Pakistānā nenotiek iecerētās sarunas starp valdību un talibiem

Pakistānā izgāzušās sākotnējās miera sarunas starp valdību un talibiem. Tām vajadzēja notikt otrdien, taču valdības delegācija neieradās, jo „Taleban” nekonkretizēja, kas ietilps tā delegācijā un attiecīgi to, cik nozīmīga ir šo personu ietekme. Savukārt talibi par sarunu izgāšanos vaino valdību. Tikmēr novērotāji par iniciatīvas izredzēm ir skeptiski un norāda, ka abu pušu mērķis varētu būt vien sasniegt savus īstermiņa mērķus.

Sākotnējas sarunas starp Pakistānas valdību un talibiem bija paredzētas jau rudenī, taču dienu pirms paredzētās pirmās tikšanās ASV bezpilota lidaparāta triecienā bojā gāja tā brīža Pakistānas talibu līderis Hakimulla Mehsuds. Viņš bija izteicis gatavību mēģināt sākt miera sarunas, un pēc Mehsuda kaujinieki par savu nākamo komandieri izvēlējās stingro uzskatu piekritēju, radikālo garīdznieku Maulanu Fazlullahu.

Nebija gaidāms, ka viņa vadībā islāmistu kaujinieki piekritīs sarunām. Janvārī Taleban uzbrukumos visā valstī dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 cilvēku, tostarp daudz karavīru. Analītiķi prognozēja, ka pēc asiņainā gada sakuma armija sāks ofensīvu pret talibu pozīcijām cilšu rajonos Pakistānas ziemeļu daļā.

Tādēļ pārsteigums bija premjerministra Navaza Šarifa paziņojums pagājušajā nedēļā par komandas iecelšanu, kurai jāsāk dialogs ar kaujiniekiem, kas karo pret Pakistānas valdību un varasiestādēm kopš 2007.gada.

Pirmajai tikšanās reizei, lai izstrādātu vadlīnijas tālākām sarunām, vajadzēja notikt otrdien Islambadā. Tomēr valdības delegācija uz to neieradās. Viens no delegātiem norādīja, ka valdība vēlas, lai „Taleban” skaidri paskaidro, kas ietilpst talibu delegācijā un kāda ir šo personu ietekme. Acīmredzot, šī prasība nebija apmierināta, kaut gan viens no valdības delegācijas pārstāvjiem norādīja, ka sarunas joprojām varētu notikt, kad talibi būs snieguši atbildi uz šiem jautājumiem.

„Taleban” tik tiešām atturējās delegācijas sastāvā iekļaut personas no savām rindām, tā vietā nozīmējot reliģiskos līderus, kas vēlas, lai valstī tiktu ieviesti šariata likumi. Talibi arī lūguši delegācijā iesaistīties bijušo pakistāniešu kriketa spēlētāju, tagad politiķi Imranu Hānu, kurš stingri atbalsta sarunu uzsākšanu ar kaujiniekiem. Hāns uzaicinājumu noraidīja.

Viens no talibu delegācijas pārstāvjiem par sarunu izjukšanu gan apsūdzēja valdību. Aģentūrai AFP viņš paziņoja, ka valdība tās neuztver nopietni.

Jāpiebilst, ka izgāzušās arī visas iepriekšējās miera sarunas starp Pakistānas valdību un talibiem, tādēļ arī šīs iniciatīvas izredzes tiek vērtētas skeptiski. Novērotāji uzskata, ka abām pusēm varētu būt savi īstermiņa mērķi. Valdībai - samazināt uzbrukumu vilni, bet talibiem - panākt ieslodzīto cīņu biedru atbrīvošanu un uzkrāt spēkus, līdz starptautiskie spēki aiziet no kaimiņvalsts Afganistānas, kam jānotiek līdz šī gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti