Milāna ar augiem un kokiem cīnīsies pret gaisa piesārņojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par Itālijas modes galvaspilsētu dēvētās Milānas galveno krāsu var uzskatīt pelēko. Tā dominē ne tikai ēkās, bet arī debesīs pārāk lielā piesārņojuma dēļ. Tomēr Milānas pašvaldībai padomā ir jauns un ambiciozs plāns, kas tuvāko 12 gadu laikā mazinās piesārņojumu un ļaus pilsētai kļūt daudz zaļākai.

Itāļu arhitekts Stefano Boeri Milānas centrā ir radījis nelielu “zaļu paradīzi”. Uz vairākām dzīvojamajām mājām aug koki, kas ļauj būtiski uzlabot gaisa un dzīves kvalitāti vietējiem iedzīvotājiem.

Augstceltnes un uz tām augošie koki absorbē indīgo gaisa piesārņojumu. Tomēr ar to ir daudz par maz – atbildīgie par dzīves kvalitāti Milānā norāda, ka pašlaik pilsētā tikai septiņi procenti teritorijas ir uzskatāmi par apzaļumotu. Līdz 2030. gadam paredzēts šo rādītāju uzlabot līdz pat 20%.

“Šobrīd cilvēces vēsturē ir sācies unikāls laiks, kad dzīvās dabas ietekme uz pilsētu iedzīvotāju ikdienu ir dramatiska un ļoti spēcīga. Es uzskatu, ka pilsētu apmežošana ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar kādiem šodien saskaramies. Tas ir efektīvs veids, kā cīnīties pret klimata pārmaiņām. Pilsētas – tās ir galvenais iemesls, kādēļ klimats mainās. Atbilstoši projektējot, mēs varam šo situāciju kaut nedaudz mainīt,” saka arhitekts.

Boeri projektētajās augstceltnēs, kurās lielu lomu spēlē koki un krūmi, iedzīvotājiem nav nepieciešams darbināt gaisa kondicionierus pat karstākajās vasaras dienās, koki ar lapām rada ēnu. Pats galvenais ieguvums – visi augstceltnes koki spēj absorbēt līdz pat 30 tonnām oglekļa dioksīda.

Pilsētā pēc līdzīga projekta top arī slimnīca, kur ir projektēta tā, lai uz tās varētu augt koki un krūmi. Paredzams, ka uz slimnīcas jumta atradīsies vairāk nekā 6000 kvadrātmetru liels dārzs, ko varēs izmantot terapeitiskiem mērķiem.

ANO klimata pārmaiņu samitā secināts, ka pilsētām ir jārod risinājumi, kā ierobežot kaitīgo izmešu nonākšanu atmosfērā, tādējādi novēršot vidējās gaisa temperatūras pieaugšanu par diviem grādiem līdz šī gadsimta beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti