Dienas notikumu apskats

NATO dalībvalstis gatavojas samitam, apspriež ASV un Ziemeļkorejas jautājumu

Dienas notikumu apskats

Austrija vēršas pret politisko islāmu, gatavojas slēgt mošejas un izraidīt imamus

Desmitiem Lielbritānijas deputātu gatavi pieprasīt atkārtotu "Brexit" referendumu

Lielbritānijā vāc parakstus par atkārtotu «Brexit» referendumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairāki desmiti Lielbritānijas deputātu ir gatavi parakstīt grozījumus likumā, kas pieprasa atkārtotu referendumu par Lielbritānijas attiecībām ar Eiropas Savienību (ES). Arī ārlietu ministrs Boriss Džonsons slepeni ierakstītā un nopludinātā sarunā ir izteicies, ka „Brexit” sarunas varētu izjukt.

ĪSUMĀ:

  • Sarunām būtu jānoslēdzas nākamgad pavasarī. Taču sarunas notiek smagi, un tām ir daudz šķēršļu.
  • Aktīvisti vāc parakstus par atkārtotu referendumu.
  • Viņi uzskata – notiekošais neatbilst solījumiem par to, kā būs pēc izstāšanās.
  • Ierosinājumu esot gatavi parakstīt 40 deputāti.
  • Aktīvisti plāno plašu kampaņu un cer savākt izšķirošo deputātu vairākumu.
  • Britu ārlietu ministrs Džonsons privātā sarunā atzinis: “Brexit” sarunas var izjukt.

Aktīvistu grupa „Labāko Lielbritānijai!” runā ar deputātiem un mudina politiķus iestāties par atkārtota referenduma sarīkošanu, lai vēlreiz pārliecinātos, vai tiešām vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlas, ka Lielbritānija aiziet no Eiropas Savienības.

Izdevums „The Guardian” vēsta, ka aptuveni 40 no 650 deputātiem ir piekrituši parakstīt rosinājumu, ka Apvienotajai Karalistei ir jāsarīko atkārtota tautas balsošana.

Prasībā politiķiem teikts, ka „Brexit” sarunu process pilnībā ved prom no tiem solījumiem, kas izskanēja, sākot šo ceļu.

„Tiek zaudēts darbs, šķobīta veselības sistēma, aug studentu parādi, mājokļi kļūst dārgāki.

Viss notiek pretēji tam, ko cilvēki bija gaidījuši,” norāda „Labāko Lielbritānijai!” pārstāvji.

Aktīvisti cer panākt izšķirošu vairākuma deputātu atbalstu, lai Karaliste būtu spiesta sarīkot referendumu un tas varētu notikt pirms 2019. gada 29. marta, kad ir paredzēta Lielbritānijas izstāšanās.

Lai varētu izsludināt vēl vienu referendumu, par to būtu jānobalso gan parlamenta apakšpalātai, gan augšpalātai, kur balsojumos jāiegūst atbalsts no vairākuma klātesošo deputātu.

Ja sabiedrības spiediens būtu tik liels, „Labāko Lielbritānijai!” cer, ka arī Eiropas Savienība nepiekristu noslēgt sarunas, iekams britu sabiedrība vēlreiz nav izteikusies.

Aktīvisti plāno plašas akcijas daudzās Lielbritānijas pilsētās un arī izdot laikrakstus un bukletus.

Savukārt atklātībā ir nonākuši slepeni ierakstīti Lielbritānijas ārlietu ministra Borisa Džonsona izteikumi, ka „Brexit” sarunās ir iespējams sabrukums.

Viņš apcerējis, kā šo situāciju risinātu ASV prezidents Donalds Tramps. Šo informāciju publiskojusi ASV mediju kompānija "BuzzFeed News".

Fragmentus no sarunas publiskojis arī laikraksts "The Times". Džonsons sacījis, ka britu valdība sarunās sasniegusi fāzi, kad Lielbritānija ir "daudz kaujinieciskāka pret Briseli".

Viņš arī ir norādījis, ka "Brexit" notiks un, viņaprāt, būs nenovēršams, bet pastāvot risks, ka tas nebūs tāds, kā briti to ir vēlējušies.

To, ka „Brexit” sarunām ir daudz klupšanas akmeņu, piektdien, 8.jūnijā, apliecināja arī sarunvedis no Eiropas Savienības puses Mišels Barnjē, kritizējot britu premjerministres Terēzas Mejas sacīto par Ziemeļīrijas un Īrijas Republikas tā sauktās cietās robežas risinājumu.

Meja ir sacījusi, ka varētu to tomēr uz laiku ieviest, ja abas puses – Lielbritānija un Eiropas Savienība nespēs vienoties par turpmākās tirdzniecības nosacījumiem. Šī robeža ir ārkārtīgi nozīmīgs punkts sarunās, jo īri bažījās, ka, atjaunojot cieto robežu, varētu atsākties nemieri starp abām salas daļām.

KONTEKSTS: 

2016.gada  jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES paredzēta 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. Šajā laikā Apvienotajā Karalistē vēl darbosies visi līdzšinējie Eiropas Savienības likumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti