaugušajiem, raksta "The Times of Israel". Jūnija sākumā "Pfizer" paziņoja par nodomu lūgt ES un ASV regulatoru piekrišanu trešajai potei, kuras nolūks būtu nostiprināt vakcinācijas ceļā iegūto imunitāti, jo tā ar laiku pakāpeniski vājinās. Tomēr ES un ASV regulatori paziņojuši, ka šajā pandēmijas posmā nesaskata vajadzību pēc papildu potes.

Izraēlas iestāžu lēmumi tiek pieņemti laikā, kad valstī strauji izplatās īpaši lipīgais vīrusa delta jeb Indijas celms (tas jau kļuvis par dominējošo arī Latvijā).

Šis vīrusa variants, pēc Izraēlas datiem, spēj "caursist" pēc vakcinācijas izstrādāto imunitāti, kura acīmredzot ar laiku kļūst vājāka. Pēc Izraēlas Veselības ministrijas operatīvajām ziņām, "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas efektivitāte, aizsargājot no inficēšanās ar delta variantu cilvēkus, kuri saņēmuši vakcīnas otro devu janvāra vidū, jūlija vidū bija sarukusi vairāk nekā pieckārt, vidēji līdz 16%. Tomēr efektivitāte aizsardzībai no tik smagas slimības gaitas, kad nepieciešama hospitalizācija, saglabājās ļoti augstā līmenī – vairāk nekā 80% (.pdf, 8.lpp).

Svinēt uzvaru vēl pāragri

Jūnija vidū koronavīruss Izraēlā – vienā no "visvakcinētākajām" pasaules valstīm – tika uzskatīts par praktiski uzvarētu: dienā tika konstatēti mazāk nekā 20 jauni inficēšanās gadījumi, bet atsevišķās dienās pat mazāk nekā 10.

Savukārt pēdējās dienās šis rādītājs tuvojas pusotram tūkstotim, lai gan hospitalizēto un kritiskā stāvoklī esošo pacientu skaits pieaug jūtami lēnāk nekā saslimušo skaits – kā norāda Izraēlas speciālisti, pirmām kārtām pateicoties tieši vakcinācijai.

Atbilstoši jaunākajiem datiem starp tiem 70–79 gadus vecajiem pilnībā vakcinētajiem izraēliešiem bez hroniskām slimībām, kuri inficējušies ar vīrusa delta variantu, to īpatsvars, kuriem slimība noritējusi smagi, ir 5,7%, bet, ja viņi nebija vakcinējušies, tad īpatsvars bija 17,1%. Analoģiski rādītāji vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem bija 0,3% un 1,7%.

Turklāt pats inficējušos skaits starp vakcinētajiem un nevakcinētajiem arī atšķiras vairākas reizes: vienā un tajā pašā periodā inficējušies 2605 pilnībā vakcinēti un 31 568 nevakcinēti izraēlieši.

Bērnus vakcinēs arī Īrijā

Par bērnu un jauniešu vakcinēšanu domā arī Īrijā, kur drīzumā sāks vakcinēt bērnus vecumā no 12 līdz 15 gadiem, tā paziņojis Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs. Tuvāko nedēļu laikā Covid-19 vakcīnas būšot pieejamas vairāk nekā 200 000 bērnu un jauniešu un viņi saņems "Moderna" vai "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas.

Atbildīgās iestādes cer, ka vairums skolas bērnu vecumā tiks vakcinēti pirms jaunā mācību gada sākuma. Īrijā vakcinācijas procesu noslēgusi aptuveni puse no 4,9 miljoniem iedzīvotāju.

Jaunākās paaudzes vakcinēšana notiek arī ASV, kur gatavojas jaunajam mācību gadam.

"Es jūtos diezgan labi, tāpēc, ka šodien vakcinējos un varu parādīt saviem vecākiem un pārējai ģimenei, ka vakcinācija nav slikta. Tā patiešām šobrīd gādā par mūsu mūsu drošību,” stāsta 16 gadu vecā amerikāņu skolniece Ariela Kuero.

Drīzumā lēmumu par bērnu vakcināciju pret Covid-19 pieņems arī Grieķija, Indija un cita zemes, kur izvērtē nākamā viļņa bīstamību tieši bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt