Polijas varas iestādes noraida aicinājumu atlikt prezidenta vēlēšanas

Polijā pastiprinājušās politiskās kaislības pirms 10. maijā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Koronavīrusa krīzes laikā vairāki opozīcijas kandidāti ir aicinājuši vēlēšanas pārcelt. Taču valdošā partija “Likums un taisnīgums” un pašreizējais prezidents Andžejs Duda šādu ierosinājumu neatbalsta. Vienprātības nav arī opozīcijas vidū.

Polijas varas iestādes noraida aicinājumu atlikt prezidenta vēlēšanasUģis Lībietis

  Līdz šim Polijā ar Covid-19 saslimuši gandrīz divi tūkstoši cilvēku un 26 saslimšanas gadījumi bijuši letāli. Inficēto personu skaitam pieaugot ar katru dienu, pieaug arī aicinājumi atlikt jau 10. maijā gaidāmās Polijas prezidenta vēlēšanas. Veselības eksperti aicina izvairīties no balsojuma, par piemēru minot Franciju, kur pēc municipālajām vēlēšanām tika novērots straujš saslimšanas gadījumu skaita pieaugums. Taču Polijas varas iestādes līdz šim to ir atteikušās darīt.

  Protestējot pret to, savu priekšvēlēšanu kampaņu apturēja vadošā opozīcijas kandidāte, Pilsoniskās koalīcijas partijas kandidāte Mavgožata Kidava-Blonska. Pēc viņas vārdiem, pašlaik valstī nav svarīgāka uzdevuma, kā vien cīnīties pret vīrusa izplatību un šīs slimības radītajām sekām.

  Kidava-Blonska uzsvēra, ka prezidenta vēlēšanu sarīkošana šādā laikā būtu pielīdzināma kriminālām darbībām. Opozīcijas līdere ir aicinājusi arī citus savus sāncenšus sekot viņas piemēram. Ja vēlēšanas nav iespējams atlikt uz vēlāku laiku, tad tās būtu jāboikotē.

  Taču citu opozīcijas pretendentu vidū vienotības nav.

  Piemēram, neatkarīgais kandidāts Šimons Holovnia, kurš arī ir apturējis savu kampaņu, uzskata, ka valdošā partija “Likums un taisnīgums” apmātība ar pieturēšanos pie vēlēšanu kalendāra par spīti pandēmijai ir vājprāts. Viņš arī uzsvēris, ka boikots nozīmētu pilsonisko tiesību zaudēšanu.

  Savukārt labējais kandidāts Kšištofs Bosaks par muļķīgu nosaucis Kidavas-Blonskas rīcību. Bet kreisā spārna pretendents Roberts Biedrons prognozējis, ka kampaņas apturēšana nozīmē Kidavas-Blonskas aiziešanu no politiskās skatuves.

  Kā norāda Polijas politikas komentētāji, valdošajai partijai “Likums un taisnīgums” un pašreizējam prezidentam Andžejam Dudam ir pietiekami daudz iemeslu, lai no vēlēšanu rīkošanas neatteiktos. Visspēcīgākais, iespējams, ir Dudas augstais popularitātes reitings. Jaunākās aptaujas liecina, ka par viņu būtu gatavi balsot vairāk nekā 50% vai pat 65% vēlētāju.

  Ja vēlēšanas tiktu atliktas, Dudas popularitāte būtu vairs tikai nedaudz virs 40%.

  Arī “Likums un taisnīgums” līderis Jaroslavs Kačiņskis uzsvēris, ka vēlēšanas var notikt paredzētajā laikā, jo pretēji domājošie sekojot tikai viņu pašu šaurajām interesēm.

  Pagājušajā nedēļas nogalē Polijas valdība steigā izbīdīja cauri likumprojektu, kas paredz atbalstu uzņēmējiem un darba ņēmējiem koronavīrusa radītās ekonomiskās krīzes gadījumā. Vienlaicīgi paralēli tika pievienoti arī labojumi vēlēšanu likumā, kas, piemēram, atvieglo balsošanu pa pastu gados veciem un karantīnā esošiem cilvēkiem.

  Komentētāji un opozīcijas pārstāvji jau uzsver, ka šie labojumi, kas neattiecas uz ārvalstīs dzīvojošajiem poļiem, bet palīdz lielai daļai “Likums un taisnīgums” elektorāta, faktiski nav likumīgi, jo izmaiņas vēlēšanu likumā nedrīkst veikt sešus mēnešus pirms vēlēšanām.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti