Putinam paver iespēju palikt Krievijas prezidenta amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas parlamenta apakšpalāta – Valsts dome – otrdien, 10. martā, atbalstīja konstitūcijas labojumu, kas atļautu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pretendēt uz jaunu pilnvaru termiņu 2024. gadā. Arī Putins neizslēdz iespēju palikt amatā pēc pašreizējās prezidentūras beigām, ja tam būšot atbalsts.

ĪSUMĀ:

  • "Vienotās Krievijas" deputāte rosināja anulēt prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumus un atļaut Putinam vēlreiz kandidēt uz amatu. 
  • Pēc šī priekšlikuma Krievijas Valsts domē izsludināts plenārsēdes pārtraukums; ieradās pats Putins, lai uzrunātu likumdevējus.
  • Putins rosināja dzēst līdzšinējos prezidenta pilnvaru termiņus un to uzskaiti sākt no jauna, ja to atbalstītu Konstitucionālā tiesa.
  • Putins gan noraidīja iespēju pilnībā atteikties no prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumiem.

Putinam paver iespēju palikt Krievijas prezidenta amatā
00:00 / 02:49
Lejuplādēt
Krievijas Valsts dome otrdien izskatīja prezidenta Vladimira Putina janvārī ierosinātos plašos konstitūcijas grozījumus, ar kuriem viņš sev cenšas nodrošināt plašu politisko varu arī pēc prezidentūras beigām. Debašu laikā tribīnē kāpa valdošās partijas "Vienotā Krievija" deputāte Valentīna Tereškova. Viņa ierosināja anulēt valsts prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumus un atļaut Putinam vēlreiz kandidēt uz amatu. 

 

"Jautājums nav par viņu, bet par mums – Krievijas pilsoņiem – un valsts nākotni. Ja tā, tad kāpēc mēs mēģinām izgrozīties un filozofēt, kāpēc radām kaut kādas mākslīgas konstrukcijas?

Visam ir jānotiek godīgi, atklāti un publiski. Vai nu mēs vispār no konstitūcijas izņemam ierobežojumus prezidenta pilnvaru termiņam, vai arī, ja to prasa situācija un vēlas cilvēki, likumā nosakām iespēju pašreizējam prezidentam vēlreiz pretendēt uz šo amatu," sacīja Tereškova.

Pēc tam, kad Tereškova nāca klajā ar šo ierosinājumu, Valsts domes spīkers Vjačeslavs Volodins izsludināja plenārsēdes pārtraukumu. Viņš paziņoja, ka Tereškovas ierosinājumu ir nepieciešams apspriest ar parlamentā pārstāvēto frakciju vadītājiem un Kremli. Pēc aptuveni stundas Valsts domē ieradās pats Putins, lai uzrunātu likumdevējus.

Krievijas prezidents sacīja, ka viņa līdzšinējos prezidenta pilnvaru termiņus varētu dzēst un to uzskaiti varētu sākt no jauna gadījumā, ja šādus konstitūcijas grozījumus atbalstītu Konstitucionālā tiesa. Tomēr viņš noraidīja iespēju pilnībā atteikties no prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumiem.

"Ilgtermiņa perspektīvā sabiedrībai ir jāgarantē, ka būs nodrošināta regulāra varas maiņa.

Mums ir jāpadomā par nākamajām paaudzēm. Tāpēc uzskatu, ka nebūtu prātīgi izņemt no konstitūcijas prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumus," norādīja Putins.

Pēc Putina uzrunas Valsts dome otrajā lasījumā apstiprināja konstitūcijas grozījumus, tostarp ierosinājumu dzēst pašreizējā valsts vadītāja pilnvaru termiņus.

Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo Krievijas konstitūciju viena persona prezidenta amatu nevar ieņemt vairāk kā divus secīgus sešu gadu pilnvaru termiņus. 67 gadus vecais Putins prezidenta un premjerministra amatos atradies pie varas Krievijā jau kopš 1999. gada. Viņa ceturtais prezidentūras termiņš beigsies 2024. gadā.

Paredzēts, ka trešdien Valsts dome konstitūcijas grozījumus apstiprinās trešajā lasījumā. Nākamnedēļ par tiem būs jābalso parlamenta augšpalātā – Federācijas padomē. Pēc tam konstitūcijas grozījumi tiks nodoti tautas nobalsošanai, kas notiks 22. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti