Pasaules panorāma

Lielbritānijas ceļa karte Covid-19 ierobežojumu atcelšanai

Pasaules panorāma

Latvijas pilsētas - uz Marsa

Oksfordas profesors: nākamie mēneši cīņā ar vīrusu būs izšķirīgi

Oksfordas profesors: Cīņā ar vīrusu izšķirošie būs nākamie mēneši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

“Lai gan situācija pasaulē atgādina drūmu Holivudas filmas scenāriju, pārāk nevajadzētu baidīties, jo pieredze rāda, ka vīrusi ir pārvarami,” tā sarunā ar “Pasaules panorāmu” iedrošina Oksfordas Universitātes mikrobioloģijas profesors Džefrijs Almonds. Viņš pats ir strādājis pētījumos laboratorijās un tagad rūpīgi seko līdzi Covid-19 attīstībai pasaulē.

LTV žurnāliste Ina Strazdiņa ar profesoru Almondu sazinājās attālinātā sarunā un vispirms vaicāja, kā vērtēt šā brīža vakcīnu klāstu un cik tas ir cerīgs cīņā ar vīrusu.

“Tagad viss būs atkarīgs no tā, vai vakcīnas izrādīsies efektīvas pret jaunajiem vīrusa variantiem. Ja tie pamanīsies izbēgt no šīs aizsardzības, nāksies izgudrot jaunas vakcīnas, kam būs jābūt spējīgām stāties pretī gan vecajam vīrusam, gan mutācijai,” spriež profesors Almonds.

Jābūt ļoti piesardzīgiem

“Līdz ar to visiem, kuri jau būs saņēmuši iepriekšējo vakcīnu, nāktos gaidīt vēl otru. Mēs ļoti ceram, ka tā nenotiks, un vismaz pagaidām izskatās, ka būs iespējams izvairīties no šāda scenārija. Bet mums ir jābūt ļoti piesardzīgiem un jāvēro, kā vakcīnas iedarbojas pret jaunajiem vīrusa veidiem.”

“Nākamie trīs līdz seši mēneši būs ārkārtīgi svarīgi. Dažās valstīs – ASV, Izraēlā, Lielbritānijā un vēl dažviet Eiropā mēs redzam, ka iedzīvotāju vakcinēšana notiek strauji.

Lielbritānijā jau gandrīz 20% cilvēku ir vakcinēti un vismaz 15% ir pārslimojuši Covid-19, tādējādi uz kādu laiku ir imūni. Manuprāt, mēs redzēsim būtisku infekcijas samazināšanos,” tuvāko mēnešu notikumus prognozē profesors Almonds.

“Taču, ja tā nebūs, un, piemēram, Dienvidāfrikas vai Brazīlijas vīrusa paveids sāks cirkulēt jau vakcinēto cilvēku vidū un būs vēl vairāk mirušo, tad skaidrs, ka mums būs lielas problēmas. Bet pašlaik tā nav. Mums vienkārši jābūt ļoti uzmanīgiem un jāskatās, kas notiks nākamajos mēnešos.”

Valstu līderi vispirms rūpējas par saviem iedzīvotājiem

Pasaulē lielas diskusijas notiek arī par Covid-19 vakcīnu pieejamību, jo bagātās valstis, kas  finansējušas vakcīnu izstrādi, tās saņem vispirms, bet daudzas nabadzīgās valstis vēl nemaz nav sākušas iedzīvotāju vakcināciju.

Šāds sadalījums nepalīdz apturēt Covid-19 pasaules līmenī, jo pat gadījumā, ja bagātās valstis spētu izskaust koronavīrusu savā teritorijā, saglabātos risks, ka slimība atkal tiek ievazāta no citiem reģioniem.

“Piekrītu, ka tā ir ārkārtīgi sarežģīta, politiska problēma,” atzīst profesors Almonds. “Ja palūkojamies uz Lielbritāniju, tā pārstāv vienu procentu no visiem pasaules iedzīvotājiem.

Ja mūsu premjers Boriss Džonsons teiktu: paturam tikai 1% no vakcīnām, bet pārējos 99% sūtām citiem, briti protestētu, ka tā nav īsti pareizi. Tā nerīkotos neviena no valstīm.

Valstu līderi vispirms vēlas parūpēties par saviem iedzīvotājiem. Bet ir jautājums, kā atrast līdzsvaru. Lielbritānija pašlaik gan potē savus iedzīvotājus, gan, līdzīgi kā ASV, ir ziedojusi naudu starptautiskai organizācijai, kas iepirks vakcīnas nabadzīgākajām zemēm. Šajā situācijā patiesība ir kaut kur pa vidu.”

LTV žurnālistes Inas Strazdiņas sarunu ar profesoru Džefriju Almondu klausieties “Spotify”:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti