Pieaugot saspīlējumam, irāņi un saūdarābi uzsver gatavību aizstāvēties

Saūda Arābija nevēlas iesaistīties bruņotā konfliktā ar Irānu, taču ir gatava sevi aizstāvēt. Par to, pieaugot saspīlējumam Tuvajos Austrumos, paziņojuši Saūda Arābijas karaļnama pārstāvji. Kara izcelšanās iespēju noraidījis arī Irānas ārlietu ministrs, vienlaicīgi uzsverot, ka Teherāna no kara nebaidās. Tikmēr situācija Irānā aktīvi tiek apspriesta arī Vašingtonā, Demokrātu pārstāvjiem paužot viedokli, ka prezidenta administrācija Irānas radītos draudus pārspīlē. 

Pieaugot saspīlējumam, irāņi un saūdarābi ziņo par gatavību aizstāvētiesUģis Lībietis/LR
  Pagājušās nedēļas beigās Saūda Arābija paziņoja, ka Apvienoto Arābu Emirātu piekrastē ir notkusi uzbrukumi četriem naftas kuģiem, turot aizdomās par šiem uzbrukumiem Irānu un tās sabiedrotos. Tikai divas dienas vēlāk notika dronu uzbrukumi divām naftas sūknēšanas stacijām, par kurām atbildību uzņēmās ar Irānu saistīta Jemenas hutu kaujinieku grupa. Šie uzbrukumi notikuši laikā, kad ir saasinājušās attiecības Irānas un Amerikas Savienoto Valstu starpā par sankciju atjaunošanu no amerikāņu puses un amerikāņu militārās klātbūtnes palielināšanos reģionā no Irānas puses. Arvien biežāk izskan minējumi par to, ka Tuvajos Austrumos varētu izcelties jauns militārais konflikts. Taču Irāna līdz šim ir kategoriski noraidījusi jebkādu saistību ar šiem uzbrukumiem, pieprasot veikt rūpigu incidentu izmeklēšanu.

  Gandrīz nedēļu vēlāk Saūda Arābija paziņojusi, ka tā vēlas novērst karu regionā. Taču, kā norādījis Saūda Arābijas ārlietu ministrs Adels al Džubeirs, gadījumā, ja viena no pusēm izlemtu iesaistīties karā, viņa karaliste ir gatava atbildēt ar visu spēku, norādot,ka pašlaik bumba atrodas Irānas laukuma pusē un tās rokās ir sava likteņa izlemšana. Saūda Arābija arī sasaukusi steidzamu Persijas līča Sadarbības padomes un Arābu līgas tikšanos, lai apspriestu pieaugošo saspīlējumu reģionā. Sagaidāms, ka šīs tikšanās notiks 30. maijā Mekā.

  Savukārt Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs noraidījis kara izcelšanās iespēju, piebilstot, ka Teherāna nevēlas konfliktu, bet nevienai citai valstij nav ilūziju par to, ka tā varētu izaicināt Irānu. Šos izteikumus atbalstījis arī Irānas elitaro Revolucionāro sargu komandieris, ģenerālmajors Hosseins Salami. Pēc viņa vārdiem Irāna nevēlas konflikta eskalāciju, taču arī nebaidās no kara.

  Saspīlējums Tuvajos Austrumos aktīvi tiek apspriests arī Amerikas Savienotajās Valstīs. Maija sākumā par vienu no Trampa “Irānas vanagiem” dēvētais nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons izteicās, ka Irānas darbības ir satraucošas, gan nesniedzot nekādus sīkākus paskaidrojumus, Šīs nedēļas laikā atklātībā parādījās izlūkošanas informācija, kas apstiprināja, ka Irāna visai draudīgā veidā pārvadājot raķetes. Laikraksts The New York Times arī nopludināja informāciju par to, ka Savienotās valstis uz Tuvo Austrumu reģionu varētu nosūtīt līdz pat 120 tūkstošiem karavīru. ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka šī informācija ir viltus ziņa un, ja arī amerikāņi plānotu nosūtīt savus karavīrus, skaits noteikti būtu lielāks.

  Tikmēr ASV Kongresa pārstāvju palātas demokrātu pārstāvis Rubens Gallego paziņojis, ka, viņaprāt, Irānas radītie draudi tiek pārspīlēti. Pēc viņa vārdiem, izlūkdienestu sniegtā informācija neliecinot par draudiem ASV nacionālajām interesēm, bet gan Džons Boltons, gan republikāņu senators Toms Kottons aktīvi lobējot un kultivējot militārās eskalācijas nepieciešamību. Vienlaicīgi izskan ziņas par to, ka pieaug saspīlējums arī Džona Boltona un ASV Valsts sekretāra Maika Pompeo starpā, jo Pompeo tomēr dodot priekšroku jaunām sarunām ar Teherānu, savukārt Boltons sarunas ar ienaidniekiem neatbalsta. ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka ir apmierināts gan ar Pompeo, gan Boltona darbu, bet runas par nesaskaņām abu vidū arī esot tikai viltus ziņas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti