Polijas valdošo partiju vaino opozīcijas politiķes pusaugu dēla novešanā līdz pašnāvībai

Polijas valdošā partija "Likums un taisnīgums" (PiS) un tās kontrolētie mediji izpelnījušies asu nosodījumu pēc tam, kad opozīcijas politiķes pusaugu dēls izdarīja pašnāvību, jo atklātībā nonāca fakts, ka zēns savulaik cietis seksuālā uzbrukumā.

Šo informāciju nopludināja valdībai simpatizējoši mediji, lai gan Polijas likumi aizliedz atklāt pedofilu upuru identitāti.

Polijas valdošo partiju vaino opozīcijas politiķes pusaugu dēla novešanā līdz pašnāvībai
00:00 / 02:13
Lejuplādēt

Pusaudža nāvē vaino žurnālistu

Polijas pilsētā Ščecinā otrdien notika bēres 15 gadus vecajam Mikolajam Filiksam. Par viņa nāvi pagājušajā piektdienā paziņoja puiša mamma Magdalēna Filiksa, kura ir Polijas parlamenta Sejma deputāte un pārstāv lielāko opozīcijas partiju "Pilsoniskā platforma" (PO).

Politiķe savā ierakstā sociālajos tīklos aicināja medijus cienīt viņas ģimenes privātumu un neierasties uz bērēm. Filiksa neminēja dēla nāves iemeslu, taču viss liecina, ka Mikolajs, kuram trešdien būtu 16. dzimšanas diena, izdarījis pašnāvību.

Drīz pēc tam pētnieciskais žurnālists Radoslavs Grucs paziņoja, ka par Mikolaja pašnāvību ir atbildīgs žurnālists Tomašs Duklanovskis. Viņš ir reportieris radiostacijā "Radio Szczecin", kas pieder valsts finansētajam Polijas Radio.

Žurnālists atklājis pedofila upuru identitāti

Reportieris pērn decembrī ziņoja par kādu vietējo politiķi, kurš 2021. gadā bija notiesāts par seksuāliem uzbrukumiem un narkotiku došanu pusaudžiem. Duklanovskis savā materiālā apgalvoja, ka notiesātais ir partijas "Pilsoniskā platforma" biedrs, bet divi no pedofila upuriem bija atvases Polijas parlamenta loceklim, kas ievēlēts no Ščecinas.

Reportieris arī atklāja upuru vecumu, norādot, ka no pedofila uzbrukuma cietuši 13 gadus vecs zēns un 16 gadus veca meitene.

Lai gan Duklanovskis neminēja upuru vārdus, no atklātībā nonākušās informācijas varēja secināt, ka viens no pedofila upuriem bija Mikolajs Filikss. Polijas parlamentā ir tikai pieci deputāti no Ščecinas, tādēļ, zinot bērnu vecumu, nebija grūti saprast, par kuru deputātu ir runa.

Duklanovskis rakstīja, ka par pedofiliju notiesātais Kšištofs F. agrāk bijis PO biedrs, kā arī LGBT tiesību aktīvists.

Noziegums noticis 2020. gada augustā, kad bērnu māte uzticējusi Kšištofam F. pieskatīt bērnus. Viņš veicis seksuālas darbības ar zēnu un piedāvājis narkotikas meitenei. Policija viņa dzīvoklī atradusi 339 gramus marihuānas.

Kšištofs F. tika arestēts un notiesāts, pašlaik viņš izcieš četru gadu un 10 mēnešu cietumsodu. Lai pasargātu pedofila upurus, tiesas process bija pasludināts par slēgtu.

Valdošo partiju apsūdz liekulībā

Pēc Duklanovska materiāla publicēšanas valdošās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" politiķi apsūdzēja "Pilsonisko platformu" centienos slēpt to, ka viņu biedrs ir notiesāts par pedofiliju. Konservatīvie mediji arīdzan uzsvēra viņa saiknes ar LGBT kopienu.

Turpretī tiesību eksperti un komentētāji norādīja, ka prese iepriekš nerakstīja par šo lietu, lai aizsargātu pedofila upurus, nevis lai piesegtu "Pilsonisko platformu".

"Pilsoniskās platformas" vadība norādīja, ka Kšištofs F. nekavējoties izslēgts no partijas, un apsūdzēja "PiS" liekulībā, jo šis politiskais spēks nereti centies aizstāvēt Polijas katoļu baznīcu, kurai pārmesta pārāk iecietīga izturēšanās pret garīdzniekiem, kas pastrādājuši seksuālus noziegumus pret bērniem.

Aicina izmeklēt žurnālistu darbību

Kopš Magdalēnas Filiksas paziņojuma par viņas dēla nāvi Polijas neatkarīgie mediji un opozīcijas politiķi ir vainojuši partiju "Likums un taisnīgums" centienos atriebties saviem politiskajiem konkurentiem, nerēķinoties ar sekām.

Sejma deputāti otrdien godināja Mikolaja piemiņu ar klusuma brīdi.

Kritikas krustugunīs nonākušais žurnālists Duklanovskis kopš piektdienas neatbild uz telefona zvaniem un e-pasta vēstulēm. Savukārt radiostacijas "Radio Szczecin" vadītājs, kuru aicina atlaist žurnālistu, paziņoja, ka notikušais ir jāizmeklē varasiestādēm.

Polijas opozīcijas politiķi aicina varasiestādes sākt kriminālprocesu, lai izmeklētu Polijas Radio un "Radio Szczecin" atbildību. Saskaņā ar Polijas likumiem par novešanu līdz pašnāvībai var piemērot līdz pat piecu gadu cietumsodu.

"Žurnālistika ir misija, nevis politiskās cīņas ierocis. Tas, ko viņš izdarīja, palīdzot atklāt pedofilijas upura identitāti, ir absolūts ļaunums," poļu medijam "Onet" norāda PO biedrs Šivans Fate.

Prokuratūra informē, ka par Mikolaja nāves apstākļiem sākta izmeklēšana; pašlaik vēl tiek gaidīts tiesu medicīnas ekspertīzes slēdziens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti