Viens no pirmajiem saslimušajiem uz salas
Sāremietis Riho Reimss ir velosporta cilvēks. Tas ir asinīs. Viņa dēls Mihkels ir viens no Igaunijas topa profesionālajiem riteņbraucējiem, augstākā līmeņa starptautiskajās sacensībās brauc vienā komandā ar latvieti Kristu Neilandu.
Riho Reimss trenē Sāremā jaunos riteņbraucējus, vēl pirms pāris gadiem pats gadā nobraukāja 10 tūkstošus kilometru. Savā Kuresāres veikalā „Bivarix” viņš pārdod, remontē un izīrē riteņus.
Martā viņš bija viens no pirmajiem uz salas, kuram diagnosticēja nopietnu saslimšanu ar Covid-19. Sākumā piecas dienas pavadīja mājās, domāja, ka nekā traka.
„Divas dienas pat temperatūras nebija. Jau domāju, ka viss cauri un normāli. Bet temperatūra atgriezās, piezvanīju ārstam. Uztaisīja plaušu rentgenu, un konstatēja plaušu karsoni,” stāsta Reimss.
Reimsu ar helikopteru aizveda uz Tallinas slimnīcu, kur viņš pavadīja divas nedēļas, tostarp divas dienas mākslīgajā komā. Covid -19 ir viltīga slimība, saka Reimss un nosaka, ka, tikai pateicoties ārstiem, izveseļojās un vēl ir šeit.
„Sākumā bija, kas teica, ka slimība skar tikai vecākus cilvēkus, ne jaunos. Bet es it kā normāls, sportisks puisis. Labi, vairs tik daudz ar velo nebraukāju, tomēr divas, trīs reizes nedēļā tik un tā.
Mana veselība ir laba. Bet tik smagi saslimu. Tā nav vienkārša saaukstēšanās,” stāsta Reimss.
Tagad viņš ir sveiks un vesels. Viņš nezina, kur saķēra vīrusu.
Volejbola turnīrs un lauka hospitālis
Līdz 17.jūnijam reģistrēto inficēšanās gadījumu un mirušo skaits:
- Lietuva: 1778 inficēti, 76 miruši (Lietuvas Veselības ministrija)
- Latvija: 1104 inficēti, 30 miruši (SPKC)
- Igaunija: 1977 inficēti, miruši 69 (Igaunijas Veselības departaments)
Igaunijā Harjumā un Tallina 769 gadījumi, Sāremā – 551 gadījums.
Tiek uzskatīts, ka uzliesmojumu Sāremā izraisīja masu pasākumi. Marta sākumā volejbola turnīrs, kurā vietējās komandas spēles pret komandu no Milānas, klātienē vēroja simtiem cilvēku. Pāris dienas vēlāk – Sāremā burbuļu festivāls.
Starp Baltijas valstīm Igaunijā bijis reģistrēts visvairāk inficēšanās gadījumu. Bet Igaunijā uzliesmojuma epicentrs bija Sāremā sala. Tajā dzīvo vien 2,5% valsts iedzīvotāju, bet no valstī kopumā atklātajiem gadījumiem tajā reģistrēta vairāk nekā ceturtā daļa – 551.
Tagad vairākas nedēļas neviena jauna saslimšana salā nav atklāta, bet martā to slēdza, bija liegts izbraukt un iebraukt. Kuresārē pie vienīgās salas slimnīcas bruņotie spēki uzcēla lauka hospitāli ar 20 gultasvietām, lai palīdzētu pārslogotajai slimnīcai. Galu galā lauka hospitālī ārstējās 15 pacienti.
Situācija tobrīd bija draudīga, un lauka hospitālis ļāva uzelpot.
„Lauka hospitāli izvietoja, jo tobrīd modelējām situācijas attīstību, balstoties uz Itālijas statistiku. Aprēķinājām, ka pie mums hospitalizēt var nākties pat tūkstoti cilvēku. Slimnīcā ir 147 gultasvietas,” pastāstīja Kuresāres slimnīcas galvenais ārsts Edvards Lāne.
Ļaunākais nepiepildījās
Par laimi, ļaunākais scenārijs nepiepildījās, un hospitalizācija bija nepieciešama 131 cilvēkam, bet pēc aprīļa vidus smagākais jau bija garām. Pašlaik notiek pētījums, lai noskaidrotu, cik cilvēki Sāremā varētu būt izslimojuši Covid-19 un vai viņiem izstrādājušās antivielas. Lāne lēš, ka salas lielākajā pilsētā Kuresārē tās varētu būt pusei iedzīvotāju, pārējā salā – 5-10%.
Otrā viļņa iespēju ir grūti prognozēt. „Ja pusei iedzīvotāju ir antivielas, tad, manuprāt, mums tik ļoti nevajadzētu baidīties par otro vilni. Ja tikai 5-10%, tad otrā viļņa iespējamība ir daudz lielāka. Bet, ja tas nāks, tad tagad zinām vairāk par vīrusu, un mums ir lielāka pārliecība,” saka ārsts.
Saslima arī mērs
Izslimojis vīrusu ir arī nu jau bijušais Sāremā pašvaldības mērs Madis Kallass. Saslima martā, vienīgais nopietnais simptoms – pazuda oža.
„Es arī apmeklēju to volejbola spēli. Droši vien tur saķēru vīrusu,” atklāj Kallass.
Viņš aprīlī paziņoja, ka atkāpsies no mēra amata, to izdarīja maija nogalē. Iemesls – personīgu draudu saņemšana apsūdzībās par uzliesmojuma izraisīšanu. Uzņēmās politisko atbildību.
No šī brīža skatu punkta raugoties, nu jau bijušais mērs marta sākumā nebūtu atļāvis masu pasākumus.
„Daudz diskutējām, vai ļaut šādam pasākumam notikt. Toreiz konsultējāmies ar Igaunijas valdību un Veselības departamentu. Bet ir jāsaprot, ka tobrīd, pirms trim mēnešiem, aina bija pilnīgi citāda," skaidro Kallass.
Toreiz dienā, kad notika volejbola turnīrs, Igaunijas premjers Jiri Ratass paziņoja, ka valstī pamata panikai nav. Igaunijā bija reģistrētas tikai trīs saslimšanas, neviena Sāremā, un Pasaules Veselības organizācija vēl nebija izsludinājusi pandēmiju.
Bet tagad, saka Kallass, „saule ir atkal parādījusies no mākoņiem”. Tūristi atgriežas, Sāremā trīs nedēļas nav reģistrēta neviena jauna inficēšanās un saskaņā ar datiem līdz jūnija vidum ar Covid-19 slimojošo skaits – nulle.