Dienas notikumu apskats

Ukraina grasās pārtraukt pasažieru vilcienu kustību uz Krieviju

Dienas notikumu apskats

«Ātro kredītu» apjoms sasniedz jaunu rekordu; nedaudz pieaug kavēto maksājumu skaits

Tramps grib ierobežot Vācijas auto eksportu uz ASV

Tramps grib ierobežot Vācijas auto eksportu uz ASV

“Lielā septītnieka” valstu vadītāji savā apspriedē Itālijas pilsētā Taorminā galvenokārt pievērsīsies Ziemeļkorejas jautājumam, kā arī par tirdzniecību un klimata pārmaiņām, tomēr vēl pirms tam ASV prezidents Donalds Tramps izteicis vēlmi ierobežot Vācijas auto eksportu uz ASV.

“Mēs runāsim par daudzām lietām, ieskaitot, protams Ziemeļkoreju, kas ļoti nodarbina mūsu prātus,” apstiprināja ASV prezidents Donalds Tramps.

“Mēs runāsim arī par terorismu, bet lielākais fokuss, visticamāk, būs uz Ziemeļkoreju. Tā ir liela problēma, tā ir pasaules problēma, un kādā brīdī tā tiks atrisināta. Varam saderēt uz to!” teica Tramps.

Uz prioritātēm norādījis arī Itālijas premjers Paolo Džentiloni. "Palīdzēt starptautiskajai sabiedrībai, izmantojot Lielo septītnieku, atbildēt uz tiem jautājumiem, kurus mums šodien pilsoņi uzdod -  vispirms jau attiecībā uz drošību un terorismu," norāda Džentiloni.

"Mēs šeit, Taorminā pieņemsim ļoti svarīgu deklarāciju  par klimata pārmaiņām, par lielajiem migrācijas ceļiem un par brīvo tirdzniecību pasaulē, no kā ir atkarīgas tik daudz darbavietu un mūsu ekonomiku nākotnes izaugsme. Mēs sagaidām, ka šī Lielā septītnieka tikšanās nesīs rezultātus – bet tie nenāks viegli. Bet Taorminas noskaņa mums palīdzēs doties pareizā virzienā," sacīja Džentiloni.

Tomēr vēl pirms sanāksmes plaši izskanējusī Trampa vēršanās pret Vācijas automobiļu ražošanas industriju kļuva par galveno notikumu pirms piektdienas “Lielā septītnieka” valstu sanāksmes sākuma Itālijā.

Kā ziņo vairāki Vācijas laikraksti, dienu iepriekš Briselē Tramps ir sacījis, ka vācieši esot “ļoti slikti” un solījis uzlikt viņu ražotajām automašīnām 35% muitas nodevu.

Tas būtu pretrunā ar brīvās tirdzniecības nosacījumiem, kas valda Rietumu pasaulē.

Pamatīgas domstarpības starp ASV un Eiropu par brīvo tirdzniecību un klimata pārmaiņām ir aizēnojušas Lielā septītnieka valstu sanāksmes sākumu Taorminas ciematā Sicīlijā. Vairākas Vācijas avīzes, atsaucoties uz anonīmajiem avotiem, paziņoja, ka ASV prezidents Donalds Tramps sola likt šķēršļus Vācijā ražoto automašīnu importam. Sarunā ar Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku un Eiropas Komisijas (EK) vadītāju Žanu Klodu Junkeru Tramps esot sacījis, ka vācieši ir slikti, jo viņi pārdod pārāk daudz automašīnu Amerikā. Tādēļ Tramps solīja pielikt tam punktu, ieviešot 35% muitas nodevu.

Jautāts par šo sarunu pirms G7 sanāksmes sākuma, Junkers netieši apstiprināja, ka Tramps ir sacījis, ka vācieši ir slikti. Bet Junkers uzstāja, ka tas neesot bijis pateikts agresīvi un tiešā nozīmē.

“Ja kāds saka, ka vācieši ir slikti, tad tas nenozīmē, ka to vajag burtiski tulkot. Viņš nemaz nebija agresīvs,” teica Junkers. “Jebkurā gadījumā, neaizstāvot vāciešus, es viņam norādīju, ka ASV nevar salīdzināt savu tirdzniecības bilanci ar atsevišķām ES dalībvalstīm. Salīdzinājums būtu jāveic ar ES valstu kopējo sniegumu. Es arī paskaidroju, ka par tirdzniecību atbild EK, nevis atsevišķas dalībvalstis,” norādīja EK vadītājs.

Medijos jau iepriekš ir izskanējis pieļāvums, ka nedz Tramps, nedz viņa administrācijas pārstāvji nesaprot, ka par starptautiskās tirdzniecības jautājumiem ES lemj kopumā un dalībvalstīm ir ierobežotas iespējas kaut ko šajā politikā mainīt.

Izpratnes trūkums bija vērojams pat Trampa tirdzniecības padomnieka Pītera Navaro izteikumos šajā pavasarī.

Arī Tusks uzreiz pēc ceturtdienas sarunas ar Trampu sacīja, ka jautājumā par tirdzniecību un klimatu viņam nav izdevies atrast kopsaucēju ar ASV prezidentu. Līdz ar to nav izslēgts, ka G7 valstīm būs grūti vienoties šajos jautājumos. Kamēr pārējie Lielā septītnieka dalībnieki uzstāj, ka Parīzes klimata nolīgums būtu jāievieš dzīvē, Tramps apsver iespēju izstāties no šīs starptautiskās vienošanās.

Tomēr vismaz jautājumā par sankcijām pret Krieviju visām pusēm joprojām esot līdzīgs viedoklis, sacīja Tusks. “Es esmu mazāk optimistisks par prezidenta Putina plāniem un nodomiem. Iespējams, arī mazāk sentimentāls. Bet man liekas, ka Ukrainas jautājumā mēs varēsim atrast kopējo pozīciju ar ASV,” teica Tusks.

G7 sanāksme Sicīlijā turpināsies līdz sestdienas vakaram.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt