Krievijas opozīcija asi kritizē konstitucionālā referenduma norisi

Krievijas opozīcijas pārstāvji atkārtoti norāda, ka referendums par grozījumiem konstitūcijā nav noritējis godīgi un notikusi krāpšanās. Savukārt oficiālā Maskava balsojumu nodēvējusi par uzvaru, kas skaidri parādot iedzīvotāju attieksmi. 

Krievijas neatkarīgā vēlēšanu novērotāju organizācija “Golos” informē, ka desmitiem miljoniem vēlētāju nebija iespēju nobalsot neitrālās vietās. Daudzi iedzīvotāji bija spiesti nodot savas balsis uzņēmumos un institūcijās, kur vēlēšanu procesu var kontrolēt vadība. Nav pieņemama situācija, ka lielākā daļa cilvēku nobalsoja pirms galvenās balsošanas dienas, un falsificēti arī referenduma rezultāti.

Savukārt galvenais Kremļa kritiķis Aleksejs Navaļnijs norādīja, ka Vladimirs Putins savas varas saglabāšanas dēļ ir atņēmis cilvēkiem tiesības un organizēja balsošanu vietās, kur nav iespējams tās kontrolēt. Putinam esot bijusi vajadzīga tikai vēlētāju aktivitāte, jo nav iespējams iestudēt izrādi bez auditorijas. 

KONTEKSTS: 

Apstiprinot grozījumus konstitūcijā, Krievijas parlamenta abas palātas šā gada 11. martā lēma, ka Krievijas prezidents Putins varēs kandidēt uz jaunu pilnvaru termiņu. Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo konstitūciju Putinam, kurš pie varas ir jau divas desmitgades, pēc pilnvaru termiņa beigām 2024. gadā vairs nebūtu tiesību kandidēt atkārtoti. Jaunās izmaiņas paredz dzēst līdzšinējos Putina pilnvaru termiņus un sākt to uzskaiti no jauna.

Referendumam vajadzēja notikt 22. aprīlī, bet to pārcēla uz 1. jūliju pēc tam, kad Krievijā uzliesmoja koronavīruss. Iepriekšējā balsošana sākās 25. jūnijā, lai samazinātu cilvēku drūzmēšanos iecirkņos.

Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija pēc 99,9% nodoto balsu saskaitīšanas paziņoja, ka grozījumus konstitūcijā atbalstījuši nepilni 78% nobalsojušo.

Eiropas Savienība nosoda Krievijas referenduma rīkošanu Krimā, Luhanskā un Donbasā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti