Dienas notikumu apskats

Valdībā jaunnedēļ skatīs ieceri par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma

Dienas notikumu apskats

Tūkstošiem cilvēku Kemerovā pieprasa patiesību pēc ugunsgrēka tirdzniecības centrā

Attiecības starp Turciju un Eiropas Savienību kļūst arvien saspīlētākas

Turcija un ES jaunās sarunās mēģinās panākt kopīgu valodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Attiecības starp Turciju un Eiropas Savienību kļūst arvien saspīlētākas. No vienas puses, Eiropa nav apmierināta ar to, ka Turcijā aiz restēm joprojām atrodas daudzi žurnālisti un sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Visbiežāk viņi tiek dēvēti par teroristiem vai arī tiek apgalvots, ka viņi ir saistīti ar neveiksmīgo valsts apvērsuma mēģinājumu. No otras puses, Eiropai ir būtiski saglabāt spēkā esošo vienošanos ar Turciju par migrāciju. Citādi Grieķijas krastus atkal var sasniegt milzīgs sīriešu skaits.

Pirmdien, 26. martā, pēc ilgāka pārtraukuma notiek Eiropas Savienības (ES) un Turcijas vadītāju tikšanās. Tā tiek rīkota Bulgārijas pilsētā Varnā, Melnās jūras krastā. Briselē netiek slēpts, ka attiecības ar Turciju šobrīd nebūt nav vienkāršas.

No vienas puses, Eiropa ir ieinteresēta saglabāt pašreizējo migrācijas vienošanos. Bet no otras – nav iespējams arī klusi noskatīties uz to, kā Turcija tiek pamazām pārvērsta par autoritāru valsti.

Piektdien pēc diskusijām ar ES valstu pārstāvjiem Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers neslēpa, ka vienoties ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu nebūs vienkārši. “Es raugos uz šo tikšanos ar dalītām jūtām. Domstarpības būtiskākajos jautājumos starp Turciju un Eiropu kļūst arvien nopietnākas. Tādēļ mums ir atklāti jārunā ar Turcijas prezidentu, neizvairoties no jautājumiem, kuros mums atšķiras viedokļi. Tomēr mēs ceram, ka šī tikšanās veicinās sadarbību ar Turciju,” norādīja Junkers.

Briselei nebūt nepatīk arī Turcijas konflikts ar Grieķiju un Kipru. Kā zināms, Ankara ir aizturējusi divus grieķu policistus, jo Atēnas atsakās izdot turku karavīrus, kuri aizbēga pēc neveiksmīgā puča. Savukārt Kiprai turki traucē apgūt gāzes atradnes, kas izvietotas netālu no šīs salas krastiem.

Tādēļ teju vienīgais, par ko šobrīd var panākt vienošanos, ir par papildu trīs miljardu eiro piešķiršanu, lai Turcija varētu turpināt uzturēt Sīrijas bēgļus. Citiem soļiem Brisele šobrīd īsti nav gatava. “Es labi apzinos, ka tā būs sarežģīta tikšanās,” neslēpa Eiropas Padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks. “Eiropas Savienība ir satraukta ne tikai par to, kas notiek Vidusjūras austrumos, bet arī par situāciju Egejas jūrā. Tāpat Varnā tiks apspriesti arī vairāki citi sarežģīti jautājumi, tostarp notiekošais Turcijā un šīs valsts darbības Sīrijā. Tomēr mēs paliekam kaimiņi, un tādēļ mums ir jāatrod sadarbības veidi jomās, kas interesē abas puses,” sacīja Tusks.

Tajā pašā laikā Bulgārijas premjers Boiko Borisovs, kura valsts pašreiz vada ES Padomes darbu, uzstāj, ka tikšanās Varnā ir būtiska iespēja dialogam ar Turciju. Tāpat ir skaidrs, ka Erdogans turpinās publiski asi kritizēt Eiropu, jo tas padara viņu populārāku savu vēlētāju acīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti