Panorāma

Celtnieki cer uz nozares minimālās algas paaugstinājumu

Panorāma

Krievijas karavīri var padoties gūstā, izsaucot dronu

Kas ir kas korupcijas skandālā Eiroparlamentā

Kas ir kas korupcijas skandālā Eiroparlamentā

Korupcijas skandāls Eiropas Parlamentā (EP) satricinājis agrāk tik pašpārliecināto institūciju, kas pieņēmusi daudzas rezolūcijas, nosodot korupciju citviet. Tagad kriminālizmeklēšana skaidro, vai Katara, lai ietekmētu lēmumus, ir maksājusi pašreizējiem un bijušajiem Eiroparlamenta deputātiem un deputātu palīgiem. Pēc 20 kratīšanām un sešām aizturēšanām vēl ir daudz nezināmo. Kādas saiknes vieno šos cilvēkus? 

"Mēs viņus cienām arī bez sašķidrinātās dabasgāzes. Viņi ir jauna inteliģentu, augsti izglītotu cilvēku paaudze." Šādi vēl pirms nepilna mēneša Kataru cildināja Grieķijas eiroparlamentāriete Eva Kaili. Beļģijas policija uzskata, ka par šiem vārdiem Katara, iespējams, maksājusi deputātei naudā vai ar dārgām dāvanām. 

Visi aizturētie vienā vai citā veidā saistīti ar Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses ("S&D") politisko grupu Eiroparlamentā un NVO "Fight Impunity" (Cīņa ar nesodāmību). Šī organizācija sadarbojusies ar EP, lai arī nav iekļauta Pārredzamības reģistrā, kas būtu nepieciešams, lai varētu  iesniegt savu viedokli Parlamentā.

Eva Kaili ir visredzamākā no četriem aizturētajiem un joprojām atrodas cietumā. Viņas dzīve nedēļas laikā piedzīvoja pamatīgu kritienu – zaudēts augstais EP parlamenta viceprezidentes amats. Kaili mājās kopā ar skaidras naudas maisiem atrastas un izņemtas vērtslietas, kuras, domājams, viņai iedevušas Kataras amatpersonas. 

Ar somu, kas pilna ar skaidru naudu, Briseles viesnīcā "Sofitel" aizturēts arī viņas tēvs, taču šobrīd atbrīvots. 

Otrs aizturētais bija Evas Kaili partneris, itālis Frančesko Džordži, kas strādājis par palīgu pie cita "S&D" deputāta. Grieķijas varas iestādes atklājušas Atēnās tikai pirms mēneša izveidotu nekustamo īpašumu firmu, kas pieder Kaili un Džordži. Tās darbība apturēta, un tiek pētīta tās iesaiste naudas atmazgāšanā.

Kaili partneris Frančesko Džorži pirms trim gadiem izveidoja NVO “Fight Impunity” – cīņa ar nesodāmību. Organizācijas prezidents ir bijušais eiroparlamentārietis no Itālijas Antonio Panceri. Savulaik arī viņš bija "S&D" grupā. Tieši pie viņa mājās policija atrada 600 000 skaidrā naudā, arī viņš tika aizturēts. Itālijas policija aizturējusi arī Panceri sievu un meitu Itālijā. Viņas tiek turētas aizdomās par dalību naudas atmazgāšanā. Panceri esot lobējis ne tikai Kataras, bet arī Marokas intereses Eiropas Parlamentā. 

NVO "Fight Impunity" birojs atrodas smalkā Briseles rajonā (Rue Ducale 41) un vienā mājā ar citu NVO “No peace without justice”, ko vada Nikolo Figa-Talamanka (Niccolò A. Figà-Talamanca). Viņš bija ceturtais aizturētais  šajā lietā. 

Beļģijas policija veikusi kratīšanu arī beļģu eiroparlamentārieša Marka Tarabellas mājās. Viņš arī ir no "S&D" grupas. Viņš kopā ar savu kolēģi no EP Evu Kaili apmeklēja "Fight Impunity" pasākumu. Tur bijis arī Luka Visentini (Luca Visentini) – starptautiskās arodbiedrību konfederācijas ģenerālsekretārs. Arī viņš ticis aizturēts, bet pēc nopratināšanas atbrīvots. Visi savu dalību nelikumīgās aktivitātēs noliedz.

Šī izmeklēšana sākta pēc Beļģijas drošības dienesta iegūtās informācijas – tas saistībā ar draudiem valsts drošībai pētījis svešu varu "iejaukšanos lēmumu pieņemšanas procesos". 

Vai šis ir viens atsevišķs grupējums vai šādu gadījumu ir vairāk – pagaidām nav zināms. Taču visi uztraukušies par kaitējumu, ko šis nodara ES institūciju reputācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti