Lietuvā sāk izmeklēšanu par Baltkrievijas režīma iespējamiem noziegumiem pret cilvēci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra uzsākusi pirmstiesas izmeklēšanu par Baltkrievijas varasiestāžu vardarbību pret protestētājiem. To uzsāka pēc tam, kad no baltkrievu spēka struktūru represijām cietusi persona lūdza Lietuvas tiesībsargājošās iestādes atzīt tās par noziegumiem pret cilvēci.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijas pilsonis Maksims Horošins pēc opozīcijas mītiņā tika aizturēts un piekauts.
  • Pēc izkļūšanas no apcietinājuma viņš pārcēlās uz Lietuvu un vērsās pie Lietuvas prokuroriem.
  • Nu Lietuvā sākta izmeklēšana par Baltkrievijas varasiestāžu vardarbību pret protestētājiem.
  • Lietuvā likums paredz kriminālatbildību par starptautiskajās vienošanās norādītiem noziegumiem neatkarīgi ne no cietušo vai aizdomās turēto pilsonības, nedz nozieguma izdarīšanas vietas, nedz arī no tā, vai valstī, kur noziegums izdarīts, likums par to paredz sodu.

Lietuvā sāk izmeklēšanu par Baltkrievijas režīma iespējamiem noziegumiem pret cilvēci
00:00 / 02:43
Lejuplādēt

Baltkrievijā kopš augusta sākuma turpinās protesti pret valsts ilggadējo vadītāju Aleksandru Lukašenko. Šajā laikā tūkstošiem protestu dalībnieki ir arestēti un fiziski iespaidoti. Daudzi cietušie ir pametuši Baltkrieviju un atraduši patvērumu kaimiņvalstīs. Viens no viņiem ir Maksims Horošins.

Viņš ir Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā pazīstama ziedu veikala īpašnieks. Kad Minskā notika sieviešu mītiņi pret varasiestāžu vardarbību, Horošins protestu dalībniecēm izdalīja ziedus. Oktobra sākumā vīrieti aizturēja pie viņa mājām un piekāva. Pēc tam Horošinu nogādāja milicijas iecirknī, kur viņu piekāva vēlreiz. Kad aizturētajam kļuva slikti un viņš zaudēja samaņu, milicijas darbinieki izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Pēc iznākšanas no slimnīcas Horošins aizbrauca no Baltkrievijas. Pašlaik viņš atrodas Lietuvā. Pirms divām nedēļām Horošins vērsās Lietuvas Ģenerālprokuratūrā ar prasību uzsākt izmeklēšanu par viņa spīdzināšanu un atzīt Baltkrievijas varasiestāžu rīcību par noziegumiem pret cilvēci.

Lietuvas ģenerālprokurors Ēvalds Pašilis trešdien, 9. decembrī, paziņoja, ka viņa vadītā iestāde uzsāks pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamiem noziegumiem pret cilvēci, ņemot vērā Horošina sūdzību par Baltkrievijas varasiestāžu represijām pret viņu, vēsta raidsabiedrība LRT.

Saskaņā ar Lietuvas krimināllikumu kriminālatbildība par starptautiskajās vienošanās minētiem noziegumiem paredzēta neatkarīgi no cietušo vai aizdomās turamo pilsonības vai nozieguma izdarīšanas vietas. Pie šādiem noziegumiem ir pieskaitāma arī spīdzināšana, kas norādīta Horošina prasībā un atzīta par noziegumu pret cilvēci.

Ģenerālprokurors norādīja, ka visiem cilvēkiem, neraugoties uz valstisko piederību, ir vienādas tiesības, tāpēc viņi var saņemt citas valsts palīdzību gadījumos, kad ir pārkāptas viņu tiesības.

No Baltkrievijas varasiestāžu represijām cietušais Horošins ir pārliecināts, ka viņa pāridarītāji tiks sodīti. “Uzskatu, ka viņi visi drīz saņems savu sodu. Tā kā viņi milicijas kabinetā draudēja, ka ir jābaidās man un visiem protestētājiem, tad es tagad vēlos pateikt – bīstieties jūs, puiši, jo drīz jūs visi būsiet aiz restēm,” sacīja Horošins.

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Likevičs sociālajā tīklā “Twitter” paziņojis, ka “noziegumi pret cilvēci ir pakļauti universālajai jurisdikcijai, bet noziedznieki ir jāsauc pie atbildības”.

Savukārt Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska cer, ka Lietuvas Ģenerālprokuratūras paraugam sekos citas Eiropas valstis.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret augustā notikušo valsts prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka rezultāti ir viltoti. Lukašenko protestus ir nosaucis par Rietumu inspirētiem un nav izrādījis gatavību sarunām ar opozīciju.

Protestus pastiprina vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. Demonstrācijās pret Lukašenko režīmu kopš augusta miruši vismaz četri cilvēki. 

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi oktobra sākumā panāca vienošanos par sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām. Pret Baltkrievijas režīmu noteiktās sankcijas papildināja arī Aleksandra Lukašenko iekļaušana sarakstā, bet Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomiteja decembra sākumā noteica pagaidu sankcijas vairākām Baltkrievijas Olimpiskās komitejas amatpersonām, kuru vidū ir gan valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko, gan Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti