Korupcijas lieta Eiropas Parlamentā: aizturētajai viceprezidentei Kaili uz laiku aptur pilnvaras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Beļģijas policija nedēļas nogalē izvirzījusi apsūdzības korupcijā četriem cilvēkiem, tostarp Eiropas Parlamenta (EP)  viceprezidentei Evai Kaili. Viņus apsūdz par darbošanos kriminālā organizācijā, par naudas atmazgāšanu un korupciju, cenšoties virzīt Kataras intereses Eiropas līmenī. Lietas izmeklēšanā Beļģijā aizturētajai EP viceprezidentei Evai Kaili no Grieķijas uz laiku apturētas visas pilnvaras, paziņoja EP priekšsēdētājas Robertas Metsolas birojs. Eksperti notikušo sauc par lielāko skandālu, kāds Eiropas vadošās institūcijas skāris pēdējo gadu desmitu laikā. 

Laikā, kad Katarā noslēgumam tuvojas pasaules futbola čempionāts, šajā nedēļas nogalē Kataras vārds ne tai labākajā veidā plaši izskanējis Eiropas Savienības sirdī Briselē. 

Korupcijas skandāls Eiropas Parlamentā
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Jau piektdien tika saņemtas ziņas, ka par iespējamu korupciju lielos apjomos ir aizturētas vairākas personas, kuru vidū ir arī viena no 14 Eiropas Parlamenta viceprezidentēm, grieķu parlamentāriete Eva Kaili. Kā apgalvo tiesībsargājošās iestādes, Beļģijas policija ir konfiscējusi aptuveni 600 tūkstošus eiro skaidrā naudā, datorus un mobilos telefonus. Tiek apgalvots, ka vārdā nenosaukta valsts ir mēnešiem ilgi ietekmējusi Eiropas Parlamenta politiskos un ekonomiskos lēmumus, maksājot ietekmīgiem parlamenta darbiniekiem lielas naudas summas un dāvinot dārgas dāvanas.

Kā apgalvo beļģu prese, šī valsts ir tieši Katara.

Svētdien kļuva zināms, ka Beļģijas policija ir izvirzījusi oficiālas apsūdzības korupcijā gan Evai Kaili, gan vēl trijām personām. Viens no viņiem ir Evas Kaili dzīvesbiedrs Frančesko Džiordži, kurš ir palīgs vēl vienam EP deputātam. Viņš darbojas arī kā Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģiona padomnieks, kā arī ir viens no nevalstiskās organizācijas "Apkarot nesodāmību" dibinātājiem. ŠĪ organizācija par savas darbības mērķi izvirzījusi atbildību, kā starptautiskās tieslietu struktūras arhitektūras centrālo pīlāru.

Interesanti, ka apsūdzības izvirzītas arī bijušajam EP deputātam Pjēram Antonio Panceri, kurš pašlaik, starp citu, ir jau minētās "Apkarot nesodāmību" prezidents.

Itālijas ziņu aģentūra ANSA ziņoja, ka starp aizturētajiem ir vēl viens nevalstiskā sektora pārstāvis – organizācijas "Nav miera bez taisnīguma" ģenerāldirektors Nikkolo Figa-Talamanka. Arī šī organizācija koncentrējas uz starptautiskajām krimināltiesībām, cilvēktiesībām un demokrātijas veicināšanu Tuvajos Austrumos un Ziemeļamerikā.

Kā skaidroja izdevums "Politico",

skandāls ir skāris ne tikai Eiropas Parlamentu. Aizturēto vidū bijis arī Starptautiskās Arodbiedrību konfederācijas ģenerālsekretārs Luka Visentini.

Tieši būvnieku arodbiedrības bija vienas no aktīvākajām Kataras kritizētājām pirms Pasaules kausa sākuma. Savukārt Eva Kaili vēl novembra vidū aizstāvēja un slavēja Kataru par to, kādas pārmaiņas tā ir veikusi pirms čempionāta sākuma, tostarp darba reformu jomā.

Komentētāji norāda, ka

šis noteikti ir lielākais korupcijas skandāls ne tikai Eiropas Parlamentā, bet arī citās Eiropas institūcijās pēdējos gadu desmitos.

Reaģējot uz notikušo, Eiropas Parlamenta Sociālistu un demokrātu grupa, kurā darbojās Eva Kaili, ir aicinājusi arī apturēt lēmuma pieņemšanu par vīzu liberalizāciju ar Kataru. Kas attiecas uz Evu Kaili, tad jau šodien parlamentārieši plenārsesijā Strasbūrā spriedīs par viņas politiskās imunitātes atcelšanu.

Eva Kaili ir EP sociālistu deputāte, kura līdz šim bijusi arī viena no institūcijas vicepriekšsēdētājām. Viņas pilnvaras šajā amatā apturētas, taču no tā atstādināt var tikai Eiropas Parlaments.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti