Parlamenta ārkārtas vēlēšanas Austrālijā spēku samēros skaidrību nevieš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 10 mēnešiem.

Austrālijai draud vēl viens politiskās neskaidrības periods pēc sestdien notikušajām parlamenta ārkārtas vēlēšanām. Sākotnējie rezultāti liecina par sīvu cīņu, kura var beigties ar to, ka neviens no vadošajiem politiskajiem spēkiem neiegūs vairākumu. Aizvadītajās nedēļās starp karstākajiem debašu tematiem bijusi ekonomika, imigrācija un viendzimuma laulības. Valdošās Liberālās partijas līderis, premjers Malkolms Tērnbuls solījis, ka tieši viņš var garantēt ekonomisko stabilitāti, kā arī solīja stingrāku imigrācijas politiku. Savukārt opozīcijā esošie leiboristi uzsvaru lika uz veselības aprūpi.

Austrālijā pēdējos sešos gados premjerministri nomainījušies piecas reizes, tostarp partiju iekšējo cīņu un ambīciju dēļ. Arī pašreizējais premjers Malkolms Tērnbuls, Liberālās partijas līderis, savu priekšteci Toniju Ebotu gāza pērn rudenī pēc tam, kad pieprasīja balsojumu par partijas vadības maiņu.

Pirms diviem mēnešiem premjers Tērnbuls paziņoja, ka izsludina ārkārtas vēlēšanas, atlaižot abas parlamenta palātas – gan Apakšnamu, kur ir 150 deputāti, gan Senātu.

Tērnbuls paziņoja, ka Austrālijai pēc vairāku gadu politiskās nestabilitātes ir nepieciešama stabila valdība. Eksperti toreiz pauda, ka viņš par šādu šoli izšķīrās, jo Senāts, kur valdošajai koalīcijai ir mazākums, atkal bija noraidījis likumprojektu par arodbiedrību ietekmes ierobežošanu.

Sestdien notikušo parlamenta vēlēšanu sākotnējie rezultāti liecina, ka Austrāliju tomēr sagaida vēl viens politiskās neskaidrības periods. Premjera Tērnbula vadītā valdošā Liberālās un Nacionālās partijas koalīcija ,salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, ir pat zaudējusi vietas, bet opozīcijas līdera Bila Šortena vadītie leiboristi audzējuši atbalstu. Sākotnējā balsu skaitīšana liecina, ka rezultāts varētu būt ļoti ciešs, un valdošā koalīcija varētu būt zaudējusi vairākumu, radot neskaidrības par valdības izveidošanu.

Tiesa, balsu skatīšana turpinās, vēl nav izlemts vairāk nekā desmit deputātu krēslu liktenis. Bet galīgo rezultātu noskaidrošanai var nākties gaidīt vēl vairākas dienas.

Vairākas deputātu vietas ieguvuši arī „zaļie” un neatkarīgie kandidāti. Un ja nevienai no „lielajām” partijām neizdosies iegūt vairākumu, tad būs jāmeklē sabiedrotie koalīcijai vai jāmēģina veidot mazākuma valdība.

Priekšvēlēšanu kampaņā starp karstākajiem debašu tematiem bijusi ekonomika, imigrācija, viendzimuma laulības un klimata izmaiņas. Austrālijas premjers Tērnbuls aģitēja, solot stingru patvēruma meklētāju uzņemšanas politiku, kā arī referendumu par viendzimuma laulību legalizēšanu. Tomēr viņa galvenais uzsvars bija uz ekonomiku laikā, kad Austrālija, kas savu labklājību balstījusi uz derīgo izrakteņu ieguvi, cenšas diversificēt ekonomiku. It īpaši pēc tam, kad Lielbritānijas balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības radīja nestabilitāti starptautiskajos tirgos, premjers Tērnbuls brīdināja, ka Austrālijai ir nepieciešams „vēss prāts, droša roka un spēcīgs ekonomikas plāns.”

Tikmēr opozīcijā esošo leiboristu līderis Bils Šortens kampaņā kā uz prioritātēm koncentrējās uz veselības aprūpi, darbavietu radīšanu un izglītību. Viņš arī teicis, ka, nonākot pie varas, viena no viņa valdības pirmajām prioritātēm būs viendzimuma laulību legalizācija. Pēdējās dienās pirms vēlēšanām Šortenam izdevās audzēt atbalstu leiboristiem, nākot klajā ar apgalvojumiem, ka esošā valdība gatavojas izjaukt Austrālijas veselības aprūpes sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti