Stoltenbergs: Irānai jāizvairās no tālākas vardarbības un provokācijām

Irānai ir jāizvairās no tālākas vardarbības un provokācijām, pirmdien pēc NATO vēstnieku ārkārtas sanāksmes Briselē pavēstīja alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

"Mūsu šīsdienas sanāksmē sabiedrotie aicināja uz atturību un deeskalāciju. Jauns konflikts nebūtu neviena interesēs, tāpēc Irānai ir jāatturas no tālākas vardarbības un provokācijām," paziņoja Stoltenbergs.

NATO vēstnieki tikās, lai apspriestu situāciju Tuvajos Austrumos pēc Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas ASV triecienā Irākā.

Piektdien ASV raķešu triecienā pie Bagdādes lidostas tika nogalināti desmit cilvēki - pieci irākieši un pieci irāņi, arī Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieris ģenerālis Kasems Soleimani un Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" ("Tautas mobilizācijas spēki") vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. Šis trieciens bija vērsts pret Soleimani un tika īstenots pēc ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojuma.

Pēc trieciena Pentagons paziņoja, ka "Soleimani aktīvi izstrādāja plānus uzbrukt amerikāņu diplomātiem un karavīriem Irākā", kā arī, ka "Kudsas spēki" ir "atbildīgi par simtiem amerikāņu un koalīcijas karavīru nāvi un vēl tūkstošiem ievainošanu". Tostarp Savienotās Valstis vainoja Soleimani, ka viņš apstiprinājis 31.decembrī notikušo proirānisko protestētāju uzbrukumu ASV vēstniecībai Bagdādē.

Irāna ir draudējusi atriebties par Soleimani nāvi, bet Tramps solījis pamatīgi atspēlēties, ja Irāna uzbruks ASV objektiem vai pilsoņiem, atmaksājot par Soleimani nogalināšanu.

Situācijas pasliktinājusies arī Irākā, kuras parlaments svētdien pieprasīja izvest no valsts ASV vadītās starptautiskās koalīcijas spēkus, kas cīnās pret teroristu grupējumu "Islāma valsts".

Pašreiz Irākā dislocēti aptuveni 5000 ASV karavīru.

NATO spēki Irākā apmāca vietējos drošības spēkus, bet šī misija var tikt apdraudēta, ja koalīcijas spēkiem nāksies pamest Irāku.

Reaģējot uz Irākas paziņojumu, NATO uz laiku aptur darbību valstī.

 “Šodienas sanāksmē visas dalībvalstis pauda spēcīgu atbalstu cīņai ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts” un NATO misijai Irākā. Taču visā, ko mēs darām, drošība ir pats galvenais. Līdz ar to mēs šobrīd uz laiku pārtraucam mūsu mācības  un īstenojam visus piesardzības pasākumus, lai aizsargātu mūsu cilvēkus,” paziņoja Stoltenbrgs.

Stoltenbergs arī ziņoja, ka ASV ir informējušas pārējās alianses dalībnieces par attiecībām ar Irānu un aicināja Teherānu atturēties no situācijas eskalācijas.

“Jau gadiem alianses dalībnieces ir paudušas bažas par Irānas destabilizējošajām aktivitātēm plašā Tuvo Austrumu reģionā. Mēs piekrītam, ka Irānai nekad nedrīkst būt kodolieroči. Šodien mēs vienojāmies aicinājumu nepieļaut tālāku situācijas eskalāciju. Jauns konflikts nav neviena interesēs,” sacīja Stoltenbergs.

Saspīlējumam Tuvajos Austrumos jau šo piektdien ārkārtas sanāksmē pievērsīsies arī Eiropas Savienības dalībvalstu ārlietu ministri.

Bet Vācijas kanclere Angela Merkele sestdien dosies uz Maskavu, kur krīzi Tuvajos Austrumos apspriedīs ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Savukārt ASV armija gatavojas doties prom no Irākas, ziņo aģentūras AFP un “Reuters”. Tas pavēstīts vēstulē  Irākas kopīgo operāciju vadībai. Pagaidām plašāka informācija par to, kad tas varētu notikt un kā, netiek sniegta.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti