Panorāma

Konservatīvie uzvar Lietuvas Seima vēlēšanu 1. kārtā

Panorāma

Anglijā pastiprina Covid-19 ierobežojumus

ES sankciju sarakstā iekļaus A. Lukašenko

ES sankciju sarakstā iekļaus arī Lukašenko

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri vienojušies papildināt pret Baltkrievijas režīmu noteikto sankciju sarakstu un iekļaut tajā arī Aleksandru Lukašenko.  Nolemts arī sagatavot jaunas sankcijas pret Krieviju

ES ārlietu ministri pirmdien, 12. oktobrī, tikās Luksemburgā, un pēc Vācijas iniciatīvas tiešām vienojās sagatavot jaunu sankciju kārtu un iekļaut tajā Lukašenko.

Divus mēnešus Eiropa vilcinājās sarakstā iekļaut pašu Lukašenko, cerot, ka viņš būs atvērts dialogam. Bet tagad, ņemot vērā gan to, ka situācija eskalējas, gan to, ka nekādi signāli no Lukašenko par vēlmi iesaistīties dialogā nav saņemti, viņš arī tiks iekļauts sankciju sarakstā – tas nozīmē aizliegumu iebraukt ES un aktīvu iesaldēšanu.

ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paziņoja, ka “dalībvalstis akceptēja šo piedāvājumu, saprotot, ka tas, kas notiek kopš pēdējās vienošanās, parāda pilnīgu nevēlēšanos no Lukašenko puses iesaistīties jebkādās sarunās, kontaktos vai citās aktivitātēs, kas varētu veicināt demokrātisku un mierīgu noregulējumu situācijai Baltkrievijā”.

Augstais pārstāvis ārlietās arī pārliecināts, ka šoreiz nekas nekavēs sankciju ieviešanu, kā bija iepriekš, kad Kipra izmantoja savu veto.

Tāpat pēc Vācijas un Francijas iniciatīvas ir arī panākta vienošanās par jaunu ierobežojumu noteikšanu Krievijai saistībā ar Kremļa kritiķa Alekseja Navaļņija indēšanu, jo no Krievijas nekādi ticami skaidrojumi par notikušo nav saņemti. Visas 27 dalībvalstis piekrita šo sankciju sagatavošanai. Šī ir politiska vienošanās – pašas sankcijas vēl jāsagatavo.

Aģentūra “Reuters” uzskata, ka ātrums, ar kādu šoreiz panākta vienošanās par jaunām sankcijām pret Krieviju, liekot domāt par to, ka Eiropai veidojas stingrāka nostāja pret Maskavu. Iepriekšējā reizē 2018. gadā, kad tika saindēts bijušais krievu spiegs Skripaļs un viņa meita Lielbritānijā, pagāja gandrīz gads, līdz Eiropa vienojās par sankcijām.

Tikmēr Baltkrievijas milicija pirmdien piedraudēja izmantot kaujas munīciju pret protestētājiem, apgalvojot, ka demonstrācijas pret Aleksandru Lukašenko kļūst arvien radikālākas.

“Ir acīmredzams, ka viņi mēģina iegrūst Baltkrieviju 90. gadu haosā, piespiest iet to republiku skumjo pieredzes ceļu, kas pārdzīvoja krāsainās revolūcijas. Iekšlietu ministrijas vārdā es paziņoju – mēs neatstāsim ielas, mēs valstī nodrošināsim kārtību. Iekšlietu struktūru darbinieki un karavīri nepieciešamības gadījumā izmantos īpašo aprīkojumu un letālus ieročus,” sacīja Baltkrievijas Iekšlietu ministra pirmais vietnieks Genādijs Kazakēvičs.

Pirmdien Minskā drošībnieki iesaistījās konfrontācijā  ar pensionāriem, kas bija izgājuši demonstrācijā, lai protestētu pret svētdien notikušajām masu aizturēšanām.

Pensionāri devās gājienā Minskas centrā, nesot ziedus un plakātus ar tādiem saukļiem kā “Vecmāmiņas ar jums [protestētājiem]”.  Svētdien milicija izmantoja ūdens metēju un trokšņa granātas pret demonstrantiem un visā valstī aizturēja vairāk nekā 700 cilvēku. Protesti pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu turpinās jau divus mēnešus. Kopumā tikuši aizturēti vairāk nekā 13 tūkstoši cilvēku, bet vairāki simti sadursmēs ievainoti.

 KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus pastiprina piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

ES dalībvalstu līderi sēdē oktobra sākumā panākuši vienošanos par sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām. Eiropadomes prezidents Šarls Mišels informēja, ka "melnajā sarakstā" iekļaus 40 personas. Tostarp gan nebūs bijušais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.

Iepriekš septembra beigās Latvijas ārlietu ministrs, pamatojoties uz Latvijas Ministru kabinetā lemto, kā arī koordinējot ar Igaunijas un Lietuvas Ārlietu ministrijām (ĀM), pieņēma lēmumu uz nenoteiktu laiku noteikt ieceļošanas aizliegumu Latvijā 101 Baltkrievijas amatpersonai no Baltkrievijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti