Maskavā opozīcijas protestos aiztur vairāk nekā 1000 cilvēku

Maskavā sestdien opozīcijas protestu laikā policija aizturējusi vairāk nekā 1000 cilvēkus.

ĪSUMĀ:
 

  • Opozīcija rīkoja protestus pret atteikumu reģistrēt tās kandidātus vietējām vēlēšanām.
  • Maskavas mērija akciju nesaskaņoja, un cilvēkus sāka aizturēt, vēl pirms tā sākās.
  • Aiztur vairāk nekā 1000 cilvēku - opozīcijas pārstāvjus, žurnālistus un nejaušus garāmgājējus.
  • Protestētājus mēģināja izklīdināt, mediķu palīdzība bija nepieciešama 70 cilvēkiem.
  • Bažas par notikumiem Maskavā paudusi Eiropas Savienība.
  • Opozīcija aicina rīkot nākamo protestu 3. augustā.

Krievijas aktīvistu interneta vietne “OVD-Info”, kas apkopo ziņas par politisku iemeslu dēļ aizturētajiem, vēsta, ka aizturēti 1373 cilvēki.  

Savukārt Krievijas Iekšlietu ministrijas Maskavas galvenā pārvalde paziņojusi, ka aizturēti 1074 cilvēki.

Maskavā opozīcijas protestos aiztur vairāk nekā 1000 cilvēkuRihards Plūme

Krievijas opozīcija sestdien Maskavā pie mērijas un Trubnajas laukumā rīkoja nesankcionētas protesta akcijas pret varasiestāžu atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus septembrī paredzētajām galvaspilsētas domes vēlēšanām.

Cilvēku aizturēšanas sākās jau pirms akcijas sākuma, kas bija paredzēts plkst.14. Bieži tika aizturēti arī nejauši garāmgājēji un pirmais aizturētais bijis kāds maskavietis, kas sestdienas rītā bija devies skriet, bet viņa izvēlētais maršruts vedis garām mērijai.

Jau pirms akcijas sākuma tika aizturēti arī gandrīz visi nereģistrētie kandidāti.

Viņus nogādāja dažādās Maskavas un Piemaskavas tiesās. Taču sestdienas vakarā tiesas negaidīti pieņēma lēmumus nereģistrēto kandidātu lietu izskatīšanu atlikt, un viņi tika atbrīvoti.

Starp aizturētajiem ir opozicionārs Iļja Jašins, publicists Viktors Šenderovičs un laikraksta “Novaja gazeta” žurnālists Iļja Azars.

Aizturētajiem draud administratīvais sods par piedalīšanos nesankcionētos protestos. Tomēr plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka daudzi aizturētie atbrīvoti bez administratīvo protokolu noformēšanas.

Kamēr protestētāji turpināja stihiskus gājienus Maskavas centra ielās, atbrīvotie kandidāti nāca klajā ar aicinājumu pulcēties Trubnajas laukumā, kur iepriekšējās nedēļas ik dienas notikuši nesankcionēti mītiņi.

Taču līdz ar pirmo cilvēku ierašanos policijas īpašo uzdevumu vienības sāka pūli izklīdināt un aizturēt atsevišķus laukumā esošo cilvēkus. To vidū bija arī opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija līdzgaitniece Ļubova Soboļa, kuru vēl nesen tiesa bija atbrīvojusi.

Mediji arī ziņo, ka mediķu palīdzība bijusi nepieciešama vairāk nekā 70 cilvēkiem, kas cietuši protestu izklīdināšanas laikā.

Precīzs protestētāju skaits joprojām nav noteikts, taču mediji ziņoja, ka tie bijuši vairāki tūkstoši cilvēku.

Bažas par notikumiem Maskavā paudusi Eiropas Savienība.

Ārlietu dienesta paziņojumā teikts: „Šīs aizturēšanas un nesamērīgā spēka lietošana pret miermīlīgiem protestētājiem kārtējo reizi nopietni iedragā tādas pamatbrīvības kā vārda brīvība, biedrošanās brīvība un pulcēšanās brīvība. Šīs pamattiesības ir ietvertas Krievijas konstitūcijā, un mēs sagaidām, ka tās tiks aizsargātas. Lai gaidāmās vietējās vēlēšanas būtu patiesi demokrātisks process, ir būtiski svarīgi radīt apstākļus godīgam spēles laukumam un iekļaujošai politiskajai videi”.

Eiropas Savienība arī sagaida, ka Krievijas varasiestādes, rīkojot gaidāmās vietējās vēlēšanas, ievēros Krievijas apņemšanās Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas ietvaros un citas starptautiskās saistības.

Pagājušās nedēļas nogalē, protestējot pret atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus, Maskavā uz varasiestāžu sankcionētu mītiņu pulcējās vairāk nekā 20 000 cilvēku, un tas izvērtās par plašāko protesta akciju, kādu Krievijas galvaspilsēta pieredzējusi pēdējo gadu laikā.

Opozicionārs Iļja Jašins sociālajā tīklā „Twitter” pateicies demonstrantiem par izrādīto drosmi un paziņojis, ka nākamais protests pret varasiestāžu atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus Maskavā plānots 3. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti