Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Parādnieki sūdzas par piedzinēju ieturētajām nepamatoti lielām summām

Pusdiena

Pusdiena 04.10.2017

Katalonija neatkarību pasludināšot jau tuvāko dienu laikā

Katalonijas līderis: Reģiona neatkarību pasludinās tuvākajās dienās

Katalonija neatkarību pasludinās jau tuvāko dienu laikā, paziņojis reģiona līderis Karless Pudždemons. Tikmēr Spānijas karalis Felipe VI Katalonijas politiskos līderus nosauca par "bezatbildīgiem”, apsūdzēja par valsts šķelšanu un atzina, ka Spānija ir nonākusi "galēji smagā" situācijā. Centrālā valdība neatzīst svētdien Katalonijā notikušo neatkarības referendumu, to noraidot kā nelikumīgu. Pēdējās desmitgadēs asākā politiskā krīze Spānijā draud saasināties vēl vairāk.

Katalonijas līderi ir izgājuši "ārpus likuma varas", otrdien, 3. oktobrī, vakarā uzrunā valstij paziņoja Spānijas karalis Felipe VI. Līdz šim viņš bija ieņēmis ieturētu pozīciju, taču otrdienas vakara uzrunas tonis bija stingrs un nepiekāpīgs.

Katalonijas politiski līderi ar savu "bezatbildīgo" rīcību apdraud gan autonomā reģiona, gan visas valsts ekonomiku, teica karalis. Viņš uzsvēra, ka Spānija nonākusi "galēji smagā" situācijā. Aizvadītājā svētdienā notikušo neatkarības referendumu Katalonijā Konstitucionālā tiesa un Spānijas valdība noraida kā nelikumīgu.

Karalis Felipe VI uzsvēra, ka Madride referenduma rezultātus neatzīs. Viņš savā runā nepieminēja svētdienas referenduma laikā notikušo vardarbību, kad Spānijas nacionālie drošības spēki ielauzās balsošanas iecirkņos un centās apturēt referenduma norisi. Tomēr karalis teica, ka "valsts likumīgajām varasiestādēm ir pienākums garantēt konstitucionālo kārtību". Viņš aicināja visus Spānijas pilsoņus "ievērot likumu un konstitūciju".

"Mēs visi bijām liecinieki tam, kas notika Katalonijā, kur Katalonijas valdības mērķis ir nelikumīgi pasludināt Katalonijas neatkarību.

Viņi mēģina sagraut Spānijas vienotību un nacionālo suverenitāti. Tās ir visu spāņu tiesības demokrātiski kopā lemt par kopīgas pastāvēšanas jautājumu.

Tā ir valsts likumīgo varasiestāžu atbildība garantēt konstitucionālo kārtību un mūsu institūciju normālu darbību, valsts likumu ievērošanu un pašpārvaldes principus Katalonijā," sacīja Spānijas karalis.

Spānijas karaļa uzruna sekoja pēc tam, kad otrdien simtiem tūkstoši cilvēku Katalonijas reģionālajā galvaspilsētā Barselonā izgāja ielās, lai protestētu pret policijas vardarbību referenduma dienā. Saskaņā ar Katalonijas varasiestāžu teikto, ievainojumus guva gandrīz 900 cilvēku.

Karaļa teiktais diez vai palīdzēs mazināt spriedzi. Turklāt Katalonijas reģionālās valdības līderis Karless Pudždemons vienlaikus paziņoja – Katalonija pasludinās neatkarību 48 stundu laikā pēc balsojuma "oficiālo rezultātu saskatīšanas". Intervijā raidsabiedrībai BBC viņš piebilda, ka tas varētu notikt šīs nedēļas nogalē vai nākamās nedēļas sākumā.

Pudždemons arī brīdināja – ja Spānijas valdība iejauksies un pārņems kontroli pār Katalonijas valdību, tā būtu Madrides "kļūda, kas mainīs visu".

"Tā būs vēl viena kļūda garā kļūdu sarakstā. Pēc katras kļūdas mēs esam kļuvuši stiprāki. Patlaban mēs esam tuvāk neatkarībai, nekā bijām pirms mēneša. Ne tikai tāpēc, ka ir pagājis laiks, ne tikai tāpēc, ka esam gājuši uz priekšu savos plānos, bet tāpēc, ka ar katru nedēļu, pēc katras kļūdas, mēs esam ieguvuši lielāku sabiedrības atbalstu – lielāku vairākumu Katalonijā, kas nepieņem šo situāciju. Tādēļ viņi pieļaus vēl skaidrāku kļūdu, piemēram, ja pārņems mūsu finanses vai arestēs mūsu valdības locekļus, tostarp mani. Tā varētu būt kļūda, kas mainīs visu," teica Katalonijas valdības vadītājs.

Katalonijas reģionālā valdība paziņojusi, ka referendumā piedalījušies nepilni 2,3 miljoni cilvēku jeb tikai aptuveni 40% no balsstiesīgajiem, un ka 90% no tiem atbalstīja neatkarību. Aptaujas iepriekš gan liecinājušas, ka neatkarības jautājumā katalāņi ir sašķelti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt