Tūkstošiem materiālu noplūde atklāj jaunus faktus par Pekinas vēršanos pret uiguriem

Tūkstošiem fotogrāfiju un oficiālu dokumentu ir izgaismojuši jaunus faktus par vardarbīgajām metodēm, kuras Ķīna izmanto Siņdzjanā, lai vērstos pret provinces musulmaņu mazākumtautību uiguriem.

Pētniekam Adrianam Zencam tūkstošiem materiālu nosūtījis anonīms avots, kurš ielauzies oficiālajās Siņdzjanas datubāzēs. Materiāli ietver lielu daudzumu policijas fotogrāfiju un iekšējo dokumentu.

Pekina noliedz uiguru nometņu esamību, norādot, ka tās ir arodskolas, kuras cilvēki apmeklē brīvprātīgi un kuru mērķis ir izskaust reliģisko ekstrēmismu. Tomēr dokumenti liecina, ka cilvēku atrašanās tur nebūt nav brīvprātīga un Pekinas augstākie vadītāji, tostarp prezidents Sji Dzjiņpins, aicinājuši veikt stingras represijas pret uiguriem.

Pētnieka Zenca iegūtie materiāli tikuši publicēti laikā, kad ANO cilvēktiesību komisāre Mišela Bačeleta sākusi ilgi gaidīto un pretrunīgo vizīti Siņdzjanā.

Ķīna noliedz, ka pret uiguriem Siņdzjanā tiktu īstenots genocīds, un apgalvo, ka uiguri, kas ārzemēs liecina par apstākļiem Siņdzjanā, melo.

Reaģējot uz politiku, ko Pekina īsteno pret uiguriem, ASV noteikušas sankcijas Ķīnas politiķiem un uzņēmumiem.

KONTEKSTS:

Uiguri ir Ķīnas ziemeļrietumu reģiona Siņdzjanas pamatiedzīvotāji, tjurku tauta un galvenokārt musulmaņi. Jau gadiem komunistiskās Ķīnas valdība apsūdzēta par uiguru apspiešanu, taču Pekina savu rīcību pamatojusi ar terorisma draudu un separātisma novēršanu. Pēdējās desmitgadēs Siņdzjanā uz dzīvi apmetušies daudz etnisko ķīniešu no citiem Ķīnas reģioniem, un uiguri vairs nav Siņdzjanas iedzīvotāju vairākums.

Uzskatot, ka šī musulmaņu minoritāšu grupa ir potenciāls drauds valsts drošībai, Ķīnas valdība ir uzsākusi masveida cilvēku novērošanu, izsekošanu un pat ieslodzīšanu "pāraudzināšanas centros". Uiguriem ir aizliegts runāt savā valodā publiskās iestādēs, piekopt savas tradīcijas un svētkus, dot bērniem tādus musulmaņu vārdus kā Muhameds vai Medina un piekopt islāma ticību, tādēļ vīriešiem aizliegts audzēt garu bārdu, sievietēm nesāt hidžābu, lūgties, doties svētceļojumā vai veikt jebkuru citu reliģisku darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt