Lietuvas politiķis aicina Baltijas valstis veidot aliansi ar Poliju, Zviedriju, Somiju un Dāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai aktīvāk spētu aizstāvēt savas intereses un piedalīties Eiropas Savienības (ES) politikas, tostarp ārējās, veidošanā, Baltijas valstīm ir nepieciešams veidot kopīgu aliansi ar Poliju, Zviedriju, Somiju un Dāniju, šādu viedokli intervijā aģentūrai LETA pauda Lietuvu pārstāvošais Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Gabrieļus Landsberģis.

Runājot par Baltijas valstu interešu aizstāvību dažādos jautājumos, politiķis norādīja, ka mūsu izmēra valstīm ar ietekmi, kāda mums ir, iespējas aktīvi risināt situācijas ir tikai starptautiskos formātos. "Būtu patiesi naivi sacīt, ka Lietuva tagad ies un cīnīsies par taisnību viena pati. Šī iemesla dēļ mums ir nepieciešama reģionālā sadarbība, Baltijas valstīm dialogos pievienojot to pašu Poliju, kā arī Skandināvijas valstis," uzskata Landsberģis, piebilstot, ka tikai šādā veidā mēs spēsim iegūt stingru valsti, kurā mūsu partneri ieklausīsies.

To, ka tas darbojas, esot jau pašlaik iespējams novērot arī EP. "Piemēram, mēs kā Baltijas valstis esam stipras, mums ir ļoti laba sadarbība, taču ne vienmēr pietiekama. Ir pat dzirdēts, ka daži EP joko, ka mēs patiesībā esam viena valsts, jo mums ir tik līdzīgas domas dažādos jautājumos, tostarp par ārpolitiku," sacīja deputāts. Tomēr, neskatoties uz to, viņš uzskata, ka Baltijas valstīm vajag virzīties uz ko lielāku.

"Mums ir nepieciešama alianse ar Poliju, Zviedriju, Somiju, Dāniju. Ja vēl pievienotu Višegradas valstis, mēs jau esam kaut kas liels un ievērojams. Tieši šādā veidā mazajām valstīm ir jāaudzē savi spēki, jāstrādā ar sabiedrotajiem. Tas joprojām ir grūts uzdevums, jo prasa kompromisu meklēšanu un piekāpšanos atsevišķos jautājums, bet to var uztvert kā mācību procesu, kas mums tik ļoti ir nepieciešams," pauda Landsberģis.

Vaicāts par šādas alianses izveides iespēju, ņemot vērā mūsu atšķirīgos uzskatus dažādos jautājumos, deputāts atgādināja par savu izstrādāto rezolūcijas tekstu par ES un Krievijas attiecībām, kuru ar divām trešdaļām balsu atbalstu pieņēma parlamentā. "Mums bija visu lielo grupu atbalsts, bija valstu atbalsts tekstam, kuru lielā mērā veidoja lietuvietis. Šajā tekstā mēs runājām par vairākiem nozīmīgiem jautājumiem, tostarp propagandu," sacīja politiķis.

Viņš arī norādīja - ja tas būtu tikai viņa teksts, to, pilnīgi iespējams, nemaz nepieņemtu, jo Baltijas valstis šajā jautājumā atsevišķos gadījumos uzskata par radikālām. "Taču es spēju apvienot Lietuvas, Igaunijas, kā arī Latvijas deputātu domas un idejas. Tekstā bija iekļautas mūsu visu rindas, tas bija kopīgs materiāls. Un, ejot uz debatēm, šie cilvēki, kuru domas un idejas ir iekļautas rezolūcijas tekstā, zināja, ko atbalstīs," uzsvēra Landsberģis, piebilstot, ka tas bija liels sasniegums, pretēji tam, kas notiktu, ja viņš pēkšņi parādītos un sacītu - lūk, mans teksts, tas ir labs, tas ir jāpieņem. "Tas vienkārši neietu cauri," atzina deputāts.

Taujāts, kādēļ par Baltijas valstu sadarbību šādu tekstu izstrādē, kā arī citos formātos mēs nerunājām jau agrāk, Lietuvas deputāts atzina, ka tas ir ļoti grūts jautājums. "Pieņemu, ka šajā gadījumā jāizvērtē cilvēki, lai gan tiešām nezinu pareizo atbildi uz šo jautājumu. Iespējams, ka pastāvēja dažādi blakus procesi," viņš sacīja.

Landsberģis arī norādīja, ka Lietuvas un Latvijas domas dažādos jautājumos joprojām atšķiras, taču izpratne par Eiropas vērtībām joprojām ir kopīga. "Pēc neatkarības atgūšanas mūsu prātos iestājās pat zināms medusmēnesis, izskanēja domas aizstāvēt Lietuvas ekonomiku, ka jācīnās ar Latviju, jābūvē siena. Bet vai tiešām tas viss ir jādara?" retoriski vaicāja deputāts.

"Skatoties no Briseles, mums ir jāsacenšas vairākos aspektos un jomās, tostarp biznesa, bet valstīm gan ir jāsadarbojas," rezumēja politiķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti