Provizoriskie rezultāti: Grieķijā lielāko atbalstu gūst radikālā partija «Syriza»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Provizoriskie rezultāti pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām, kas svētdien notika Grieķijā, rāda, ka lielāko atbalstu guvusi kreisi radikālo partiju apvienību „Syriza”.

 

Pēc sākotnējiem rezultātiem partijai "Syriza" tiek prognozētas 150 vietas parlamentā, kas tikai par vienu vietu to šķir no autonomas valdības veidošanas. Raidsabiedrība BBC gan ziņo, ka šis skaits līdz oficiālai rezultātu paziņošanai vēl var mainīties.

Ar samērā lielu distanci tai seko partija "Jaunie demokrāti", kurai vēlētāju aptaujas dati iepriekš paredzēja 23 - 27% atbalstu.

Pārējās partijas, kas piedalījušās vēlēšanās, varētu būt ieguvušas krietni mazāku atbalstu.

Pirmā uzruna ar patosu, bet bez konkrēta plāna

Pēc provizorisko rezultātu paziņošanas „Siriza” līderis Aleksis Ciprs savā uzrunā vēlētājiem vairākkārt uzsvēra, ka šī ir bijusi vēsturiska diena un cilvēki var atkal smaidīt.

„Pārvariet bailes, paceliet rokas, mums kopā izdosies un mēs pacelsim sauli Grieķijas debesīs. „Troika” ir pagātne. Demokrātija un solidaritāte ir Eiropas pamatā,” sacīja  „Siriza” līderis.

Ciprs gan neatklāja nekādus konkrētus plānus, tikai paziņoja, ka partijai ir programmas gan investīciju, gan ražošanas attīstībai. Viņš ar lielu patosu norādīja: „Mēs ticam katram grieķim individuāli, mūs sagaida lieliskas iespējas, un visi kopā atjaunosim taisnību.”

Pieminot uzvaru, Ciprs sacīja, ka šī nav vienas partijas, bet gan visu to Eiropas valstu nāciju, kas cieš no taupības režīma, uzvara. „Cilvēki ir devuši mandātu nacionālajai atdzimšanai, un tā ir spēcīga ziņa visai Eiropai par pārmaiņām, kas gaidāmas,” pārliecināts partijas prezidents, kuru daudzi grieķi sauc par vadoni.

Savukārt līdzšinējais premjers un  partijas "Jaunie demokrāti" līderis Antonis Samars savu runu iesāka ar pateicību atbalstītājiem un turpināja ar savu darbu slavināšanas: „Es esmu lepns. Mana sirdsapziņa ir tīra, līdz pašām beigām cilvēkiem teicu taisnību. Pārņēmu valsts vadību, kad tā bija uz katastrofas robežas. Tā bija kā degoša ogle rokās, un daudzi mums teica, ka nav cerību tikt laukā no posta, bet mēs izturējām.” Samars uzsvēra, ka tika novērsts visļaunākais – valsts izvilkta no recesijas un deficīta. Tika ielikti pamati izaugsmei un izejai no krīzes.

„Es ceru, ka nākamā valdība saglabās šos ieguvumus,” teica Samars un arī atzina, ka valdīšanas laikā tika pieņemti sāpīgi lēmumi un pieļautas kļūdas, taču vēlēšanu uzvarētājiem valsts atstāta bez deficīta, droša pilsoņiem; valsti, kas ir Eiropas Savienības un eirozonas biedrs.

„Ceru, ka mani [sliktie] nākotnes paredzējumi nepiepildīsies,” savu runu nobeidza „Jauno demokrātu” prezidents, atzīstot - ka zaudējums nav patīkams, taču, salīdzinot ar 2012.gadu partija ir zaudējusi tikai divus punktus, tāpēc ir gatava pildīt Eiropas stabilitātes, drošības un reformu garanta lomu.

Partijas „Neatkarīgie grieķi” prezidents Panos Kamens pateicās grieķiem par uzticību un norādīja, ka tauta ir balsojusi par cerību un neatkarību. „Pēdējos piecos gados mūsu dzīves tika iznīcinātas ar memoranda palīdzību, bet tagad mums ir cieņa un progress un iespēja iedegt gaismu cilvēku acīs,” daiļrunīgi savu prieku par vēlēšanu rezultātiem pauda Kamens, norādot, ka šis ir laiks, lai visi grieķi apvienotos kopīgā cīņā. Viņš arī atklāja, ka pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas esot sazinājies ar Aleksi Cipru, viņu apsveicis ar uzvaru un atgādinājis, ka partija „Neatkarīgie grieķi” ir gatavi sniegt atbalstu, balstoties uz publiski paustajiem principiem.

Jau ziņots, ka svētdien notika Grieķijas parlamenta vēlēšanas, kurās par iekļūšanu parlamentā cīnījās 22 partiju kandidāti. Lai sasniegtu savu mērķi, partijām jāpārvar trīs procentu vēlēšanu barjera.

Kā liecināja aptaujas vēl pirms vēlēšanām, teju trešdaļa Grieķijas vēlētāju varētu balsot par kreiso ekstrēmistu apvienību "Siriza" (Syriza), tai ar 25,7% seko centriski labējā partija „Jaunā demokrātija” (Nea Dimokratia). Kopumā procentuālo barjeru varētu pārvarēt septiņi politiskie spēki.

Pieaugot Alekša Cipra popularitātei, daži Eiropas politiķi iepriekš pauda bažas par Grieķijas iespējamo izstāšanos no eirozonas. Tas var radīt jaunu krīzi vienotās valūtas blokā, un tāpēc netiek izslēgti satricinājumi arī finanšu tirgos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti